Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Obec s bohatou históriou a sľubnou budúcnosťou – Horné Obdokovce

O živote našich predkov sa dozvedáme nielen z historických prameňov a kníh, ale rovnako aj z rozprávania našich starých otcov a mám. Takto získavame informácie nielen o ľuďoch, ktorí tu boli, žili a tvorili, ale aj o slávnych či menej slávnych dejinách ob

cí a miest. Obec Horné Obdokovce, ležiaca v údolí Perkovského potoka, približne 15 km od Topoľčian, sa taktiež radí k obciam, o ktorých histórii kolujú zaujímavé príbehy, ale existujú aj materiálne pramene.
Jeden z príbehov o vzniku obce Horné Obdokovce hovorí o živote zámožnej ženy, ktorá mala nielen peniaze a moc, ale vlastnila aj niekoľko pozemkov, na ktorých vraj dnes stojí obec Horné Obdokovce. Táto pani sa starala o malú veveričku, ktorá jej ukradla zlatú retiazku a vážená pani ju nikde nemohla nájsť. Rozhodla sa preto vypísať odmenu za jej nájdenie. A tak sa z obyčajného poľovníka, ktorý našiel veveričku a s ňou i zlatú retiazku, stal bohatý človek. Ten získal rozsiahly chotár, na území ktorého dnes stojí obec Horné Obdokovce.
Aj keď tento príbeh vyznieva skôr ako pekná rozprávka, isté je, že veverička sa nachádza v erbe rodu Beréni. A práve Beréniovci boli tým šľachtickým rodom, ktorý dostal v polovici 16. storočia Horné Obdokovce do vlastníctva. V roku 1650 dali Beréniovci v Horných Obdokovciach postaviť kaštieľ v renesančnom slohu, ktorý bol až do druhej polovice 19. storočia hlavným sídlom rodu. Kaštieľ, ktorý tvorí dominantu obce, obklopuje rozsiahly park s desiatkami vzácnych stromov. Priestory historickej stavby dnes slúžia ako Domov sociálnych služieb.
Obec Horné Obdokovce tvorí aj časť Obsolovce, spolu s ktorou má 1 600 obyvateľov. Ľudia si život v obci pochvaľujú, i keď, samozrejme, nájdu sa medzi nimi aj tí, ktorí život v obci nehodnotia len kladne.
Príčinliví, občas
ľahostajní
Starostom obce je už piate volebné obdobie pán Anton Kusý. Ten sa bude uchádzať o znovuzvolenie do funkcie aj v tohtoročných voľbách. A ako vidí ten uplynulý rok 2005 z pozície voleného zástupcu obce? „Každý rok so sebou prináša niečo dobré i zlé. Rovnako tomu bolo aj vlani. Podarilo sa nám získať financie na vybudovanie čističky odpadových vôd z fondov Európskej únie. Každý rok sa s pomocou nezamestnaných občanov snažíme zveľadiť obec, spríjemniť životné prostredie jej obyvateľom. Udržujeme a vysádzame zeleň v obci, ale aj my sa stretávame s ľahostajnosťou zo strany občanov,“ konštatuje pán Kusý. „Trápia nás divoké skládky odpadu, ktoré aj napriek našim upozorneniam a sankciám „zdobia“ chotár obce. Skládky sa množia neustále, a preto dúfame, že sa nám podarí ich „budovanie“ aspoň čiastočne obmedziť zberným dvorom, ktorý sme v obci zriadili,“ hovorí s nádejou starosta. „Minulý rok obecné zastupiteľstvo odsúhlasilo zobratie úveru v sume tri milióny korún, ktoré sú určené na prebudovanie priestorov, ktoré boli sídlom materskej školy. Tú sme najmä z finančných dôvodov premiestnili do budovy základnej školy. Prázdne priestory škôlky chceme zmeniť na domov dôchodcov. Na prestavbe sa aktívne pracuje a s otvorením domova počítame v mesiaci júli 2006.“ Starosta zároveň dodáva, že takto dostanú pracovnú príležitosť desiati budúci zamestnanci, ktorí sa budú starať o osemnásť starších občanov, odkázaných na opateru.
Spolkový život
Horné Obdokovce žijú aktívnym športovým životom. Okrem toho, že v majstrovstvách okresu Topoľčany vo futbale obec reprezentuje miestny futbalový klub, Horné Obdokovce sú miestom konania celoslovenských cyklistických pretekov. Záštitu nad týmto podujatím má pán starosta Anton Kusý, ktorý je rád, že aj tento rok bude môcť už po siedmykrát odovzdať pohár starostu obce Horné Obodkovce tým najlepším cyklistom.
V obci nezabúdajú ani na starších občanov – dôchodcov. Aj keby chceli, nemôžu, veď 110 členov miestnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska je najpočetnejším spolkom v dedine, a to ju založili iba pred tromi rokmi. Hornoobdokovskí seniori nečakajú pasívne na pozornosť od svojho okolia, ale tí, čo vládzu, sa príležitostne objavujú ako pomocníci pri upratovaní dediny, pri organizovaní cirkevných, športových a, samozrejme, svojich spolkových podujatí. Napríklad najčerstvejšej výročnej členskej schôdze, ktorá sa v dobrej nálade postupne premenila na obecnú fašiangovú zábavu s bujarou muzikou a skončila sa zarmucujúcou udalosťou – pochovávaním basy. Poslanci i starosta na starších občanov držia.
„Máme svoj autobus, ktorý je pre dôchodcov vždy k dispozícii,“ hovorí A. Kusý, „ do Poľska, Bojníc či na vinobranie do Pezinka, ale niekedy je v ňom viac miest než cestovateľov.
Pravidelné stretnutia predstaviteľov obce s dôchodcami patria nielen v októbri – mesiaci úcty k starším - do plánu činnosti Jednoty dôchodcov a obecného zastupiteľstva. S programom na ne prichádzajú vnuci z materskej i základnej školy a aj obyvatelia domu sociálnych služieb. Na fašiangovej výročnej nechýbali ani predseda poľnohospodárskeho družstva ... Tóth a správca farnosti Peter Rácek, pretože ich pracovné povinnosti sú desiatkami nitiek pospájané s každodennosťou už nepracujúcich spoluobčanov. Sála voňala vanilkovým cukrom, horúcim čajom i chutnými zabíjačkovými pochúťkami, ku ktorým sa pýtal pohárik vína.
Obec Horné Obdokovce patrí k väčšine obcí topoľčianskeho okresu, kde sa jej obyvatelia hlásia k rímsko-katolíckej cirkvi. Minulý rok táto farnosť, s filiálkou Obsolovce, oslavovala desiate výročie svojho vzniku. Aj tu sa počas vianočných sviatkov zapojili medzi slovenské farnosti, ktoré zvestovaním dobrej noviny prinášali radosť z Božieho narodenia do jednotlivých domácností. Koledníci z Horných Obdokoviec tak prispeli finančnou čiastkou na pomoc deťom v Afrike, za čo im a všetkým občanom, ktorí sa rozhodli prispieť, patrí obdiv a vďaka.
Keď pri práca vonia chlieb
Stojí pekná, nová, je to Vicenova, chlebík dobrý máme z nej – spieva sa v jednej piesni známej slovenskej skupiny AKORD. Text piesne opisuje Vicenovu pekáreň, ale nie pekáreň Jozefa Vicenu z Horných Obdokoviec, ktorú vám chceme predstaviť.
„Je to iba zhoda náhod,“ hovorí pani Beáta Vicenová. „Túto pieseň veľmi dobre poznáme, ale o tom, ktorú pekáreň ospevuje, sme sa dozvedeli počas plesu, kde skupina AKORD hrala. Jej členovia nám prezradili, že námet na danú pieseň získali v mieste ich bydliska. Tam totiž prevádzkujú pekáreň a naozaj, len zhodou okolností, sa jej majitelia volajú rovnako ako my,“ vysvetľuje pani Vicenová.
Spolu s manželom prevádzkujú vlastnú pekáreň už celých pätnásť rokov. „Začiatky boli veľmi ťažké. Museli sme formou pôžičky získať financie na vybudovanie pekárne a postupne sa „odraziť od dna“, čo sa nám nakoniec aj podarilo.“ Pani Vicenová priznáva, že so samotným nápadom prišiel jej manžel. „Pracoval v susednej obci, vo Veľkých Ripňanoch, kde fungovala pekáreň. Tam našiel inšpiráciu a rozhodol sa živiť rovnakým spôsobom,“ prezrádza pani Beáta. „Nebolo potrebné sa ísť niekam zaúčať, a tak sme po vystavaní priestorov a získaní osvedčenia mohli spustiť vlastnú prevádzku. Naša pekáreň už tretí rok funguje na základe programu HCCP, ktorý v súčasnosti od majiteľov pekární vyžaduje Európska únia,“ dodáva pani Vicenová.
Čerstvý a voňavý chlebík pečú päťkrát do týždňa. Pomáhajú im pritom traja zamestnanci. Ako manželia Vicenovci prezrádzajú, oni sami dovážajú upečený chlieb do jednotlivých predajní, k odberateľom. „Každé ráno odvážame chlieb vlastnými automobilmi do predajní v Nitre a v Piešťanoch,“ hovorí pani Beáta Vicenová. „Počet kusov hotových bochníkov, ktoré treba napiecť, sa mení v závislosti od konkrétnych dní v týždni.“
Na našu otázku o časovej náročnosti tejto práce pani Vicenová súhlasne prikývne. „Áno, je to namáhavá práca. Cez noc je potrebné chlieb napiecť, pripraviť na odvoz. Po skončení pečenia rozvážame chlieb do už spomenutých predajní. Je prirodzené, že sa človek unaví,“ hovorí pani Vicenová. „Najlepšie si aj spolu s manželom oddýchneme pri šálke dobrej kávy,“ dodáva s úsmevom. Obaja manželia sa zhodnú v odpovedi na otázku, ako najradšej trávia svoj voľný čas. „Jednoznačne prácou v našej záhradke,“ hovorí majiteľa pekárne. „V lete, keď hreje slnko, sa posadíme pod koruny stromov a obdivujeme výsledok našej práce v záhrade,“ dodáva pán Vicena.
Manželia Vicenovci súhlasne tvrdia, že do dnešných dní svoje rozhodnutie prevádzkovať vlastnú pekáreň ani raz neoľutovali. A tak si na každodenný chlieb zarábajú jeho pečením.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

 1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 689
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 317
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 8 448
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 980
 5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 019
 6. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 844
 7. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 834
 8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 299

Blogy SME

 1. Rastislav Puchala: Som občanom Stredozeme
 2. Ján Šeďo: Orbán sa bude ešte Bruselu páčiť ak zbadajú Fica a Blahu.
 3. Jano Richter: Keď ťa hlasovacie zariadenie pripraví o 13 miliónov :-/
 4. Vladimír Hebert: Blood Stained Teeth - Kúpte si nesmrteľnosť!
 5. Anna Miľanová: Volebné právo by mali mať ľudia minimálne s ukončeným učňovským vzdelaním s maturitou.
 6. Ľudmila Križanovská: Slovensku zvoní do hrobu
 7. Viliam Datel: Ficove maškary
 8. Lukáš Kačaliak: Peši po Taliansku (Lucca-Roma + Neapol)
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 134
 2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 093
 3. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 31 787
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 30 494
 5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 520
 6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 701
 7. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 698
 8. Tomáš Susko: Matúš Vallo & F•R•I•E•N•D•S aneb moja skúsenosť so spoluprácou s magistrátom 7 523
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Topoľčianski hádzanári sa tešia zo zaslúženého víťazstva.

Topoľčianski hádzanári si doma z chuti zastrieľali. Brankár Javorček v prvom polčase z dvadsiatich strieľ inkasoval iba deväť gólov.


2 h
Slávnostné otvorenie umelého osvetlenia na futbalovom štadióne v Kovarciach pred zápasom Kovarce – Krušovce za účasti predsedu ZsFZ Petra Kováča a členov Výkonného výboru ObFZ Topoľčany.

Cez víkend pokračovalo aj ďalšie kolo v VII. lige ObFZ Topoľčany.


3 h
Ilustračné foto.

Cez víkend pokračovala ôsma liga ObFZ Topoľčany ďalším kolom. Na programe bolo šesť duelov.


5 h
Niektorí voliči vyjadrili svoj názor už pred voľbami.

Ľudia sa často báli povedať, komu dajú svoj hlas.


8 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Dominoval SMER, do parlamentu by sa dostala aj Republika.


13 h

SMER jednoznačne dominoval, OĽANO a priatelia by sa nedostali do parlamentu.


SME.SK 14 h

Nové rodinné domy zvyšujú nároky na ČOV, obec ju ide rozšíriť.


a 1 ďalší 28. sep

Jedného mandátu sa bude musieť vzdať.


9 h

Blogy SME

 1. Rastislav Puchala: Som občanom Stredozeme
 2. Ján Šeďo: Orbán sa bude ešte Bruselu páčiť ak zbadajú Fica a Blahu.
 3. Jano Richter: Keď ťa hlasovacie zariadenie pripraví o 13 miliónov :-/
 4. Vladimír Hebert: Blood Stained Teeth - Kúpte si nesmrteľnosť!
 5. Anna Miľanová: Volebné právo by mali mať ľudia minimálne s ukončeným učňovským vzdelaním s maturitou.
 6. Ľudmila Križanovská: Slovensku zvoní do hrobu
 7. Viliam Datel: Ficove maškary
 8. Lukáš Kačaliak: Peši po Taliansku (Lucca-Roma + Neapol)
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 134
 2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 093
 3. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 31 787
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 30 494
 5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 520
 6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 701
 7. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 698
 8. Tomáš Susko: Matúš Vallo & F•R•I•E•N•D•S aneb moja skúsenosť so spoluprácou s magistrátom 7 523
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu