Neobyčajne pracovitý či workoholik?

Slovo závislosť sa udomácnilo v ostatných rokoch v našom slovníku v rôznych súvislostiach. Popri „štandardných“ prejavoch závislosti od alkoholu, tabakizmu, tzv. “mäkkých“ a dnes už, žiaľ, aj tvrdých drog, čoraz naliehavejšie počuť aj o tzv. nelátkovej z

ávislosti. O jej formách a podobách sme sa rozprávali s psychiatrom MUDr. Viktorom Segedom.
„Moderné nelátkové závislosti okrem patologického hráčstva (gamblingu) zatiaľ nie sú priamo zaradené do Medzinárodnej klasifikácie chorôb (ICD 10), hovorí doktor Segeda na úvod, ale ich základné črty sú totožné s bežnými („látkovými“) závislosťami a t. z .impulzívnymi poruchami. Ide o neschopnosť človeka odolávať pokušeniu alebo impulzu vykonávať určitú činnosť, čiže o zníženú kontrolu určitých činností. Pričom samotné takéto konanie zodpovedá vedomému prianiu človeka, čiže je egosyntonné (na rozdiel od obsedantného kontrolovania alebo umývania, ktoré si človek nepraje) “.
Zaujatosť hazardnou hrou, neustálym telefonovaním najčastejšie prostredníctvom mobilu, surfovaním na internete, nekontrolovateľným nakupovaním a pod. môže prerásť do poruchy. Keď sa takýto človek nemôže venovať svojej „vášni“, môže sa u neho objaviť abstinenčný symptóm.
Do tejto kategórie patrí aj tzv. workholizmus alebo závislosť na práci. Kedy sa zo svedomitého, dochvíľneho a neúnavného manažéra stane workholik – teda človek závislý od práce ?
Už pred dvadsiatimi rokmi sa workoholizmom zaoberala Killingerová. Ako príklad popisuje manželský pár, ktorý pracuje celý deň s plným nasadením, večer trávi v stave úplného vyčerpania doma pred televíziou alebo návštevou rôznych vzdelávacích kurzov, pretože stále pred sebou má nové výzvy... Workoholik si musí dokázať, že je dobrý. Výkonnosť v práci a jej neustále zvyšovanie sa stáva samoúčelnou métou, navyše je neustále podporovaná zamestnávateľmi, médiami, spotrebiteľským životným štýlom (a v podstate celou západnou civilizáciou). S pracovným úspechom priamo súvisí finančná odmena a jej výška neustále stimuluje človeka pracovať viac a viac, peniaze môžu čiastočne stratiť význam a potom človeka už zaujíma iba samotná práca.
Druhou stranou tejto zaujatosti je vyčerpanosť, frustrácia a nespokojnosť so samým sebou, postupné duchovné vyhorenie. Platí tu zásada, že čím viac pracuje, tým viac práce sa mu hromadí, vzrastajú jeho zdravotné ťažkosti ale aj sťažnosti okolia na jeho správanie.
„Samozrejme, skôr či neskôr sa dostaví únava a niektorí ľudia sú ochotní siahnuť aj po drogách ako stimulantoch výkonnosti. Workoholici sa navonok môžu prejavovať niektorými príznakmi ako napr. poklepkávanie po stole či operadle stoličky, tiky, zalamovanie prstov, pokašliavanie, mimovoľné upratovanie vecí okolo seba,“ uvádza psychiater tie viditeľné prejavy, ale jestvujú aj skryté chronické obavy workoholika ako je strach z neúspechu, zo zlyhania, z nudy, lenivosti, niekedy až stihomam - strach z prenasledovania a následná potreba brániť sa domnelým útokom. Postupne sa dostavuje chronická fyzická a emočná únava a vyčerpanosť, ktorá je niekedy maskovaná samoúčelnou prácou a bezúčelnou hyperaktivitou. Štrnásťhodinový pracovný deň zákonite vedie k vyhasínaniu, pripájajú sa somatické (telesné) poruchy, napr. poruchy srdcového rytmu, zažívacie problémy, ale aj celkové oslabenie imunity s viacerými dôsledkami. „Chronický stres a nenaplnené túžby workoholika byť stále najlepším, neomylným, vysoko výkonným, všetkými rešpektovaným dláždia jeho cestu k psychickým poruchám. Ide najmä o depresívnu poruchu vo viacerých jej podobách, neurasténiu ale aj somatizačné poruchy a psychosomatické stavy,“ popisuje smutný proces Dr.Segeda,“ úspešný človek postupne stráca pôdu pod nohami a jeho duševná nepohoda sa prelína s fyzickou a opačne.
Taký človek vystupuje ako neomylný, nepripustí, že môže urobiť aj chybu, všetko musí stihnúť, nevie si predstaviť, že by ho niekto mohol nerešpektovať. Jeho slovník je: vždy, všetko, v každom prípade, ale súčasne sa bojí vývoja vecí, obáva sa, že nebude mať všetko pod kontrolou, desí sa možného neúspechu, a preto musí pracovať viac... Ocitá sa v bludnom kruhu a takto sa môže dostať do psychickej poruchy.
V lepšom prípade vyhľadá odbornú pomoc, v horšom pokračuje vo svojom trápení a pátra po príčinách svojich problémov a darí sa mu ich prekonávať.
„ Na začiatku liečby je často potrebné použiť špeciálne farmakologické prípravky, dnes ich existuje široká škála a precízny výber lieku je aj umenie,“ vysvetľuje doktor Segeda, „lieky je veľmi výhodné kombinovať s psychoterapiou, najmä kognitívno-behaviorálnou, ktorá sa zakladá na teórii učenia a precíznej analýze správania a myslenia pacienta. Pritom je dôležité, aby si on uvedomil svoje myšlienkové omyly a pochopil možnosť ich nápravy. Taktiež je niekedy treba naučiť pacienta správne dýchať ( napr. s použitím techniky biologickej spätnej väzby - biofeedbacku), vhodné sú relaxačné techniky od bežnej relaxácii pri hudbe až po autogénny tréning či imaginatívne techniky. Niekedy sa uplatní i hypnóza. Úspech závisí aj od toho, ako je človek schopný a ochotný rady a odporúčania prijať a na sebe pracovať „ - psychiater zdôrazňuje aj osobnostnú, emočnú a vôľovú vybavenosť jednotlivca ako dôležitý činiteľ v liečbe.
Workoholizmus postupne ale často nezvratne spôsobuje jednotlivcovi (a v konečnom dôsledku aj celej spoločnosti) viaceré straty okrem už spomenutých psycho-somatických porúch. Ide napríklad o stratu empatie, čiže schopnosti vcítiť sa do iného človeka, stratu duchovnosti až duchovný úpadok, stratu zmyslu pre humor, stratu emočnej nezávislosti, pokles etických a morálnych zábran v honbe za úspechom, neschopnosť ale aj neumenie relaxovať.
Teda workoholizmus nemusí byť až takou dobrou povahovou črtou a workoholik nemusí byť až takým veľkým prínosom pre zamestnávateľa najmä z dlhodobého hľadiska.
Ak sa vám zdá, že niektoré z charakteristík sa podobajú vašim stavom duše a tela, uvažujte nad svojím životným štýlom. Ak máte pocit, že reč je o vašom šéfovi, nerobte unáhlené závery. Podstrčte mu tento text alebo nejaký podobný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Autor: vš

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  2. Zlatý sen vo vzduchu
  3. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  4. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  5. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  6. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  8. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 7 930
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 250
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 056
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 770
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 638
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 824
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 178
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 601
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.5.1925)
  2. Elena Antalová: Koho som ešte nedokázal nasrdiť? "Majiteľ"sveta z mesta T.
  3. Ján Valchár: Plánuje Maďarsko vojnu?
  4. Daniel Jankech: Čo spája voličov Róberta Fica?
  5. Jozef Pivarník: Ficov kultúrny kiks: Keď premiér "rusofóbne" kritizuje ruskú klasiku!
  6. Ján Šeďo: Zomrel Jiří Bartoška...
  7. Daniel Balko: Dnešná Moskva oslavuje vojnu, nie jej obete. Napokon, bola pri jej vzniku.
  8. Ján Šeďo: Stalin s "Číňanom a Brazílčanom", Slovák sa nezmestil do záberu.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 36 931
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 627
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 841
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 336
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 965
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 726
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 965
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 961
  1. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  2. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  3. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  4. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  5. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  6. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  7. Tupou Ceruzou: Zámočky
  8. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Pečivo od MINIT ulahodí aj skutočným fajnšmekrom.


Kaufland Detský festival sa tento rok vybral na cestu k vám. Príďte spoločne s ním osláviť 25. narodeniny spoločnosti Kaufland na Slovensku.


Ilustračné foto.

Mesto je zriaďovateľom piatich škôlok.


TASR
Zatopené vozidlo.

Pri nehode sa nikto nezranil.


Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.5.1925)
  2. Elena Antalová: Koho som ešte nedokázal nasrdiť? "Majiteľ"sveta z mesta T.
  3. Ján Valchár: Plánuje Maďarsko vojnu?
  4. Daniel Jankech: Čo spája voličov Róberta Fica?
  5. Jozef Pivarník: Ficov kultúrny kiks: Keď premiér "rusofóbne" kritizuje ruskú klasiku!
  6. Ján Šeďo: Zomrel Jiří Bartoška...
  7. Daniel Balko: Dnešná Moskva oslavuje vojnu, nie jej obete. Napokon, bola pri jej vzniku.
  8. Ján Šeďo: Stalin s "Číňanom a Brazílčanom", Slovák sa nezmestil do záberu.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 36 931
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 627
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 841
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 336
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 965
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 726
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 965
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 961
  1. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  2. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  3. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  4. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  5. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  6. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  7. Tupou Ceruzou: Zámočky
  8. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu