coval a s plánmi na rok 2006 nás zoznámil vedúci spomínaného odboru Vladimír Hain.
Čo všetko mesto stihlo v minulom roku vybudovať?
- V minulom roku sme ukončili rekonštrukciu Ulice pod kalváriou v Topoľčanoch, s ktorou sme začali v roku 2004. Išlo o 2,7 km komunikácie s nákladmi 36 mil. korún. Táto cesta si rekonštrukciu už vyžadovala, lebo bola v hroznom stave.
V júni sme skolaudovali 99 bytov s ekonomickým nájomným na sídlisku Stred II. O tieto byty je veľmi veľký záujem a peniaze na ich výstavbu sme získali zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) a štátnej dotácie z ministerstva výstavby a verejných prác.
Rekonštrukciou prešla aj Ulica T. Vansovej (2 250 000 korún) a postavili sme parkovisko na Zelenom rínku (oproti Modráku) za 4 milióny korún. Ďalšie parkovisko vyrástlo pred domom kultúry (3 265 000 korún).
Na začiatku leta sme začali s výstavbou ďalších 88 bytov s ekonomickým nájomným na Sídlisku Juh, ktoré plánujeme odovzdať nájomcom do užívania v júni tohto roka. Náklady na byty sú asi 130 mil. korún – 80 percent ide zo ŠFRB a 20 percent z vlastného rozpočtu mesta. V Topoľčanoch sa za posledné štyri roky odovzdalo asi 100 bytov ročne, a to je už pekné číslo.
Predpokladáme, že aj v roku 2006 mesto bude pokračovať s investovaním do výstavby a rozvoja...
- Samozrejme, už máme rozpracovaný projekt ohľadom bývalej Základnej školy na Gagarinovej ulici, kde by malo byť 75 bytov s ekonomickým nájomným. Budeme sa uchádzať o podporu ŠFRB i dotáciu a práce plánujeme ukončiť v roku 2007.
Na jar chceme začať s výstavbou kompostárne (za budovou Sews-u) s nákladom 24 mil. korún (5 percent mesto, 80 percent fondy EÚ, 15 percent ministerstvo ŽP). Kompostáreň plánujeme odovzdať do užívania v júni.
Pripravujeme tiež protipovodňovú ochranu mesta, aby sa neopakovali udalosti z jari minulého roka, keď Topoľčany zaplavila voda. Spôsobil to topiaci sa sneh - voda z polí sa prevalila cez Jilemnického ulicu a potom bola nekontrovateľná. Opatrenia v podobe rigolov, ktoré sme v tejto časti mesta urobili, splnili účel, ale treba ich pravidelne udržiavať. Preto chceme na Jilemnického ulici urobiť suchý polder, ktorý bude slúžiť ako hrádza zachytávajúca nárazové vody zo Sladovníckej a Pivovarníckej ulice s vyústením do rieky Nitry. Máme vypracovanú protipovodňovú štúdiu a ak by náhodou tento rok hrozila povodeň, vytvoríme na Jilemnického ulici vrecovú bariéru, ktorá by poslúžila ako zábrana. Mesto už vyčlenilo prostriedky na projektovú dokumentáciu ohľadom výstavby suchého poldera, takže veci sa začínajú hýbať správnym smerom.
Topoľčany nepatria medzi najväčie mestá – majú sa vôbec ešte kde rozvíjať?
- To je jedinou nevýhodou Topoľčian, že majú malý kataster, ktorý je až na pár rezerv zastavaný. Pripravujeme nový územný plán mesta, do ktorého je zapracovaná priemyselná zóna na juhovýchode a oddychová zóna s 5 ha vodnej plochy na juhozápade mesta. Počítame aj s možnosťou individuálnej výstavby, preto v novom územnom pláne chceme vyčleniť pozemky na výstavbu rodinných domov.
Myslím si, že Topoľčany majú všetko, čo má dobre fungujúce mesto mať, o čom svedčí záujem ľudí bývať a žiť v nich. Mesto je živý organizmus, ktorý musí zabezpečiť tri základné funkcie – bývanie, prácu a oddych, a tie žiadne mesto na svete nemá v súlade, vždy sa musia navzájom doladiť. Preto sa každý deň organizmus mesta zobudí do nových problémov.
Ako sme už v úvode spomínali, vaším odborom ročne pretečú milióny korún a to je zrejme veľká zodpovednosť...
- Od júna 2004 do septembra 2005 náš odbor pripravil a zrealizoval projekty za 139 mil. korún. Našťastie sa vlak s investíciami začal hýbať smerom, kde ležia aj Topoľčany. Avšak investície treba stále sledovať a kontrolovať a kontrolovaní sme aj my, ktorí s nimi pracujeme. Každá jedna akcia sa musí precízne pripraviť, aby nás nič nezaskočilo. Výstavba je nepretržitý proces a nikdy nekončiaci kolotoč...