obecnej samospráve ďalší rozmer.
Šťukou v rybníku dobrovoľníckych nápadov a skutkov je miestny spolok Červeného kríža, ktorý mal pred pár dňami výročné stretnutie. Jeho členom je každý piaty(!) Kuzmičan, čo urobilo veľký dojem aj na Alfréda Hačku, predsedu Územného spolku SČK v Topoľčanoch, ktorý sa netajil potešením, že ho do Kuzmíc pozvali.
Už osem rokov je dušou dobrovoľníckej zdravotníckej činnosti predsedníčka Marta Cabajová so svojím výborom a výdatnou podporou starostu Ľubora Grmana. Početný členský aktív umožňuje napĺňať celú škálu princípov, ktoré má najznámejšie medzinárodné hnutie vo svojom štatúte. Dni zdravia i projekt Žijem zdravo? sú populárnymi formami prevencie, osvety i poskytovania niektorých služieb.
„Štyrikrát do roka ponúkame odbornú pedikúru, manikúru i masáže, ktoré oceňujú desiatky občanov, v spolupráci s úradom verejného zdravia zase meriame hladinu cholesterolu v krvi, krvný tlak, množstvo telesného tuku, čo je spojené aj s poradenstvom,“ vymenúva M. Cabajová, držiteľka zlatej medaily vydanej pri príležitosti 80. výročia činnosti ČK na Slovensku v roku 1999 a mnohých ďalších ocenení.
Červený kríž je organizátorom výletov, seminárov o zdravom varení a racionálnej výžive, prednášok o bezpečnom správaní na cestách, ale aj kurzu spoločenského tanca pre dospelých a mládež, detských besiedok a príležitostných akadémií...a, samozrejme, darcovstva krvi. Najviditeľnejší je však Červený kríž vtedy, keď sa s jeho znakom objavujú členky miestneho spolku na futbalovom ihrisku počas zápasov, na priestranstve, nad ktorým sa zdvíha máj, na hasičských pretekoch i detských súťažiach, všade tam, kde môže byť ich pomoc hodná zlata.
Vo všetkých týchto prostrediach sa podarilo oprávneným lektorkám vyškoliť niekoľko dobrovoľníkov, ktorí vedia poskytnúť prvú pomoc inému alebo aj sebe. „Robili sme inštruktáž a ako ilustráciu úrazu sme použili postup ošetrenia ruky-dlane porezanej cirkulárkou,“ spomína pani Cabajová, „neprešiel vari týždeň a náš občan si spôsobil presne taký úraz. Našťastie bol na našom kurze a postupoval podľa inštrukcií. Zachránil si nielen dlaň, ale aj jej funkčnosť po operácii.“
Pravdepodobne unikátom sú tri kuzmické služobné obvody. „Karlov, Izát a stred dediny,“ vysvetľuje M. Cabajová, „sú časti, v ktorých pôsobí vždy jedna z našich členiek. Má nielen kompletne vybavenú brašňu prvej pomoci, ale vďaka poslancom a starostovi aj tlakomer a fonendoskop. Máme tiež oprávnenie pichať injekcie do svalov a pod kožu. Najmä cez voľné dni nás ľudia často vyhľadávajú, pretože v našej obci nie je lekár. Nebyť napríklad odbornej zdatnosti a pripravenosti Márie Grznárovej, už by jeden náš sused nebol na tomto svete. Postihol ho silný infarkt, ale rýchla prvá pomoc našej podpredsedníčky ho vrátila do života. Nominovali sme jej skutok aj do akcie Čin roka,.“
Činnosť kuzmického spolku SČK je poprepájaná so všetkými vrstvami obecného života. Dokonca aj miestni členovia KSS dávajú podľa pani Cabajovej, ktorú starosta trochu žartom, ale viac vážne prezýva matkou Terezou z Kuzmíc, na výzvy urobiť niečo pre obecné blaho než na stranícku ideológiu.