Po snehovej kalamite nás začali ohrozovať povodne

A máme to tu znova, no tento rok o niečo skôr ako v roku minulom, keď vodný príval zaplavil Topoľčany v polovici marca. Tento rok si topiaci sa sneh svoju daň vybral na konci februára spôsobom, na ktorý niektoré dediny v Topoľčianskom okrese tak ľahko nez

abudnú, o čom svedčí aj nasledujúca fotoreportáž.

Povodeň – február 2006
Minulý týždeň bol skoro celý v znamení tretieho stupňa povodňovej aktivity. Oteplenie a s tým spojené roztápanie sa snehu, ktorého túto zimu napadalo veru neúrekom, spôsobilo povodňové problémy najmä v priľahlých obciach Topoľčianskeho okresu, i keď voda neobišla ani Topoľčany. Našťastie, nie až v takom rozsahu a v takej sile ako minulý rok. Vodu zastavilo až nočné ochladenie, takže kritická situácia sa postupne stabilizovala.
„Prvú žiadosť o pomoc sme na tiesňovej linke 150 prijali už v pondelok 21. februára doobeda z obce Nitrianska Streda, kde naši príslušníci začali čerpať vodu v objektoch miestnej fary. Odvtedy sa začala skoro nepretržitá práca hasičov až do štvrtka, keď sme končili rodinným domom v Práznovciach. Okrem už spomenutých dedín sme ochraňovali od pondelka do štvrtka minulého týždňa pred vodou majetky v Oponiciach, Solčanoch, Mýtnej Novej Vsi, Čeľadinciach, Kamanovej, Chrabranoch a Práznovciach. Pomoc vyžadovali aj iné obce, ale pre nedostatok použiteľnej čerpacej techniky sme zasahovali iba prednostne tam, kde bola pomoc v konkrétnom čase najúčinnejšia. Aj tento rok sa našli totiž ľudia, ktorí chceli od hasičov už čerpať studne, zatiaľ čo iní ešte mali zatopený kotol ústredného vykurovania v pivnici,“ bilancoval minulotýždňový povodňový stav riaditeľ topoľčianskych hasičov Ľubomír Gera, ktorý obciam vytýka najmä nefunkčnosť obecných hasičských zborov, čo je podľa jeho slov nielen porušenie zákona, ale zanedbanie, ktoré ohrozuje a ničí majetok občanov. „Spoliehať sa len na profesionálnu jednotku Hasičského a záchranného zboru z Topoľčian je krátkozraké a alibistické. Pri veľkých plošných postihnutiach nie je v našich silách v operatívnom čase pomôcť úplne každému, kto nás o to požiada.“ Zaujímalo nás, kde bola v rámci Topoľčianskeho okresu najkritickejšia situácia. „Najkritickejšia situácia bola podľa môjho názoru v Kamanovej, kde voda z kopcov pretekala štrkovým podložím železničnej trate a zatápala viacero rodinných domov. Zložitá situácia bola tiež v Chrabranoch, kde práve fungujúca spolupráca starostky a obecného hasičského zboru v prvé dni povodne zabránila väčším škodám. Musím skonštatovať, že k niektorým zaplaveniam domov došlo nevhodným zásahom občanov v podobe zasypaných odvodňovacích zariadení, kanalizačných vpustí, ale aj slabými alebo žiadnymi preventívno-technickými opatreniami na zlepšenie odtokových pomerov v obci. Tieto opatrenia treba robiť po celý rok, nie iba v čase bezprostredného ohrozenia, keď býva už väčšinou neskoro. Treba len dúfať, že aj táto voda nielenže narobila škody, ale bola aj poučením pre postihnutých a hlavne pre kompetentných,“ vyjadril sa Ľubomír Gera. (mm)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Povodeň – marec 2005

Povodeň v minulom roku zastihla Topoľčany v takom rozsahu, o akom sa obyvateľom nezdalo ani v najhorších snoch. Vodný príval bral všetko, čo mu prišlo do cesty a na niektorých úsekoch neboli ulice vôbec prejazdné. Voda si prerazila cestu najprv do hospodárskeho dvora niekoľkých firiem, vytvorila vo dvore Vestenických na Sladovníckej ulici nevídané jazero s viac ako metrovou hĺbkou a odtiaľ sa vylievala cez cestu k panelovým domom oproti židovského cintorína. O nič lepšie na tom neboli ulice M. Rázusa, Krušovská či Jilemnického. „Čerpať prívalovú vodu nemá zmysel, pretože sa vracia späť, a tak sme museli počkať, až sa jej hladina stabilizovala. Prívalovú vodu možno iba hatať,“ povedal vtedy pre týždenník MY Dnešok riaditeľ topoľčianskych hasičov Ľubomír Gera. Dokonca muselo dojsť aj k evakuácii staršej panej zo zaplaveného domu, bezvládneho muža a psíka, ktorý sa uchýlil na strechu svojej búdy. O pomoc volalo stále viac a viac občanov. Našťastie sa príval vody postupne zastavoval, profesionálni i neškolení záchranári sa mohli pokojnejšie venovať ratovaniu ohrozeného majetku.
Okrem spôsobu, ako vodu dostať pod kontrolu sa vynárali aj otázky, či sa tomu nedalo predísť a čo mesto urobí pre to, aby sa v budúcnosti takáto situácia znova nezopakovala, pretože výčitky smerovali najmä na adresu mestského úradu. „Pripravujeme protipovodňovú ochranu mesta, aby sa neopakovali udalosti z jari 2005. Opatrenia v podobe rigolov, ktoré sme urobili, splnili účel, ale treba ich pravidelne udržiavať. Preto chceme na Jilemnického ulici urobiť suchý polder, ktorý bude slúžiť ako hrádza zachytávajúca nárazové vody zo Sladovníckej a Pivovarníckej ulice s vyústením do rieky Nitry. Máme vypracovanú protipovodňovú štúdiu – vytvoríme na Jilemnického ulici vrecovú bariéru, ktorá poslúži ako zábrana. Mesto už vyčlenilo prostriedky na projektovú dokumentáciu ohľadom výstavby suchého poldera, takže veci sa začínajú hýbať správnym smerom,“vyjadril sa začiatkom tohto roka v rozhovore pre náš týždenník vedúci odboru výstavby, životného prostredia a vyvlastňovacieho konania MsÚ v Topoľčanoch Vladimír Hain.

SkryťVypnúť reklamu

Povodeň v reáli
Voda sa minulý týždeň valila v niektorých obciach Topoľčianskeho okresu všetkými možnými smermi. Zaplavené pivnice, garáže, studne, niekde dokonca celé ulice nasvedčovali tomu, že pri povodniach idú žarty naozaj bokom. Ako sa zvykne hovoriť – pred ohňom utečieš, ale pred vodou nie...
ČEĽADINCE
Problémy s nekontrolovateľnou vodou tu začali v pondelok vo večerných hodinách. Pre kritický stav museli dokonca odkloniť premávku medzi Čeľadincami a Nitrianskou Stredou. „Situácia sa stabilizovala až v utorok ráno, no celú noc pomáhal, kto mohol – hasiči, občania, pracovníci Povodia Váhu. Voda zaplavila 80 percent domov vrátane záhrad. Zostáva nám vyriešiť pivnice našich občanov, kde sa voda stále nachádza. Nepamätám si, dokonca ani najstarší obyvatelia Čeľadiniec, že by sme zažili niečo podobné,“ hovorí starosta Čeľadiniec Milan Moravka. Pán, ktorý si neželal byť menovaný, no na noc z pondelka na utorok tak ľahko nezabudne, doplnil starostove slová – „Vodu, ktorá sa valila z hory, sme odstavovali, aby sa nedostala do dediny. Až keď sa uvoľnil prietok, potom sme prekopali kanál. Keby sme ju pustili naraz, dopadlo by to veľmi zle. Najhoršie už máme za sebou, to najhlavnejšie už stieklo z hory dole.“
SOLČANY
Starosta Solčian Juraj Soboňa nám minulý utorok ešte nevedel povedať presný počet zaplavených domov, no voda z polí a priesaky spodnej vody ich tiež dostatočne potrápili. „Problém bol aj v tom, že niektorí ľudia otvorili poklopy na uliciach a voda sa dostala do kanalizačnej siete, čo nepríjemne ovplyvnilo fungovanie čerpacej stanice. Máme vypracovaný projekt, ktorý by mal zabrániť podobným situáciám, no nezískali sme zatiaľ súhlas jedného z majiteľov pozemku, cez ktorý by viedol odvodňovací kanál,“ komentoval povodňovú situáciu v Solčanoch starosta.
CHRABRANY
„Voda tečie z rolí vedľa kultúrneho domu. Smeruje od Nemčíc a ľudia, ktorý bývajú v tejto lokalite, majú v pivniciach asi 40 cm vody. V noci z pondelka na utorok zasadala povodňová komisia, lebo voda stále tečie. Vlani sme mali to isté, takže budeme nutení urobiť opatrenia, aby sa niečo podobné už nezopakovalo. Našťastie, potok je stabilizovaný, voda tečie iba z polí, takže všetci, ktorí bývajú za kultúrnym domom, majú záhrady pod vodou,“ informovala nás na druhý deň po kulminácii vodného prívalu starostka Darina Gerhátová.
NEMČICE
Najskôr to vyzeralo, že tento rok sa povodeň Nemčiciam vyhne, no v strede týždňa sa stal opak pravdou. Voda z polí nachádzajúcich sa nad Nemčicami sa prúdom valila do dediny. Samozrejme, spôsobom sebe vlastným – neustriehnuteľným. Starosta Miroslav Obert sa snažil situáciu riešiť nielen s občanmi, ale aj s cestármi, lebo pre vodu bola úplne odrezaná od sveta bytovka na kopci a na hlavnej ceste mali autá vytvorené podmienky na celkom slušný a zároveň nebezpečný aquaplayning. „Dúfal som, že tento rok sa nám povodeň vyhne a že sa nezopakuje minulý rok, keď sme museli tiež riešiť povodňovú situáciu, žiaľ, nestalo sa tak,“ dodáva starosta.
KOVARCE
Starostku Zdenku Davidovičovú sme zastihli v teréne. „Nie sme na tom tak zle, ako niektoré okolité dediny. Voda, ktorá steká z hory, zaplavila jednu ulicu a to len z toho dôvodu, že ľudia nemajú dobre osadené mosty, preto museli prísť na pomoc hasiči, ktorí prečerpávali vodu z pivníc. Snažili sme sa stále čistiť kanále, ktorými tá voda tiekla, a boli sme v tom úspešní,“ hovorí starostka.
LUDANICE
Prudké oteplenie spôsobilo problémy tiež v Ludaniciach a pod ne patriacej Mýtnej Novej Vsi. „Voda tiekla z polí pri železnici a zaplavila územie intravilánu Mýtnej Novej Vsi. V noci sme robili výkopy, rozložili sme vodu v rámci chotára za železnicou, no aj napriek tomu sa dostala do štyroch obytných domov v Mýtnej Novej Vsi (pivnice a dvory). Situácia však nie je kritická, no nápor vody nás zaskočil. V Ludaniciach zaplavilo dva domy. Vodu odstraňovali hasiči a stavebná technika. Problémy robí i spodná voda – odvodňovací kanál sa totiž roky nečistil. Snažíme sa všetko riešiť v rámci svojich možností. Minulý rok nám zaplavil ihrisko prudký lejak, nešlo o povodeň,“ povedal starosta Bohumír Donoval.
PRÁZNOVCE
Keď sme sa prišli pozrieť do Práznoviec, Bagarova ulica bola celá pod vodou a prechod cez ňu bol absolútne nemožný. Kanálom popri hlavnej ceste smerom k Baštínu sa valila voda a ľudia, ktorí majú v jeho bezprostrednej blízkosti obydlia, iba bezradne stáli a neveriacky krútili hlavami, zatiaľ čo sa vodný živel plazil po ich dvoroch a zaplavoval im pivnice. „Behom pol hodiny boli zaplavené štyri ulice smerom k Baštínu. Zaplavených je asi tridsať domov. Voda ešte stále tečie, no už máme situáciu pod kontrolou. Pieskovali a vrecovali sme celú noc. Najviac mi je ľúto občanov, ktorým voda narobila škody. Budeme musieť urobiť opatrenia, aby sa niečo podobné nezopokovalo,“ informoval nás v utorok o povodňovej situácii starosta Milan Šefránik.
Irena Machová z Práznoviec sledovala, ako jej hasiči odčerpávajú vodu z garáže. „V pondelok som odchádzala z domu o 18.30 h a keď som sa o 21.30 h vrátila naspäť, už tu všetko plávalo vo vode. Manžel, ktorý bol doma, mi spomínal, že behom 15 minút sa voda spustila od družstva a tu dole ostala stáť. Keďže máme dom postavený v jame, v garáži sme mali vyše metra vody a o dvore ani nehovorím. A mali by ste vidieť našu studňu...!“
Slzy sa tisli do očí aj Edite Šípošovej z Práznoviec. „Vidíte to? Všade máme ešte stále vodu a to je už najhoršie za nami,“ hovorí a pozýva nás pozrieť si jej dvor. Samozrejme, neklamala. Veľké kaluže plné vody boli nemými svedkami toho, čo sa tam dialo pred niekoľkými hodinami. „Je to strašné a voda sa ďalej valí dole dedinou.“
Našťastie rieky a potoky zostali vo svojich korytách, v tomto smere bolo všetko v poriadku. „Rieka Nitra nie je vysoká, takže sa nezopakujú udalosti z minulého roka. Väčšina snehu je už stopená, pravdepodobne ďalšie záplavy nehrozia,“ hovorí Roman Hudok z ochrannej hrádze rieky Nitry v Partizánskom. (mm)

SkryťVypnúť reklamu

Autor: mm

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 416
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 720
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 027
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 744
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 557
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 058
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 222
  1. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  2. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  3. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  4. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  5. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  6. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  7. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  8. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 006
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 675
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 488
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 9 012
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 395
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 794
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 743
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Operačné strediska mestskej polície sa po novom nachádza pri matrike.

Zamerané budú najmä na stojiská smetných nádob.


Miesto tragickej nehody.

Najmenej práce mali policajti v okrese Partizánske.


SITA
Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Ilustračné foto.

Hrozí mu až osem rokov väzenia.


TASR a 1 ďalší
  1. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  2. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  3. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  4. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  5. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  6. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  7. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  8. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 006
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 675
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 488
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 9 012
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 395
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 794
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 743
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu