ra. Keďže je to stavba pri hlavnej ceste, ktorá spája Topoľčany a Piešťany, sľubujú si od tejto výhodnej polohy, že záujemcovia sa nájdu.
Vozokany patria ako filiálka k farnosti v Nitrianskej Blatnici, kostol majú vlastný. Ten vozokanský je tak trochu aj zvláštnosťou, lebo vlastníkom kostola je paradoxne obec, nie cirkev. „Občania chceli kostol, tak sme ho postavili. Finančne sme do toho vložili 400 tisíc, to sme zvládli z obecného rozpočtu,“ spomína J. Kucharovič. Po zbierke cirkevníkov sa urobilo aj vnútorné zariadenie kostola a v roku 1992 bol posvätený. Kostol sa vlastne prestaval z domu smútku, nadstavila sa iba vežička.
Ďalšou nákladnou akciou bola rekonštrukcia kultúrneho domu. Pristavili sa sociálne zariadenia, kúpili kuchynský servis. Najväčšie využitie zažije toto centrum kultúry v maličkej dedinke cez zimu. Deti poteší príchod svätého Mikuláša a pre seniorov je prichystané posedenie pod jedličkou. Každý dôchodca dostane peňažnú poukážku a tí, ktorí sa dožívajú okrúhlych narodenín, aj nejaký vecný dar.
Starší ľudia sa združujú v jednote dôchodcov. Obec im na pomoc zariadila aj klub. Z bývalej požiarnej zbrojnice s pomocou 500-tisícovej dotácie z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny bude od jari miesto stretávania dôchodcov. Môžu si tam čo-to uvariť alebo aj pozrieť telenovelu.
Za najtvrdší oriešok považuje starosta ihrisko. Problém je v tom, že nie je úplne majetko-právne vysporiadané. Budovy sa postavili ešte pred tridsiatimi rokmi v rámci akcie Z, a vtedy sa celý areál považoval za vlastníctvo obce. Pôdu pod ihriskom skúpilo prednedávnom poľnohospodárske družstvo od pôvodných majiteľov a na adekvátnej výmene sa obec a družstvo nemôžu dohodnúť. Viera v dohodu však pretrváva.
Futbalistov však asi tento problém až tak netrápi, lebo ich výkony sú celkom solídne. Hrávajú pod označením Nitrianska Blatnica – Vozokany B v druhej triede.
S vedľajšou obcou, Nitrianskou Blatnicou, sú spriaznení aj cez školstvo. Deti v predškolskom veku aj školáci navštevujú tunajšiu školu. „Máme asi 60 detí, z nich chodia asi 10 do ZŠ v Bojnej. Prijali sme VZN, podľa ktorého deti z Vozokan budú navštevovať školu v Blatnici, takže len týmto sa refundujú náklady na cestovné do školy.
Mladým rodinám, ktoré majú vo výhľade zostať na rodnej hrude, chce obecný úrad pomôcť vytvorením nových stavebných parciel rozčlenením 3,8 ha pozemku. Podľa projektu, ktorý je vyčíslený na 15 miliónov, by sa malo vytvoriť v lokalite pod lesom 21 stavebných parciel aj s príslušnou infraštruktúrou. „Záujem by bol. Je malý predpoklad, že by sa to nenaplnilo z Vozokan, ale samozrejme, vítaní sú aj ľudia z blízkeho i ďalekého okolia,“ presviedča nás starosta.
Sám považuje polohu dedinky za ideálnu: je v polovičnej vzdialenosti medzi Piešťanmi a Topoľčanmi, a ani Nitra nie je ďaleko. Domáci dochádzajú do oboch najbližších miest za prácou. Momentálne je v obci 17 nezamestnaných, z toho 8 je zaradených do aktivačných prác. Minulý rok nemali až také využitie, ale teraz, v období záľahy snehu, to nie je problém. Treba odpratať sneh z chodníkov i zo striech.
Problémom malých obcí je maličký rozpočet, túto našu domnienku potvrdzuje aj starosta. „Takéto malé obce majú problém prežiť, nie je ľahké budovať napríklad veľké čističky alebo kanalizáciu, lebo s rozpočtom 1,6 mil. nemôžeme urobiť žiaden zázrak.“ Napriek takýmto limitom sa snažia výjsť v ústrety občanovi. Oproti minulému roku znížili dane o 0,10 percenta na súčasnú úroveň 0,33 percenta. „Chceme pomôcť občanom, aj družstvu sme znížili dane a, napokon, tento rok neplánujeme realizáciu náročnejších projektov, takže výpadok v rozpočte nebude taký výrazný,“ povedal na margo starosta.