Ďalších 75 nájomných bytov by malo pribudnúť už na budúci rok
v Topoľčanoch. Mestské zastupiteľstvo schválilo na svojom februárovom zasadnutí návrh, podľa ktorého sa budú Topoľčany uchádzať o úver od Štátneho fondu rozvoja bývania a o dotáciu ministerstva výstavby a verejných prác. Toto rozhodnutie je pokračovaním úspešne uplatňovanej stratégie bytovej výstavby v uplynulých dvoch volebných obdobiach, keď v Topoľčanoch vyrástli domy s tromi stovkami nájomných bytov. Sú to byty s tzv. ekonomickým nájomným, čo znamená, že je v ňom zakalkulovaná aj splátka úverov, ktoré investor získal od ŠFB. Byty, medzi ktorými budú aj dva bezbariérové, vzniknú prestavbou budovy vlani zrušenej 22-triednej základnej školy na Gagarinovej ulici s predbežným nákladom 80 miliónov korún.
Poslanci sa zaoberali aj informáciou o priebehu zápisu detí do prvých tried základných škôl. Demografický vývoj v meste naznačuje, že o dva - tri roky bude aktuálne zrušenie ďalšej základnej školy, pretože v školách zostane v budúcom a minimálne v dvoch ďalších školských rokoch sto voľných miest. Mestské zastupiteľstvo odstúpilo od prerozdeľovania prvákov a záujem rodičov výrazne preferuje školy v strede mesta. Z 272 detí sa o zápis do školy na Škultétyho ulici uchádzalo 106 prvákov (prijať však môžu iba 87), do ZŠ na Tribečskej ulici 73 a na Hollého ulici 60. Na cirkevných školách budú môcť otvoriť zrejme iba po jednej prvej triede. V budúcom školskom roku skončí deviatu triedu na štátnych školách 367 žiakov.
Ako na inom mieste informujeme, občianske združenie Spokojnosť ponúklo mestskému úradu spoluprácu pri poskytovaní opatrovateľskej služby. Poslanecký zbor odmietol túto ponuku s tým, že nie je dôvod meniť spoľahlivo fungujúci systém, s ktorým sú spokojní opatrovaní, opatrovateľky i predstavitelia 25 obcí v okrese, ktoré majú uzatvorenú s Topoľčanmi zmluvu o spoločnom sociálnom úrade. Opatrovateľská služba je financovaná z výnosu podielových daní a na tento rok je v topoľčianskom mestskom rozpočte na tieto účely vyčlenených viac ako päť s pol milióna korún.
Opäť bola na programe už trochu pozabudnutá spaľovňa komunálneho odpadu, konkrétne otázka či dať alebo nedať urobiť jej projekt. Poslanec Karol Zaťko predložil petíciu občanov protestujúcich proti tomu, aby sa spaľovňa umiestnila na východnom okraji mesta (pri „rybníkoch“) a predniesol rad argumentov spochybňujúcich celý zámer. Ak sa podľa smernice EÚ do roku 2010 bude musieť triediť všetok komunálny odpad a zužitkovávať ako druhotné suroviny, zostane z neho len energeticky nezaujímavý materiál, ktorý nebude mať pre vykurovanie takmer žiadnu hodnotu. Navyše na spaľovne komunálneho odpadu nebude EÚ poskytovať finančnú podporu, keďže upriamuje konanie občanov na jeho triedenie. Poslanec Zaťko vychádzal z údajov Štatistického úradu SR, že až 88 percent komunálneho odpadu predstavujú recyklovateľné zložky – 45 % bioodpad, 20 % papier, 12 % sklo, 7 % papier a 4 % kovy. Poslanci napokon vzali na vedomie hodnotiacu správu o vplyve prípadnej spaľovne na životné prostredie.
Poslanci tiež schválili niekoľko predajov pozemkov, opravili niekoľko uznesení z predchádzajúcich rokovaní zastupiteľstva, vypočuli si pedantnú informáciu zástupcu primátora o svojej účasti na rokovaniach pléna i na stretnutiach poradných orgánov MsZ. Súhlasili s udelením ocenení mesta Topoľčany pre Eduarda Čuháka, Vladimíra Gálisa a Súkromnej škole úžitkového výtvarníctva v Topoľčanoch. Originálnym oživením bola návšteva dám – speváčok z dôchodcovského klubu Nádej s harmonikárom a šiškami. Prišli s fašiangovými vinšmi a zaspievať niekoľko vlastných textov na obľúbené známe melódie.