u či do útulku.
Doterajší zmluvný partner radnice v tejto agende - veterinárna ordinácia v Tovarníkoch musela odstúpiť od zmluvy, pretože nemá miesto, kde by postavili koterce. Magistrát sa obrátil so žiadosťou o pomoc na spoločnosť Schwarz-eko. Tá má síce v znaku veselú žabku, ale neodmietajú ani psov. Vo svojom dvore Pod kalváriou nepoužívaný prístrešok prerobili na tri koterce. Na jednom umiestnili tabuľu: útulok pre psov. Jeho režim je štandardný. Ak polícia či niekto iný privedie bezprizorného psa, umiestnia ho v klietke, týždeň - dva sa oňho starajú. Ak sa do dvoch týždňov o ustajneného psa nikto neprihlási, odovzdajú ho na odborné utratenie. Zariadenie je , samozrejme, pod veterinárnym dozorom, jeho kontrolou. Náklady na prevádzku sa financujú z mestského rozpočtu, vyčlenených je okolo 70-tisíc korún, v čom je zahrnutá aj rezerva pre prípad mimoriadnej situácie. Odchyt zatúlaných psov robia vycvičení a vyškolení príslušníci mestskej polície. Ak sa v útulku ocitne identifikovateľný havkáč, o ktorého jeho majiteľ stojí, musí uhradiť náklady spojené s pobytom psa v útulku. Až potom si ho môže odviesť domov.
Minulý týždeň mali v útulku dvoch nocľažníkov - asi polročné prítulné šteňa, celé hnedé a ježaté a nedôverčivého a nevyspytateľného statného, ale zanedbaného, možno týraného psa z rómskeho dvora.
V priebehu roka prechádza útulkom 50 – 60 psov. Niektoré, najmä zdravé strážne psy, si po uplynutí dvoch týždňov celkom ochotne berú na stráženie firemných dvorov. V Topoľčanoch je evidovaných 1 025 majiteľov psov, ktorí tento roka zaplatia za psa v spoločnom bytovom dome 750 korún, v individuálnom rodinnom dome 360 a vo Veľkých a Malých Bedzanoch 150 Sk.