Nedeľa, 25. september, 2022 | Meniny má Vladislav

Všedné i sviatočné dni Hradišťa

Hradišťom prejdete autom možno za tri minúty, upúta vás bralo Pravdovej, kopca, na ktorom zazriete Kostol sv. Barabáša. Medzi domami túliacimi sa k skalnej stene zazriete najprv vežu zvonice a o pár metrov ďalej sa týči veža hasičskej zbrojnice. Sú to ver

ejné, starostlivo opravené budovy. Keby ste zabočili doprava k materskej a potom základnej škole oproti obecnému a kultúrnemu domu, váš dobrý dojem sa umocní. Školský dvor s „preliezkami“, sedlové strechy na pôvodne hranatých budovách svedčia o tom, že obecný majetok má v Hradišti pedantných hospodárov.

Deti naša budúcnosť
Aj preto, že v Hradišti na deti dbajú, že sú v centre pozornosti nielen počas oslavy populárneho Medzinárodného dňa detí, keď nafúkajú päťsto farebných balónikov, keď sa sprievod detí so starostom uprostred a hudbou na čele uberá z dolného konca k obecnému úradu a škole. Tam si decká vyberú jeden - tí „šikovnejší“ možno aj dva - z päťsto balíčkov pripravených na ten milý deň. K tomu si ešte „prilepšia“ tí, čo súťažia v obratnosti a vynaliezavosti na školskom dvore.
V Hradišti je však tiež čoraz menej detí a viac seniorov, veď za ostatných 15 rokov ubudlo v obci takmer sto obyvateľov. Od riaditeľky štvortriednej základnej školy, do ktorej chodí 22 detí, Andrey Ivanovej sa dozvedáme, že do prvého ročníka v budúcom školskom roku nastúpi desať(!) žiakov. V materskej škole majú totiž až 24 predškolákov. Predvlani sa však v obci narodilo 7 a vlani iba 6 detí. „Mali by ste vypnúť tých 15 televíznych programov,“ ozvali sa vtipkári na adresu poslancov, „a bude viac detí.“ Starosta s poslancami nevypli televízny signál, ale prijali ponuku Poštovej banky na založenie detských vkladných knižiek. Banka vloží na detské konto 100 Sk a hradištskí konšeli rozhodli o príspevku 400 korún z obecného rozpočtu. Keď príde na svet malý Hradišťan, vyberú sa poslanci na návštevu s kvetinkou pre mamičku a s vkladnou knižkou s 500-korunovým vkladom pre nového človiečika.
Obec, ktorá gazduje s približne 8 miliónovým rozpočtom, je na svoju školu hrdá a deťom poskytuje minimálne to isté, čo vo „veľkých“ školách. „Teraz majú deti angličtinu len ako záujmový krúžok,“ hovorí pani riaditeľka, „ale usilujeme sa získať učiteľku na skrátený pracovný úväzok, aby sme mohli anglický jazyk zaradiť ako povinný predmet. Nie je to však jednoduché, po angličtinároch je dopyt.“
V počítačovej triede je živo, na monitoroch sú obrazce hier s anglickými textami. Teraz tu síce nie je, ale okrem náboženstva zasväcuje svojich žiačikov do počítačových tajov a zručností pán farár Jozef Tomica. V osnovách hradištskej malotriedky je aj plavecký výcvik, na ktorý deti dovážajú do Partizánskeho. Magistra Ivanová, riaditeľka na začiatku kariéry, pokladá „svoju“ školu za plnohodnotnú. Zdôrazňuje, že organizácia vyučovania vedie deti k samostatnosti, nehovoriac o tom, že mladší vnímajú aj to, čo sa učia starší. Aj kontakt s rodičmi si riaditeľka pochvaľuje. Ak náhodou neprídu na „rodičko“, zastavia sa vari všetci individuálne so svojimi otázkami. A. Ivanová je s postom „dedinskej“ principálky - učiteľky spokojná, nemá nutkanie meniť.
Keď je reč o mládeži, starosta Jozef Baránik chváli „erkárov“, mladých kresťanských aktivistov. Tí sú pravou rukou obecného úradu asistujúcou pri organizovaní spomínaného MDD, Dňa matiek, MDŽ, angažujú sa tiež v misijných iniciatívach.

SkryťVypnúť reklamu

Hradišťania nie sú ľahostajní
A ako vidí svoje seniorské spoločenstvo Vincent Hirkala, predseda miestnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska? „Máme 128 registrovaných členov, čo je skoro polovica dôchodcov v obci, pričom pred šiestimi rokmi nás bolo iba 40,“ začína štatistikou,“ snažíme sa byť osožní tam, kde nám sily a skúsenosti dovoľujú.“ Predseda uvádza dôchodcovskú pomoc pri organizovaní primícií rodákov - novokňazov, ktoré bývajú v Hradišti obzvlášť slávnostné. Dôchodcovia robia tiež usporiadateľské a strážne služby. Rád by získal pre svoju organizáciu klubovú miestnosť, kde by sa mohli stretávať nielen na schôdzach, ale aj na kus reči, kávičku, prípadne na karty. „Chceme byť organizáciou, ktorá sa usiluje o zlepšovanie atmosféry v obci, aby si ľudia vedeli vychádzať v ústrety, nabádame k tolerancii a ohľaduplnosti, pretože sme zanedbávali prípravu ľudí na to, že všetci zostarneme,“ hovorí predseda, ktorý chce odovzdať svoje žezlo na najbližšej členskej schôdzi nástupcovi.
Jesenné Dni úcty k starším patria v Hradišti medzi starostlivo pripravované obecné podujatia. Deti, tie najmenšie i staršie, pripravujú svojim starkým program, obecný úrad prispeje na občerstvenie. Členovia zastupiteľstva so starostom si dávajú na dôstojnosti tej chvíle záležať. Kultúrny dom je rovnako vzorne pripravený na oslavu Medzinárodného dňa žien. Na tento rok pozvali do obce súbor zo Žabokriek nad Nitrou, o ktorom ide v kraji dobrý chýr. Rovnakú poctu pripravujú v Hradišti tiež na Deň matiek. Spoľahlivo a obetavo pri tom asistuje miestna pobočka Únie žien, ktorú tvorí okolo 20 aktívnych žien, ktoré majú „pod palcom“ svadobku – všetko potrebné na prípravu pohostenia i jeho servírovanie. Bez nich sa nezaobídu kary, plesy a podobné spoločenské udalosti. Na väčšine z nich sa predstavuje Detská dychová hudba, aby potešili obecenstvo koncertom a ukázali, o čo sa zlepšili od predchádzajúceho vystúpenia. Do mozaiky spolkového života patrí aj poľovné združenie Krížne, v ktorom sa stretávajú 43 nimródi z Pravotíc, Nedašoviec, Vysočian a Hradišťa. Ich hospodárom je Anton Šiška z Hradišťa.
A aká by to bola obec v našom kraji, keby výdatne nepodporovala futbal. TJ Tatran Hradište je „farma – béčko“ treťoligového Vegum Dolné Vestenice. „Z našich by sme jedenástku s náhradníkmi nepostavili, a tak sme akousi zálohou, ale v majstrovstve okresu Prievidza sa držíme solídne uprostred tabuľky,“ komentuje starosta J. Baránik jesennú časť súťaže. Voči futbalu pociťuje veľkú zodpovednosť. „Keď hráme doma,“ ukazuje na stenu, kde má pripnutý rozpis súťaže, „ponáhľam sa do úradu, keď vidím, že ľudia idú dolu kopcom z omše, aby som vyhlásil s kým, kedy a o koľkej je zápas.“ Futbal je, pochopiteľne, aj „o peniazoch“. Pokiaľ sa dá, tak obec financuje náklady – okolo 200-tisíc korún ročne - spojené s prevádzkou klubu, hlavným sponzorom mužstva je zástupca starostu a podnikateľ Jozef Humaj, vedúcim mužstva je ďalší obetavý muž - Dušan Bucher.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci a starosta sa starajú
Nielen spolkovými, dobrovoľníckymi aktivitami je živé Hradište. Obec je solídne vybavená technickou infraštruktúrou, ktorá si však pýta svoje, napríklad obecné cesty. Spomínané školské a kultúrne zariadenia, káblová televízia, futbalové ihrisko, čakárne na autobusy, resp. ich stav a vybavenosť by mohli Hradišťanom v nejednej porovnateľnej obci závidieť. Starosta Jozef Baránik je však živé striebro, nie je jeho štýlom sedieť s rukami v lone, má už svoje roky, ale aj skúsenosti.
Tu prerobia gamatkové kúrenie na ústredné, tam sa výhodne kúpia „preliezky“, v starej školskej budove sa zrodí dôstojná modlitebňa so stovkou stoličiek, elektronickým organom a predovšetkým s moderným pôsobivým oltárom, zanedbaná poštová budova dostane nový šat...
Priestranstvo pri obecnom úrade priam volalo po zmysluplnom využití, a vyslyšali ho. Vlani postavili pódium aj s prístreškom, všetko z dreva, a tento rok chcú pokračovať, dať amfiteátru konečnú podobu. „Stretol som sa s profesorom Michalom Šarafínom, známym podporovateľom a spolutvorcom programu Obnova dediny a on mi prisľúbil, že sa príde na náš projekt pozrieť a prípadne pomôcť,“ hovorí J. Baránik o najbližších plánoch. „Keď tu už bude, požiadame ho o názor, prípadne pomoc pri projektovaní a budovaní cesty a areálu okolo Kaplnky Sedembolestnej Panny Márie, pri ktorej vyviera vraj liečivý prameň.“
Medzitým už starosta predložil nadácii Ekopolis z Banskej Bystrice žiadosť o grantovú podporu z programu PrieStory. Obec má šancu získať 80-tisíc korún, ktoré by sa mohli použiť na úpravu okolia kaplnky. A ak by sa veci darili, tak má pán starosta jeden sen – vybudovať medzi kaplnkou a kostolom na kopci nad ňou kalváriu. Pokladal by to za zavŕšenie svojho starostovského účinkovania vo svojom Hradišti.

Najčítanejšie na My Topoľčany

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 3. Sledujte príjem živín u starých rodičov
 4. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma?
 5. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč?
 6. Realitný maklér v Poprade
 7. Je čas na cestovateľské plány, jeseň bude plná spoznávania
 8. Najradšej by ste pri čítaní správ nechali všetko plávať?
 1. Industriálna Spilka Offices je súčasťou Týždňa zelených budov
 2. Hagyari: Som pripravený intenzívne a tvrdo pracovať
 3. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 4. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 5. Je neskutočná! Pani Milada (80) búra svojou básničkou internety
 6. XTB vyhlasuje Conora McGregora za svojho globálneho ambasádora
 7. Šliapnuť do pedálov – a ide sa na to!
 8. Na Slovensku máme približne 23% fajčiarov
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 11 774
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 7 875
 3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 548
 4. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč? 3 325
 5. Rozbolí vás žalúdok zo studenej vody? Najväčšie mýty o trávení 3 076
 6. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 2 755
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 069
 8. Excelentná novinka v Tescu 1 891

Blogy SME

 1. Anton Sládek: Bratislava - Jozefská ulica
 2. Štefan Vidlár: Padla facka
 3. Tomáš Tenczer: Ženy nezarábajú menej ako muži
 4. Ľuboš Vodička: Veterné mlyny v Čechách a na Morave: Starý Poddvorov
 5. Ivan Mlynár: Čoho sa to vlastne vyšetrovatelia NAKA okolo Jána Čurillu dožadujú.
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 7. Jozef Javurek: Skandar
 8. Marian Nanias: Jadrová energia – Hra na schovávačku skončila.
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 14 155
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 11 149
 3. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 6 181
 4. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 5 997
 5. Filip Kaľavský: Seniori bez obedov s dotáciou 5 408
 6. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 5 229
 7. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 460
 8. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu 4 250
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Topoľčany nakorčuľujú do nového ročníka bez dlhoročného trénera, bez domáceho ľadu a aj bez výhry v prípravnom období.


18 h
Topoľčianska nemocnica má za sebou ďalšiu rekonštrukciu. tentoraz sa týkala pôrodnice.

Rekonštruujú nemocničné oddelenia, ktoré majú aj polstoročie.


23. sep
MY | TOP správy z regiónov

Prinášame výber TOP správ z regiónov.


23. sep

Tipni si a vyhraj, registrácia je grátis.


22. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Anton Sládek: Bratislava - Jozefská ulica
 2. Štefan Vidlár: Padla facka
 3. Tomáš Tenczer: Ženy nezarábajú menej ako muži
 4. Ľuboš Vodička: Veterné mlyny v Čechách a na Morave: Starý Poddvorov
 5. Ivan Mlynár: Čoho sa to vlastne vyšetrovatelia NAKA okolo Jána Čurillu dožadujú.
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 7. Jozef Javurek: Skandar
 8. Marian Nanias: Jadrová energia – Hra na schovávačku skončila.
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 14 155
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 11 149
 3. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 6 181
 4. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 5 997
 5. Filip Kaľavský: Seniori bez obedov s dotáciou 5 408
 6. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 5 229
 7. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 460
 8. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu 4 250
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu