Aj vďaka útulku - osobitnej filiálke Domova sociálnych služieb v Topoľčanoch, ktorý je už štrnásty rok útočiskom mužov ocitnuvších sa v krajnej núdzi. Jeho vedúcim - správcom je od začiatku Michal Majtán.
„Naše zariadenie má 21 lôžok, ktoré sú počas celého roka využité na sto percent. Máme štyri obývacie izby, spoločenskú miestnosť s televízorom, dobre vybavenú kuchynku s teplou vodou, so sporákmi, riadom i servismi a, samozrejme, hygienické zariadenia. Jeho prevádzku - okolo pol milióna ročne - financuje Nitriansky samosprávny kraj,“ predstavuje M. Majtán čoraz žiadanejšiu ustanovizeň.
Platia v nej prísne regule, nad ich dodržiavaním bdie okrem vedúceho aj päť profesionálnych sociálnych pracovníkov, ktorí sa striedajú v nepretržitej službe. Chlapi sú tam všelijakí, s rôznymi osudmi, nejeden má veľmi blízko k alkoholu, prichádzajú aj muži z výkonu trestu, ale podľa slov pána Majtána, všetci si núdzové prístrešie vážia a chlapi prítomní počas našej návštevy v dome svorne blahorečia osudu, že im poskytol takú šancu. Že to nie sú prázdne slová, presviedča poriadok a čistota v spoločných priestoroch i primeraná útulnosť spální. Zariadenie je určené pre obyvateľov Topoľčianskeho obvodu a v priebehu roka sa v ňom vymení približne polovica ubytovaných. Štefan Koveždy, jeden z kurátorov, ktorý pracuje v útulku už šesť rokov, dôverne pozná ich životné výhry i prehry. Mnoho vie o ich vzťahoch k rodinám, o ich slabostiach, vďaka čomu si vie zachovať od chlapov primeraný odstup, ale aj im v slabšej chvíli pomôcť.
Aby sa uchádzač mohol ubytovať, musí o to písomne požiadať, predložiť odporúčanie príslušného obecného úradu a tiež doklady o svojej sociálnej núdzi. Je skôr pravidlom než výnimkou, že prichádzajú zanedbaní, a preto musia podstúpiť dôkladnú hygienickú očistu. Tí, ktorí sú v hmotnej núdzi, sú oslobodení od poplatku za pobyt a tí, ktorí majú pravidelný príjem nad 3-tisíc korún, sú povinní platiť 21 Sk za deň.
„Z terajších obyvateľov sú dvaja zamestnaní na pracovnú zmluvu, ôsmi sú zapojení do drobných prác pre obec. Šaty a obuv im zadovažujeme od Slovenského Červeného kríža. Väčšina z nich je osamelá, asi tretina z nich má aký-taký kontakt s rodinou,“ približuje vedúci každodennosť útulku. „Dôležitou súčasťou režimu je rozpis služieb. Ráno od pol ôsmej do ôsmej a popoludní od 17. do 17.30 musia určení muži príbytok umyť a upratať. Ak sa stane, že niektorý prichádza pod parou, nepustíme ho, až keď je triezvy.“
V minulých dňoch, keď silno mrzlo, urobilo vedenie domova sociálnych služieb výnimku z režimu, aby sa mohli obyvatelia útulku zdržiavať „doma“ aj v predpoludňajších hodinách. V štandardných dňoch sú buď v práci, hľadajú si prácu či vybavujú svoje osobné záležitosti a prichádzajú až popoludní.
Autor: vš