Utorok, 9. august, 2022 | Meniny má Ľubomíra

Zastaralá technika trápi i topoľčianskych hasičov

Sú všade tam, kde cítiť dym a vidieť nekontrolovateľný oheň. Zachraňujú ľudské životy a majetok nielen pri požiaroch, ale i autonehodách. O radostiach i starostiach hasičov z Hasičského a záchranného zboru SR – Okresného riaditeľstva v Topoľčanoch sme sa

rozprávali s jeho riaditeľom Ľubomírom Gerom.
Môžete nám zbilancovať uplynulý rok z pohľadu riaditeľa Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Topoľčanoch?
- Uplynulý rok bol, čo do počtu požiarov, priaznivejší ako rok 2004. Na území okresu sme evidovali 150 požiarov, čo je o 25 prípadov menej ako v predchádzajúcom roku. Vzniknuté škody sa však vyšplhali na takmer 16 mil. korún, čo je nárast o viac ako 11 miliónov. Následky ťažkých zranení po požiari neprežila v minulom roku jedna osoba. Najväčšia škoda vznikla v júli pri požiari v Radošine - 8. mil. korún. Ďalší požiar, pri ktorom uhynulo 70 ošípaných, spôsobila technická porucha teplovzdušného vykurovania vo Vozokanoch. Okrem požiarov sme zasahovali ako základná zložka integrovaného záchranného systému vo viac ako stotridsiatich prípadoch pri dopravných nehodách, hroziacich ekologických škodách, povodniach a iných technických zásahoch.
Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru okrem už spomínaných záchranárskych činností vykonáva i štátny požiarny dozor. V minulom roku pri 150 vykonaných kontrolách nariadilo odstrániť viac ako 700 nedostatkov a vo viacerých prípadoch muselo pri porušení predpisov uložiť finančnú sankciu, prípadne zastaviť prevádzku, v ktorej hrozilo bezprostredné nebezpečie požiaru.
Koľko máte zamestnancov a akú techniku využívate?
- V súčasnosti v Topoľčanoch slúži 38 príslušníkov a jedna civilná zamestnankyňa. Pohotovosť na známom čísle 150 je zabezpečovaná trvale počas 24 hodín. K zásahom pri požiaroch, žiaľ, stále využívame len vozidlá z 80-tych rokov a staršie. Kritériá tejto doby už v okrese nespĺňa výšková technika, ktorá v budúcom roku „oslávi“ svoje 30-tiny a je morálne i technicky zastaralá. Pri záchrane osôb preto počítame s pomocou kolegov z okresu Nitra, ktorí od minulého roka vlastnia techniku schopnú evakuovať ľudí aj z výšky 44 m. Pri dopravných nehodách nám slúži vozidlo Mercedes vybavené hasiacim, vyslobodzovacím a zdravotníckym zariadením pre prvú predlekársku pomoc na úrovni súčasného trendu.
V čom vidíte plusy a v čom nedostatky vašej práce?
- Jednoznačne kladne hodnotím koncepciu od roku 2002 - jednotný Hasičský a záchranný zbor v rámci celej republiky a s ním skvalitnenie vertikálneho riadenia od ministerstva až po obec.V neposlednom rade musím spomenúť i sociálne zabezpečenie príslušníkov zboru, ktoré sa výrazne zlepšilo a dnes dosahuje úroveň, ktorá sa nedá porovnať s predošlým obdobím, i keď stále zaostáva za sociálnym zabezpečením podobných zložiek v EÚ. Som však presvedčený, že občanovi, ktorý skôr, než sa stane príslušníkom a prisahá, že nasadí i vlastný život na ochranu zdravia a životov občanov, takéto sociálne zabezpečenie patrí a bolo len chybou, že naň doteraz hasiči čakali.
Nedostatkov je viac - spomeniem akútny nedostatok financií na novú zásahovú techniku, veď 25-ročné cisternové vozidlá si vyžadujú už len financie na opravy a spoľahlivosť pri zásahu už tiež pokrivkáva. Rovnako chýbajú aj prostriedky na rekonštrukciu hasičkej stanice – veď pohľad na budovu, postavenú na Krušovskej ulici ešte v roku 1953, nenasvedčuje tomu, že je sídlom štátneho orgánu, ktorý má najvyššiu, t.č. 92 percentnú dôveryhodnosť u občanov SR. Nedostatočný je aj počet príslušníkov, najmä, keď sa v poslednom čase občania na nás obracajú už aj so žiadosťami o pomoc vo veciach, ktoré nemáme v kompetencii alebo nie sme na ne technicky vybavení. Veľakrát máme výjazd aj k takýmto prípadom, čím prehlbujeme nedostatok prostriedkov na prevádzku. Ale ako to volajúcemu vysvetlíte v krátkom čase, najmä, keď je v tiesni, alebo si to aspoň myslí.
Dá sa hovoriť počas roka trebárs o rizikových mesiacoch, keď hasiči majú najviac práce?
- Určite áno. Stačí si pozrieť grafické vyjadrenie počtu požiarov za rok, kde mesiac apríl je ako Lomnický štít vsadený do pohoria Tribeč. Podobné obdobie býva aj v júli. Tento stav zapríčiňujú rok čo rok nedisciplinovaní občania, ktorí si porušenie zákona začnú uvedomovať veľakrát až vtedy, keď počujú približujúce sa zásahové vozidlo hasičov. Plakať nad rozliatym mliekom už väčšinou nepomôže a predvolávame ich na prejednanie priestupku.
Stalo sa niečo počas uplynulého roka, na čo dodnes spomínate – či už príjemné alebo menej príjemné...
- Tých príjemných chvíľ je v našej činnosti menej, veď pracujeme väčšinou v krízových situáciách, ale dobre padne, keď nám z času na čas niekto po zásahu hoci cez telefón poďakuje. Keď zachránime ľudí, pomôžeme evakuovať osoby, ale i zvieratá, ako tomu bolo v minulom roku už v spomínaných Vozokanoch. Opačný pocit je, keď osoba, ktorá sa s našou zásahovou činnosťou nikdy v praxi nestretla, ju kritizuje, znevažuje alebo neoprávneným sťažovaním sa nás zdržuje. Zaujímavý bol aj prípad, keď naši príslušníci evakuovali staršiu osobu, a keďže nemala okamžite pri sebe príbuzných, previezli ju k nám na hasičskú stanicu - do tepla a sucha. Nepríjemné bolo zistenie, že si ju nemá, alebo dlhšiu dobu nechcel, nikto z príbuzných prevziať. Aj to sa však neskôr doriešilo.
Požiar – to sa dá vo väčšine prípadov hovoriť o ľudskej nezodpovednosti. Je tak?
- Máte pravdu. To množstvo výjazdov podľa počasia v apríli, v júli k požiarom, ale aj neprimeraná rýchlosť a následné vystrihovanie, v lepšom prípade ešte živého človeka po dopravnej nehode z vozidla sú toho najlepším dôkazom. Aj úmyselne zapálené a požiarom zničené smetné nádoby počas noci pri odchode mládeže z disko barov si vyžadujú jednak financie mesta, ale aj štátu, ktorý zabezpečuje našu činnosť. Škoda, že podpaľači si neuvedomujú, že aj toto nepriamo formou daní zaplatia ich rodičia alebo príbuzní.
Čo je na vašej práci najťažšie?
- Zásahová, ale i kontrolná činnosť príslušníkov je všeobecne náročná a vyžaduje veľa fyzickej a psychickej odolnosti. Nie je ľahké vysvetliť podnikateľovi počas kontrol, že na zabezpečenie ochrany pred požiarmi musí vynaložiť svoje vlastné prostriedky, prípadne za porušenie niektorých predpisov zaplatiť pokutu. Ale oveľa zložitejšie je rozhodnúť pri zásahu (napríklad pri povodni) o poradí poskytnutia pomoci, lebo aj hasiči nemajú techniku i ľudský potenciál neobmedzený. Stačí si spomenúť na marec 2005, keď niektorí občania mali len 10 cm vody v pivnici chaty, a dožadovali sa pomoci ráznejšie ako iní, ktorí mali 130 cm vody v obývačke. Ako rozhodnúť a uspokojiť v krátkom čase všetkých žiadateľov, ako vysvetliť nezainteresovaným, že voda z pivníc sa dá účinne čerpať až po ústupe prívalovej vlny...? Dovtedy sú to len zbytočné financie, čas a môžeme pomôcť účinne na inom mieste.
Je niečo, s čím ste sa z profesijného hľadiska ešte nestretli a žiadnom prípade by ste sa ani nechceli stretnúť?
- Je veľa vecí, s ktorými sa človek nechce, ale musí stretnúť. Zachraňovaní ranení, mŕtvi – ale všetko ľudia relatívne vzdialení, a niektorí z nich si to zapríčinili sami. Oveľa horšie by som niesol smrť nášho príslušníka v službe. Pravdepodobne by ma dlho prenasledovali myšlienky, či sa to muselo stať, či sa tomu nedalo predísť, či sme dobre odborne pripravení, za čo, ako riaditeľ, nesiem zodpovednosť. Mám to šťastie, že za môjho pôsobenia k tomu zatiaľ nedošlo, ale spomínam si na smrteľné zranenia príslušníkov v Banskej Bystrici, Bratislave a iných okresoch. Prial by som si, aby som nikdy nemusel riešiť tragédiu v našich radoch.

Najčítanejšie na My Topoľčany

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prehľad a automatizácia
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 4. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina
 1. Prehľad a automatizácia
 2. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 3. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 4. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 7. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 8. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 348
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 9 707
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 7 632
 4. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 4 329
 5. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 3 322
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 214
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 1 763
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo 1 650

Blogy SME

 1. Miriam Studeničová: Fantastické a neuveriteľné informácie o fenoméne ľudskej radosti
 2. Martina Paulenová: Naše deti nepoznajú televíziu ani YouTube
 3. Peter Fiabáne: Ak chceme mestá bez billboardov, volební kandidáti by mali ísť príkladom
 4. Kristína Jakubičková: Kniha dokáže aj zachrániť život(y)
 5. Štefan Vidlár: O kem to asi je?
 6. Jana Hanuliaková: Otvorený list ministerke Remišovej
 7. Rastislav Puchala: Krajina krajšia ako Xanadu
 8. Štefan Vidlár: Potkan
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 126 415
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 27 186
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 11 220
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 9 450
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 6 183
 6. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 3 919
 7. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 3 621
 8. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 3 285
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Hradisko Valy - Bojná

Krásne miesta sú aj v blízkosti Topoľčian. Prístupné sú do hodiny jazdy autom a všetky zvládnu aj deti.


8 h

Informácie a reporty zo všetkých trávnikov


24 h

Poznáme výhercov veľkej záhradkárskej súťaže.


8. aug

Mesto na opravu tribúny zazmluvnilo firmu s nulovými tržbami.


4. aug

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Lukáš sa zo stanovačky nevrátil, zomrel po páde zo skaly.


9 h

O post župana zabojuje Jaroslav Baška, Peter Máťoš a Anton Kysel.


8. aug

Jeden z podvodníkov je zadržaný v Čechách. Druhého zatiaľ stíhajú na slobode.


5 h

Expres Za horami, za dolami zdolá vyše 600 kilometrov, pričom prejde 40 tunelmi.


20 h

Blogy SME

 1. Miriam Studeničová: Fantastické a neuveriteľné informácie o fenoméne ľudskej radosti
 2. Martina Paulenová: Naše deti nepoznajú televíziu ani YouTube
 3. Peter Fiabáne: Ak chceme mestá bez billboardov, volební kandidáti by mali ísť príkladom
 4. Kristína Jakubičková: Kniha dokáže aj zachrániť život(y)
 5. Štefan Vidlár: O kem to asi je?
 6. Jana Hanuliaková: Otvorený list ministerke Remišovej
 7. Rastislav Puchala: Krajina krajšia ako Xanadu
 8. Štefan Vidlár: Potkan
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 126 415
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 27 186
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 11 220
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 9 450
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 6 183
 6. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 3 919
 7. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 3 621
 8. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 3 285
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu