Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Obec s bohatou históriou a sľubnou budúcnosťou – Horné Obdokovce

O živote našich predkov sa dozvedáme nielen z historických prameňov a kníh, ale rovnako aj z rozprávania našich starých otcov a mám. Takto získavame informácie nielen o ľuďoch, ktorí tu boli, žili a tvorili, ale aj o slávnych či menej slávnych dejinách ob

cí a miest. Obec Horné Obdokovce, ležiaca v údolí Perkovského potoka, približne 15 km od Topoľčian, sa taktiež radí k obciam, o ktorých histórii kolujú zaujímavé príbehy, ale existujú aj materiálne pramene.
Jeden z príbehov o vzniku obce Horné Obdokovce hovorí o živote zámožnej ženy, ktorá mala nielen peniaze a moc, ale vlastnila aj niekoľko pozemkov, na ktorých vraj dnes stojí obec Horné Obdokovce. Táto pani sa starala o malú veveričku, ktorá jej ukradla zlatú retiazku a vážená pani ju nikde nemohla nájsť. Rozhodla sa preto vypísať odmenu za jej nájdenie. A tak sa z obyčajného poľovníka, ktorý našiel veveričku a s ňou i zlatú retiazku, stal bohatý človek. Ten získal rozsiahly chotár, na území ktorého dnes stojí obec Horné Obdokovce.
Aj keď tento príbeh vyznieva skôr ako pekná rozprávka, isté je, že veverička sa nachádza v erbe rodu Beréni. A práve Beréniovci boli tým šľachtickým rodom, ktorý dostal v polovici 16. storočia Horné Obdokovce do vlastníctva. V roku 1650 dali Beréniovci v Horných Obdokovciach postaviť kaštieľ v renesančnom slohu, ktorý bol až do druhej polovice 19. storočia hlavným sídlom rodu. Kaštieľ, ktorý tvorí dominantu obce, obklopuje rozsiahly park s desiatkami vzácnych stromov. Priestory historickej stavby dnes slúžia ako Domov sociálnych služieb.
Obec Horné Obdokovce tvorí aj časť Obsolovce, spolu s ktorou má 1 600 obyvateľov. Ľudia si život v obci pochvaľujú, i keď, samozrejme, nájdu sa medzi nimi aj tí, ktorí život v obci nehodnotia len kladne.
Príčinliví, občas
ľahostajní
Starostom obce je už piate volebné obdobie pán Anton Kusý. Ten sa bude uchádzať o znovuzvolenie do funkcie aj v tohtoročných voľbách. A ako vidí ten uplynulý rok 2005 z pozície voleného zástupcu obce? „Každý rok so sebou prináša niečo dobré i zlé. Rovnako tomu bolo aj vlani. Podarilo sa nám získať financie na vybudovanie čističky odpadových vôd z fondov Európskej únie. Každý rok sa s pomocou nezamestnaných občanov snažíme zveľadiť obec, spríjemniť životné prostredie jej obyvateľom. Udržujeme a vysádzame zeleň v obci, ale aj my sa stretávame s ľahostajnosťou zo strany občanov,“ konštatuje pán Kusý. „Trápia nás divoké skládky odpadu, ktoré aj napriek našim upozorneniam a sankciám „zdobia“ chotár obce. Skládky sa množia neustále, a preto dúfame, že sa nám podarí ich „budovanie“ aspoň čiastočne obmedziť zberným dvorom, ktorý sme v obci zriadili,“ hovorí s nádejou starosta. „Minulý rok obecné zastupiteľstvo odsúhlasilo zobratie úveru v sume tri milióny korún, ktoré sú určené na prebudovanie priestorov, ktoré boli sídlom materskej školy. Tú sme najmä z finančných dôvodov premiestnili do budovy základnej školy. Prázdne priestory škôlky chceme zmeniť na domov dôchodcov. Na prestavbe sa aktívne pracuje a s otvorením domova počítame v mesiaci júli 2006.“ Starosta zároveň dodáva, že takto dostanú pracovnú príležitosť desiati budúci zamestnanci, ktorí sa budú starať o osemnásť starších občanov, odkázaných na opateru.
Spolkový život
Horné Obdokovce žijú aktívnym športovým životom. Okrem toho, že v majstrovstvách okresu Topoľčany vo futbale obec reprezentuje miestny futbalový klub, Horné Obdokovce sú miestom konania celoslovenských cyklistických pretekov. Záštitu nad týmto podujatím má pán starosta Anton Kusý, ktorý je rád, že aj tento rok bude môcť už po siedmykrát odovzdať pohár starostu obce Horné Obodkovce tým najlepším cyklistom.
V obci nezabúdajú ani na starších občanov – dôchodcov. Aj keby chceli, nemôžu, veď 110 členov miestnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska je najpočetnejším spolkom v dedine, a to ju založili iba pred tromi rokmi. Hornoobdokovskí seniori nečakajú pasívne na pozornosť od svojho okolia, ale tí, čo vládzu, sa príležitostne objavujú ako pomocníci pri upratovaní dediny, pri organizovaní cirkevných, športových a, samozrejme, svojich spolkových podujatí. Napríklad najčerstvejšej výročnej členskej schôdze, ktorá sa v dobrej nálade postupne premenila na obecnú fašiangovú zábavu s bujarou muzikou a skončila sa zarmucujúcou udalosťou – pochovávaním basy. Poslanci i starosta na starších občanov držia.
„Máme svoj autobus, ktorý je pre dôchodcov vždy k dispozícii,“ hovorí A. Kusý, „ do Poľska, Bojníc či na vinobranie do Pezinka, ale niekedy je v ňom viac miest než cestovateľov.
Pravidelné stretnutia predstaviteľov obce s dôchodcami patria nielen v októbri – mesiaci úcty k starším - do plánu činnosti Jednoty dôchodcov a obecného zastupiteľstva. S programom na ne prichádzajú vnuci z materskej i základnej školy a aj obyvatelia domu sociálnych služieb. Na fašiangovej výročnej nechýbali ani predseda poľnohospodárskeho družstva ... Tóth a správca farnosti Peter Rácek, pretože ich pracovné povinnosti sú desiatkami nitiek pospájané s každodennosťou už nepracujúcich spoluobčanov. Sála voňala vanilkovým cukrom, horúcim čajom i chutnými zabíjačkovými pochúťkami, ku ktorým sa pýtal pohárik vína.
Obec Horné Obdokovce patrí k väčšine obcí topoľčianskeho okresu, kde sa jej obyvatelia hlásia k rímsko-katolíckej cirkvi. Minulý rok táto farnosť, s filiálkou Obsolovce, oslavovala desiate výročie svojho vzniku. Aj tu sa počas vianočných sviatkov zapojili medzi slovenské farnosti, ktoré zvestovaním dobrej noviny prinášali radosť z Božieho narodenia do jednotlivých domácností. Koledníci z Horných Obdokoviec tak prispeli finančnou čiastkou na pomoc deťom v Afrike, za čo im a všetkým občanom, ktorí sa rozhodli prispieť, patrí obdiv a vďaka.
Keď pri práca vonia chlieb
Stojí pekná, nová, je to Vicenova, chlebík dobrý máme z nej – spieva sa v jednej piesni známej slovenskej skupiny AKORD. Text piesne opisuje Vicenovu pekáreň, ale nie pekáreň Jozefa Vicenu z Horných Obdokoviec, ktorú vám chceme predstaviť.
„Je to iba zhoda náhod,“ hovorí pani Beáta Vicenová. „Túto pieseň veľmi dobre poznáme, ale o tom, ktorú pekáreň ospevuje, sme sa dozvedeli počas plesu, kde skupina AKORD hrala. Jej členovia nám prezradili, že námet na danú pieseň získali v mieste ich bydliska. Tam totiž prevádzkujú pekáreň a naozaj, len zhodou okolností, sa jej majitelia volajú rovnako ako my,“ vysvetľuje pani Vicenová.
Spolu s manželom prevádzkujú vlastnú pekáreň už celých pätnásť rokov. „Začiatky boli veľmi ťažké. Museli sme formou pôžičky získať financie na vybudovanie pekárne a postupne sa „odraziť od dna“, čo sa nám nakoniec aj podarilo.“ Pani Vicenová priznáva, že so samotným nápadom prišiel jej manžel. „Pracoval v susednej obci, vo Veľkých Ripňanoch, kde fungovala pekáreň. Tam našiel inšpiráciu a rozhodol sa živiť rovnakým spôsobom,“ prezrádza pani Beáta. „Nebolo potrebné sa ísť niekam zaúčať, a tak sme po vystavaní priestorov a získaní osvedčenia mohli spustiť vlastnú prevádzku. Naša pekáreň už tretí rok funguje na základe programu HCCP, ktorý v súčasnosti od majiteľov pekární vyžaduje Európska únia,“ dodáva pani Vicenová.
Čerstvý a voňavý chlebík pečú päťkrát do týždňa. Pomáhajú im pritom traja zamestnanci. Ako manželia Vicenovci prezrádzajú, oni sami dovážajú upečený chlieb do jednotlivých predajní, k odberateľom. „Každé ráno odvážame chlieb vlastnými automobilmi do predajní v Nitre a v Piešťanoch,“ hovorí pani Beáta Vicenová. „Počet kusov hotových bochníkov, ktoré treba napiecť, sa mení v závislosti od konkrétnych dní v týždni.“
Na našu otázku o časovej náročnosti tejto práce pani Vicenová súhlasne prikývne. „Áno, je to namáhavá práca. Cez noc je potrebné chlieb napiecť, pripraviť na odvoz. Po skončení pečenia rozvážame chlieb do už spomenutých predajní. Je prirodzené, že sa človek unaví,“ hovorí pani Vicenová. „Najlepšie si aj spolu s manželom oddýchneme pri šálke dobrej kávy,“ dodáva s úsmevom. Obaja manželia sa zhodnú v odpovedi na otázku, ako najradšej trávia svoj voľný čas. „Jednoznačne prácou v našej záhradke,“ hovorí majiteľa pekárne. „V lete, keď hreje slnko, sa posadíme pod koruny stromov a obdivujeme výsledok našej práce v záhrade,“ dodáva pán Vicena.
Manželia Vicenovci súhlasne tvrdia, že do dnešných dní svoje rozhodnutie prevádzkovať vlastnú pekáreň ani raz neoľutovali. A tak si na každodenný chlieb zarábajú jeho pečením.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 2. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 8. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 9. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 10. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 30 475
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 27 872
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 357
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 077
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 794
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 8 327
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 462
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 523
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 253
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 5 017
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Manažér Kovariec: „V amatérskom futbale je každý jeden fanúšik potrebný.“

V štvrtej lige Juhovýchod sú druhým účastníkov nášho regiónu OFK Kovarce.

Kovarce aktuálne pôsobia v IV. lige Juhovýchod. V sezóne 2017/2018 vyhrali okresnú súťaž. Zľava predseda ObFZ Topoľčany Pavol Šípoš, kapitán Kovariec Daniel Kutňanský, člen ŠTK ObFZ Topoľčany Milan Krajčík a starosta obce Kovarce Andrej Čopík.

V Partizánskom zaplatia za komunálny odpad rovnako ako vlani

Partizánčania v roku 2021 zaplatia za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu rovnakú sumu ako v roku 2020, respektíve o deväť centov menej.

Ilustračná fotografia

Obce sa pripravujú na testovanie, v Solčanoch testovanie neprebehne

V najväčšej obci Topoľčianskeho okresu sa počas najbližšieho víkendu neuskutoční celoplošné skríningové testovanie na koronavírus.

Dlhým radám má zamedziť online prihlasovanie.
OFK Tovarníky.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Frajeri jazdili autom po zamrznutej priehrade, prelomil sa ľad

Ľad si zmýlili s cestou. Mementom pre všetkých by mali byť tragédie, ktoré sa na Oravskej priehrade stali, no zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní.

Polícia pátra po Ľubošovi Blahovi

Policajti hľadajú Ľuboša Blahu z Hornej Vsi.

Odišiel prvý tréner majstra sveta, lúčil sa s ním aj hokejový reprezentant

Gustáv „Guňo“ Buček nás opustil 7. januára vo veku 77 rokov.

Už ste čítali?