Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Obec s bohatou históriou a sľubnou budúcnosťou – Horné Obdokovce

O živote našich predkov sa dozvedáme nielen z historických prameňov a kníh, ale rovnako aj z rozprávania našich starých otcov a mám. Takto získavame informácie nielen o ľuďoch, ktorí tu boli, žili a tvorili, ale aj o slávnych či menej slávnych dejinách ob

cí a miest. Obec Horné Obdokovce, ležiaca v údolí Perkovského potoka, približne 15 km od Topoľčian, sa taktiež radí k obciam, o ktorých histórii kolujú zaujímavé príbehy, ale existujú aj materiálne pramene.
Jeden z príbehov o vzniku obce Horné Obdokovce hovorí o živote zámožnej ženy, ktorá mala nielen peniaze a moc, ale vlastnila aj niekoľko pozemkov, na ktorých vraj dnes stojí obec Horné Obdokovce. Táto pani sa starala o malú veveričku, ktorá jej ukradla zlatú retiazku a vážená pani ju nikde nemohla nájsť. Rozhodla sa preto vypísať odmenu za jej nájdenie. A tak sa z obyčajného poľovníka, ktorý našiel veveričku a s ňou i zlatú retiazku, stal bohatý človek. Ten získal rozsiahly chotár, na území ktorého dnes stojí obec Horné Obdokovce.
Aj keď tento príbeh vyznieva skôr ako pekná rozprávka, isté je, že veverička sa nachádza v erbe rodu Beréni. A práve Beréniovci boli tým šľachtickým rodom, ktorý dostal v polovici 16. storočia Horné Obdokovce do vlastníctva. V roku 1650 dali Beréniovci v Horných Obdokovciach postaviť kaštieľ v renesančnom slohu, ktorý bol až do druhej polovice 19. storočia hlavným sídlom rodu. Kaštieľ, ktorý tvorí dominantu obce, obklopuje rozsiahly park s desiatkami vzácnych stromov. Priestory historickej stavby dnes slúžia ako Domov sociálnych služieb.
Obec Horné Obdokovce tvorí aj časť Obsolovce, spolu s ktorou má 1 600 obyvateľov. Ľudia si život v obci pochvaľujú, i keď, samozrejme, nájdu sa medzi nimi aj tí, ktorí život v obci nehodnotia len kladne.
Príčinliví, občas
ľahostajní
Starostom obce je už piate volebné obdobie pán Anton Kusý. Ten sa bude uchádzať o znovuzvolenie do funkcie aj v tohtoročných voľbách. A ako vidí ten uplynulý rok 2005 z pozície voleného zástupcu obce? „Každý rok so sebou prináša niečo dobré i zlé. Rovnako tomu bolo aj vlani. Podarilo sa nám získať financie na vybudovanie čističky odpadových vôd z fondov Európskej únie. Každý rok sa s pomocou nezamestnaných občanov snažíme zveľadiť obec, spríjemniť životné prostredie jej obyvateľom. Udržujeme a vysádzame zeleň v obci, ale aj my sa stretávame s ľahostajnosťou zo strany občanov,“ konštatuje pán Kusý. „Trápia nás divoké skládky odpadu, ktoré aj napriek našim upozorneniam a sankciám „zdobia“ chotár obce. Skládky sa množia neustále, a preto dúfame, že sa nám podarí ich „budovanie“ aspoň čiastočne obmedziť zberným dvorom, ktorý sme v obci zriadili,“ hovorí s nádejou starosta. „Minulý rok obecné zastupiteľstvo odsúhlasilo zobratie úveru v sume tri milióny korún, ktoré sú určené na prebudovanie priestorov, ktoré boli sídlom materskej školy. Tú sme najmä z finančných dôvodov premiestnili do budovy základnej školy. Prázdne priestory škôlky chceme zmeniť na domov dôchodcov. Na prestavbe sa aktívne pracuje a s otvorením domova počítame v mesiaci júli 2006.“ Starosta zároveň dodáva, že takto dostanú pracovnú príležitosť desiati budúci zamestnanci, ktorí sa budú starať o osemnásť starších občanov, odkázaných na opateru.
Spolkový život
Horné Obdokovce žijú aktívnym športovým životom. Okrem toho, že v majstrovstvách okresu Topoľčany vo futbale obec reprezentuje miestny futbalový klub, Horné Obdokovce sú miestom konania celoslovenských cyklistických pretekov. Záštitu nad týmto podujatím má pán starosta Anton Kusý, ktorý je rád, že aj tento rok bude môcť už po siedmykrát odovzdať pohár starostu obce Horné Obodkovce tým najlepším cyklistom.
V obci nezabúdajú ani na starších občanov – dôchodcov. Aj keby chceli, nemôžu, veď 110 členov miestnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska je najpočetnejším spolkom v dedine, a to ju založili iba pred tromi rokmi. Hornoobdokovskí seniori nečakajú pasívne na pozornosť od svojho okolia, ale tí, čo vládzu, sa príležitostne objavujú ako pomocníci pri upratovaní dediny, pri organizovaní cirkevných, športových a, samozrejme, svojich spolkových podujatí. Napríklad najčerstvejšej výročnej členskej schôdze, ktorá sa v dobrej nálade postupne premenila na obecnú fašiangovú zábavu s bujarou muzikou a skončila sa zarmucujúcou udalosťou – pochovávaním basy. Poslanci i starosta na starších občanov držia.
„Máme svoj autobus, ktorý je pre dôchodcov vždy k dispozícii,“ hovorí A. Kusý, „ do Poľska, Bojníc či na vinobranie do Pezinka, ale niekedy je v ňom viac miest než cestovateľov.
Pravidelné stretnutia predstaviteľov obce s dôchodcami patria nielen v októbri – mesiaci úcty k starším - do plánu činnosti Jednoty dôchodcov a obecného zastupiteľstva. S programom na ne prichádzajú vnuci z materskej i základnej školy a aj obyvatelia domu sociálnych služieb. Na fašiangovej výročnej nechýbali ani predseda poľnohospodárskeho družstva ... Tóth a správca farnosti Peter Rácek, pretože ich pracovné povinnosti sú desiatkami nitiek pospájané s každodennosťou už nepracujúcich spoluobčanov. Sála voňala vanilkovým cukrom, horúcim čajom i chutnými zabíjačkovými pochúťkami, ku ktorým sa pýtal pohárik vína.
Obec Horné Obdokovce patrí k väčšine obcí topoľčianskeho okresu, kde sa jej obyvatelia hlásia k rímsko-katolíckej cirkvi. Minulý rok táto farnosť, s filiálkou Obsolovce, oslavovala desiate výročie svojho vzniku. Aj tu sa počas vianočných sviatkov zapojili medzi slovenské farnosti, ktoré zvestovaním dobrej noviny prinášali radosť z Božieho narodenia do jednotlivých domácností. Koledníci z Horných Obdokoviec tak prispeli finančnou čiastkou na pomoc deťom v Afrike, za čo im a všetkým občanom, ktorí sa rozhodli prispieť, patrí obdiv a vďaka.
Keď pri práca vonia chlieb
Stojí pekná, nová, je to Vicenova, chlebík dobrý máme z nej – spieva sa v jednej piesni známej slovenskej skupiny AKORD. Text piesne opisuje Vicenovu pekáreň, ale nie pekáreň Jozefa Vicenu z Horných Obdokoviec, ktorú vám chceme predstaviť.
„Je to iba zhoda náhod,“ hovorí pani Beáta Vicenová. „Túto pieseň veľmi dobre poznáme, ale o tom, ktorú pekáreň ospevuje, sme sa dozvedeli počas plesu, kde skupina AKORD hrala. Jej členovia nám prezradili, že námet na danú pieseň získali v mieste ich bydliska. Tam totiž prevádzkujú pekáreň a naozaj, len zhodou okolností, sa jej majitelia volajú rovnako ako my,“ vysvetľuje pani Vicenová.
Spolu s manželom prevádzkujú vlastnú pekáreň už celých pätnásť rokov. „Začiatky boli veľmi ťažké. Museli sme formou pôžičky získať financie na vybudovanie pekárne a postupne sa „odraziť od dna“, čo sa nám nakoniec aj podarilo.“ Pani Vicenová priznáva, že so samotným nápadom prišiel jej manžel. „Pracoval v susednej obci, vo Veľkých Ripňanoch, kde fungovala pekáreň. Tam našiel inšpiráciu a rozhodol sa živiť rovnakým spôsobom,“ prezrádza pani Beáta. „Nebolo potrebné sa ísť niekam zaúčať, a tak sme po vystavaní priestorov a získaní osvedčenia mohli spustiť vlastnú prevádzku. Naša pekáreň už tretí rok funguje na základe programu HCCP, ktorý v súčasnosti od majiteľov pekární vyžaduje Európska únia,“ dodáva pani Vicenová.
Čerstvý a voňavý chlebík pečú päťkrát do týždňa. Pomáhajú im pritom traja zamestnanci. Ako manželia Vicenovci prezrádzajú, oni sami dovážajú upečený chlieb do jednotlivých predajní, k odberateľom. „Každé ráno odvážame chlieb vlastnými automobilmi do predajní v Nitre a v Piešťanoch,“ hovorí pani Beáta Vicenová. „Počet kusov hotových bochníkov, ktoré treba napiecť, sa mení v závislosti od konkrétnych dní v týždni.“
Na našu otázku o časovej náročnosti tejto práce pani Vicenová súhlasne prikývne. „Áno, je to namáhavá práca. Cez noc je potrebné chlieb napiecť, pripraviť na odvoz. Po skončení pečenia rozvážame chlieb do už spomenutých predajní. Je prirodzené, že sa človek unaví,“ hovorí pani Vicenová. „Najlepšie si aj spolu s manželom oddýchneme pri šálke dobrej kávy,“ dodáva s úsmevom. Obaja manželia sa zhodnú v odpovedi na otázku, ako najradšej trávia svoj voľný čas. „Jednoznačne prácou v našej záhradke,“ hovorí majiteľa pekárne. „V lete, keď hreje slnko, sa posadíme pod koruny stromov a obdivujeme výsledok našej práce v záhrade,“ dodáva pán Vicena.
Manželia Vicenovci súhlasne tvrdia, že do dnešných dní svoje rozhodnutie prevádzkovať vlastnú pekáreň ani raz neoľutovali. A tak si na každodenný chlieb zarábajú jeho pečením.

Najčítanejšie na My Topoľčany

Inzercia - Tlačové správy

 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 6. Prehľad a automatizácia
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 4. Trenčín potrebuje nový impulz!
 5. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 6. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 15 122
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 14 863
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 11 882
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 668
 5. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 4 428
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 4 412
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 3 100
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 523

Blogy SME

 1. Peter Biščo: Čo, keď je v politike SAS niečo, čo zatiaľ nevieme ?
 2. Za živé rieky: Ipeľ. Rozdelená krajina, rozdelená rieka
 3. Marek Kytka: Oba góly Slovanu Bratislava proti Olympiakosu takmer zbúrali štadión!
 4. Daniel Bíro: Mestské legendy - čo sú zač? A s ktorými príbehmi sa môžeme stretnúť?
 5. Věra Tepličková: Koniec strachu alebo Už len svetlé zajtrajšky (optimistická úvaha na víkend)
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3
 7. Katarína Chudá: Amrita Sher-gil: škandalózny život indickej maliarky
 8. Miroslav Galovič: Cykloleto 2022. Časť 3 - Budatínsky hrad. Exteriér a park.
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 130 136
 2. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 13 262
 3. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 9 219
 4. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 8 915
 5. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 835
 6. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 708
 7. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 5 376
 8. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 3 697
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Novinky z MY regióny.

TOP správy z regiónov: Prehľad najzaujímavejších informácií a najčítanejších správ z MY Regióny v uplynulom týždni.


12. aug
Do zoznamu opravených ulíc pribudla aj Ulica Jesenského.

Pre vodičov budú platiť dočasné obmedzenia.


10. aug
Hradisko Valy - Bojná

Krásne miesta sú aj v blízkosti Topoľčian.


9. aug

Informácie a reporty zo všetkých trávnikov


8. aug

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ak nosíte vodu z potoka vo vedrách, nič sa nedeje, ak využijete čerpadlo bez schválenia, hrozí vám pokuta.


12. aug

Každá jedna obložená misa je originál.


11. aug

Tajomstvo vedela odhaliť dotykom rúk, pohľadom a správnymi otázkami.


Cyril Urban 12 h

Prenasledovaný šofér nakoniec havaroval.


11. aug

Blogy SME

 1. Peter Biščo: Čo, keď je v politike SAS niečo, čo zatiaľ nevieme ?
 2. Za živé rieky: Ipeľ. Rozdelená krajina, rozdelená rieka
 3. Marek Kytka: Oba góly Slovanu Bratislava proti Olympiakosu takmer zbúrali štadión!
 4. Daniel Bíro: Mestské legendy - čo sú zač? A s ktorými príbehmi sa môžeme stretnúť?
 5. Věra Tepličková: Koniec strachu alebo Už len svetlé zajtrajšky (optimistická úvaha na víkend)
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3
 7. Katarína Chudá: Amrita Sher-gil: škandalózny život indickej maliarky
 8. Miroslav Galovič: Cykloleto 2022. Časť 3 - Budatínsky hrad. Exteriér a park.
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 130 136
 2. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 13 262
 3. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 9 219
 4. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 8 915
 5. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 835
 6. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 708
 7. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 5 376
 8. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 3 697
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu