sto hospodári v rámci svojich finančných možností, no ekonomický odbor je na to, aby tie možnosti mal pod kontrolou.
Ako sa skončil rok 2005 z vášho pohľadu?
- Minulý rok sa skončil priaznivo - mesto dosiahlo kladný výsledok hospodárenia vyše 11 mil. korún. Výška príjmovej a výdavkovej časti rozpočtu mesta je závislá od priorít, ktoré určuje a schvaľuje mestské zastupiteľstvo. Pred samotným schvaľovaním je 15 dní rozpočet mesta vyvesený na verejných tabuliach, takže i občania môžu deklarovať svoje pripomienky k jednotlivým položkám. Keď môžem hovoriť v číslach, tak v minulom roku máme príjem z dane z nehnuteľnosti viac ako 35 mil. korún, z poplatku za komunálny a drobný stavebný odpad 22 mil. a okrem týchto príjmov máme ešte ďalšie – napríklad z prenájmu, dividendy, správne poplatky, dotácie a podobne. Uvidíme, ako dopadne predaj akcií Topvaru, pretože táto transakcia by mala do rozpočtu mesta priniesť cca 190 mil. korún.
No ako sú na jednej strane príjmy, na druhej sa nachádzajú výdavky a ide o vysoké čísla – napríklad na rozvojové aktivity mesta išlo minulý rok 180 mil. korún (rekonštrukcie ciest, výstavba bytov atď.), z toho na základné školy 4 milióny a na materské školy 3 milióny korún.
Čo sa stane s fyzickými alebo právnickými osobami, ktoré nezaplatia dane do rozpočtu mesta? Máte v tomto smere aj notorických neplatičov?
- Ak daňovník – či už fyzická alebo právnická osoba – nezaplatí v lehote daň z nehnuteľností, pošleme mu výzvu. Ďalej nasleduje právne vymáhanie a proces sa končí exekúciou, ale snažíme sa nedoplatky vymáhať – pri dani z nehnuteľností máme 94 percentnú úspešnosť výberu. I napriek tomu práve pri tejto dani nedoplatky za staré roky predstavujú 17,5 mil. korún. Pri poplatkoch za komunálny odpad je úspešnosť výberu 93 percent. Právnickým osobám sa pri oneskorení platby účtuje sankčný úrok.
Áno, nájdu sa medzi daňovníkmi osoby či podnikatelia, ktorí sa na zozname neplatičov opakujú každý rok, no väčšinou ide o takých, ktorí nedlžia iba mestu, ale aj iným inštitúciám.
Aké väčšie kapitálové výdavky sú zahrnuté v rozpočte mesta na rok 2006?
- Aj tento rok okrem bežných výdavkov mesto uvažuje s kapitálovými výdavkami v objeme cca 218 mil., z toho na bytovú výstavbu 162 mil., 8 mil. korún mesto zainvestuje do výmeny tepelných rozvodov a 24 mil. bude stáť výstavba kompostárne.
Ako sa tvorí rezervný fond a aká je jeho súčasná výška?
- Rezervný fond sa tvorí z kladného výsledku hospodárenia, ktorý mesto zatiaľ dosiahlo každý rok. Do rezervného fondu ide z neho okolo 10 percent a aj túto čiastku schvaľujú poslanci mestského zastupiteľstva v rámci záverečného účtu mesta. Tento je súčasťou rozboru hospodárenia, ktorý bude prerokovávaný v marci tohto roka. V súčasnosti má mesto rezervný fond vo výške 6 388 tis. korún. Peniaze z neho môžu byť použité v priebehu hospodárskeho roka, ale ide iba o dočasnú záležitosť, peniaze sa do fondu musia vrátiť. Trvalé použitie schvaľuje mestské zastupiteľstvo. Investícia, ktorá nie je zahrnutá v rozpočte mesta, sa môže realizovať až po jej schválení v mestskom zastupiteľstve a úprave rozpočtu.
Ako to vyzerá s úvermi?
- Ide najmä o úvery na výstavbu bytov zo ŠFRB, ale máme aj iné – dva majú splatnosť dvadsať rokov a súvisia s bytovou výstavbou na Sídlisku Juh a jeden je riešený formou úverovej linky so splatnosťou desať rokov a peniaze boli použité na rekonštrukciu ulice Pod Kalváriou. Mesto nemá problém so získavaním úverov, pretože má veľmi priaznivý reiting v bankách, kde vedia, že návratnosť peňazí je z našej strany reálna.
Pred niekoľkými dňami sme v našom týždenníku zverejnili platy predstaviteľov samosprávy v Topoľčanoch, ktoré nám poskytol práve váš odbor...
- Mesto Topoľčany na rozdiel od iných miest nemalo problémy so zverejnením týchto informácií. Aj doteraz boli platy volených predstaviteľov schvaľované mestským zastupiteľstvom na verejných zasadnutiach, takže občania sa ich výšku mohli dozvedieť. Platy zamestnancov sme zverejnili tak, ako nám to ukladá zákon.
Ľuboš Štrba je vo funkcii vedúceho ekonomického odboru od roku 2004 a aj podľa jeho názoru je najťažšia práca s ľuďmi, „ale to je asi u každého, kto zastáva nejakú riadiacu funkciu,“ dodáva.