Vírus sa v chove šíri horizontálne po kontakte s chorými vtákmi, prostredníctvom ošetrovateľov, kontaminovanými predmetmi, dopravnými prostriedkami, krmivom a vodou a vertikálne násadovými vajcami a infikovaným semenom pri inseminácii. V populácii voľne žijúcich vtákov sa vírus šíri ako oro-fekálna infekcia. Priebeh ochorenia je akútny. Inkubačná doba sa pohybuje od niekoľko hodín do troch dní u individuálnych vtákov a viac ako 14 dní v kŕdli v závislosti na množstve vírusu, ciest, infekcie, druhovej vnímavosti, virulencie vírusu. Hlavnými klinickými príznakmi je strata plachosti, znížená aktivita a príjem krmiva, postihnuté jedince sa zhlukujú pod tepelným zdrojom, majú našuchorené perie, nosnice častejšie kvokajú, klesá znáška. Objavujú sa respiračné príznaky ako kašeľ, kýchanie, chrapot, nadmerné slzenie, opuchy hlavy, viečok, výtok z nosových otvorov. Môžu sa vyskytnúť aj poruchy tráviaceho a nervového systému (hnačky, kŕče).
Vírus v truse prežíva 30 - 28 a vo vajcovej škrupine 8 dní. Je schopný nejaký čas prežiť aj vo vode. Ak by sa nákaza vyskytla v chove hydiny, tá musí byť usmrtená a všetky vajcia zneškodnené tak, aby sa znížilo riziko šírenia choroby na minimum. Tiež sa realizuje vyhľadanie a zničenie hydinového mäsa pochádzajúceho zo zvierat z príslušného chovu a násadových vajec znesených v období predpokladanej inkubačnej doby. Zároveň sa okolo infikovaného chovu určí ochranné pásmo s minimálnym polomerom 3 km a pásmo dohľadu s minimálnym polomerom 10 km. V prípade potvrdenia výskytu u voľne žijúcich vtákov sa robia opatrenia v pásmach 3 km a 10 km od miesta výskytu.
V chovoch hydiny je mimoriadne dôležité zabrániť priamemu a nepriamemu kontaktu voľne žijúcich vtákov, zvlášť vodného vtáctva s hydinou, zabezpečiť prísne oddelenie vodnej hydiny od ostatnej. U ľudí je dôležité pri nájdení uhynutých vtákov nedotýkať sa kadáveru a túto skutočnosť nahlásiť kompetentným pracovníkom. Treba správne používať osobné ochranné pomôcky a dodržiavať hygienické návyky.