Na sídlisku Šípok sú hlavnou témou kotolne a gigajouly

O spôsobe zásobovania teplom na sídlisku Šípok v Partizánskom sa v meste dlhšiu dobu viedli plamenné diskusie a polemiky. Reálne boli dve alternatívy, ako nahradiť starú neekologickú uhoľnú kotolňu. Prvou bola výstavba lokálnych plynových kotolní, ktoré b

y si financovali obyvatelia jednotlivých činžiakov sami. Druhou možnosťou bolo prebudovanie uhoľnej kotolne na spaľovanie biomasy a pokračovanie v centrálnom zásobovaní teplom. K tejto alternatíve sa silne prikláňali aj predstavitelia mesta. Na stretnutí s občanmi, ktoré sa uskutočnilo začiatkom februára, primátor spolu s riaditeľom technických služieb a s ďalšími pozvanými hosťami vehementne presadzoval vykurovanie drevoštiepkou.
Koľko stojí gigajoule?
Jednofarebné osadenstvo predsedníckeho stola sa všemožne usilovalo občanov presvedčiť, že ich riešenie je to najlepšie. Každý odlišný názor, ktorý zaznel z obecenstva, sa snažili zosmiešniť alebo aspoň spochybniť napríklad slovami: „To, čo tu hovoríte o nákladoch na lokálne plynové kotolne, je nereálne, to by bolo perpetuum mobile. Určite ste do ceny gigajoulu nezapočítali údržbu, opravy, odpisy, obsluhu a mnoho ďalších položiek.“ Keď dostali odpoveď, že všetky náklady sú započítané a cena za gigajoule stále vychádza pri lokálnych kotolniach takmer o 200 korún menšia ako pri jednej centrálnej kotolni, obhajcovia drevoštiepky pokračovali: „Tí, ktorí už v meste lokálne kotolne majú, sa sťažujú na zimu a na nedostatok teplej vody. Okrem toho cena plynu bude v najbližších rokoch prudko stúpať. My vám môžeme garantovať cenu nášho gigajoulu za cca 550 korún.“ Predsedajúci jednoducho nechcel počuť iné názory. Akoby sa mu nehodili do plánu. Dotieravci však paľbu otázok neprerušili, a tak sa dozvedeli napríklad i to, že v garantovanej cene nie sú zahrnuté nové predizolované rozvody. Neznamená to nič iné, iba to, že aj nová kotolňa by tak ako doteraz stará vykurovala okrem bytov aj ulice a chodníky. Po stretnutí s občanmi nasledovala anketa, kde sa mali ľudia písomne vyjadriť, k akému riešeniu sa prikláňajú. Keďže tesne pred termínom uzavretia ankety bolo jasné, že svoj hlas odovzdalo príliš málo opýtaných, primátor sa rozhodol pre neslýchanú vec: občanom poposielal upomienky, aby nezabudli ísť hlasovať. Zdá sa, že hlavne jemu osobne naozaj enormne záležalo na tom, aby sa tá centrálna kotolňa na biomasu presadila. Keď si ešte spomeniem, že na mítingu sa chválil, že už má na papieri predbežný sľub o dodávke drevoštiepky od Štátnych lesov a dokonca s garantovanou cenou na 10 rokov (!) dopredu, netreba viac dodávať. V súčasnej dobe, keď sa človek neodváži predpovedať vývoj cien ani 10 týždňov dopredu, on zaručuje desaťročnú stálu cenu. Nečudo, že ho prítomní občania priamo na stretnutí obvinili z lobingu.
Väčšina je za centrálnu kotolňu
V spomínanej písomnej ankete sa vďaka masírovaniu mozgov vedením mesta a trochu i mestskými novinami približne tri štvrtiny respondentov vyjadrilo za centrálnu kotolňu. Pretože však účasť na hlasovaní bola pod 50 percent, prebehlo i ďalšie menšie referendum, kde anketári chodili priamo do bytov a predkladali ľuďom hlasovacie hárky s dvoma možnosťami. Aj v tomto prípade prevládla alternatíva so spaľovaním biomasy v centrálnej kotolni. Vyslovilo sa za ňu okolo 70 percent opýtaných. Poslanci sa preto na zasadnutí mestského zastupiteľstva konanom v posledný februárový utorok uzniesli, že ďalšie vykurovanie sídliska Šípok bude zabezpečovať centrálna kotolňa so spaľovaním biomasy. Podľa slov primátora, ktoré odzneli na stretnutí s občanmi, bude mestský úrad brániť činžiakom v individuálnom odpájaní sa od centrálneho zdroja a v zakladaní si vlastných kotolní. Žiaľ, úrad má na to jednu silnú páku - stavebné povolenia. Proti takémuto postupu sa vyskytli už aj reakcie, že bránenie v odpájaní je protiústavné, pretože sa tým občanom upiera právo slobodnej voľby dodávateľa energie. Svoje by k tomu zrejme mohol povedať aj protimonopolný úrad. Poslanci teda rozhodli, technické služby mesta majú zabezpečiť príslušnú projektovú a technickú dokumentáciu na prestavbu kotolne. Ako sa bude dariť činžiakovým vchodom, ktoré sa predsa len rozhodnú vybudovať si svoju lokálnu kotolňu, ukáže najbližšia budúcnosť.
Fakty o lokálnych kotolniach
Rada by som vám ešte priniesla konkrétne fakty čerpané z rozhovoru s obyvateľom činžiaku, kde už niekoľko rokov bez väčších problémov funguje vlastná plynová kotolňa. Tri vchody v poslednom činžiaku na Horskej ulici v Partizánskom zásobuje teplom a horúcou vodou 5 vlastných kotlov: tri slúžia na vykurovanie a dva na ohrev vody. Okrem občasného odstraňovania vodného kameňa netreba pri kotloch žiadnu veľkú údržbu ani obsluhu, všetko riadi automatika. Aj pri plánovanom či neplánovanom odstavení jedného kotla slúžiaceho na ohrev vody je teplá voda stále k dispozícii, mierne sa zníži iba jej teplota. Celá táto sranda stála jednu rodinu približne 30.000 korún, ktoré však môžu splácať bytovému družstvu po dobu piatich rokov. Mesačné splátky vychádzajú na 500 korún. Veľkou výhodou však je, že poplatky za teplú vodu sa okamžite po spustení vlastnej kotolne znížili štvorčlennej rodine priemerne o 600 až 700 (!) korún mesačne. Náklady na kúrenie zostali približne na rovnakej úrovni ako pri centrálnom vykurovaní. Nájomné sa teda „odvážlivcom s lokálnou kotolňou“ kvôli splácaniu 30-tisícovej pôžičky nezvýšilo, ale naopak - ešte znížilo. Cena jedného gigajoulu tak vychádza približne na 370 korún. Tu by bolo vhodné zamyslieť sa aj nad opodstatnenosťou kuvičích hlasov, ktoré odrádzajú ľudí od stavby vlastných kotolní a zdôvodňujú to práve tým, že centrálne vykurovanie je výhodnejšie a lacnejšie ako decentralizované. Ako vidíme, nie je. Ak jedna rodina dokáže ušetriť až 700 korún mesačne, čo je vyše 8 000 korún ročne, jasne to poukazuje na veľkú neefektívnosť pri odoberaní teplej vody z centrálneho zdroja. Mzdové náklady obsluhujúceho personálu veľkej kotolne, zisk pre vlastníka zariadenia, tepelné straty pri doprave vody k spotrebiteľovi a ďalšie náklady pripravujú nájomníkov o tisíce korún ročne. Decentralizácie sa báť netreba. A hlasy od predstaviteľov teplárenských spoločností o nevýhodnosti takéhoto postupu treba chápať iba ako prihrievanie si - nielen pitnej vody, ale aj vlastnej polievočky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Dana JANČICHOVÁ

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 750
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 416
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 435
  4. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 830
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 790
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 535
  7. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 493
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 013
  1. Matúš Pavle: Ako pomôcť Ozbrojeným silám Ukrajiny (ukrajinskej armáde)
  2. Marek Tocimák: Prelomenie
  3. Michal Ježek: Nedeľný príhovor súdruha Blahu
  4. Ondřej Havelka: Buddhistický festival v himálajském klášteře Lamayuru nabízí ASMR vibe AF
  5. Viktor Pamula: Pozvánka na protest
  6. Michaela Vaníková Svoboda: Základy ľudštiny, časť prvá
  7. Martin Bača: Bola si to ty...
  8. Martin Zielosko: Ripley
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 025
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 804
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 505
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 107
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 118
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 640
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 11 714
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 422
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Kreslo pre hosťa.

Peter Šloser pracoval v najvyšších štruktúrach polície.


Vodný hrad v Šimonovanoch - najstarší stojaci kaštieľ horného Uhorska.

Prešiel dvoma rekonštrukciami.


TASR
Ilustračné foto.

V Nitrianskom kraji a Partizánskom platí výstraha do poludnia.


TASR
Ilustračné foto.

Požadovala urýchlene zaplatiť zálohu za byt.


TASR a 1 ďalší

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Matúš Pavle: Ako pomôcť Ozbrojeným silám Ukrajiny (ukrajinskej armáde)
  2. Marek Tocimák: Prelomenie
  3. Michal Ježek: Nedeľný príhovor súdruha Blahu
  4. Ondřej Havelka: Buddhistický festival v himálajském klášteře Lamayuru nabízí ASMR vibe AF
  5. Viktor Pamula: Pozvánka na protest
  6. Michaela Vaníková Svoboda: Základy ľudštiny, časť prvá
  7. Martin Bača: Bola si to ty...
  8. Martin Zielosko: Ripley
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 025
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 804
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 505
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 107
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 118
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 640
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 11 714
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 422
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu