pílili stromy a kríky.
Po niekoľkoročnom úsilí sa začali plniť dva sny riaditeľky knižnice Márie Kráľovej - vybudovať pod strechou Tribečskej knižnice informačné centrum so študovňou a pod šírym nebom letnú čitáreň. Ten prvý je už skutkom. Deti majú mladé nohy, a tak si budú chodiť po svoje rozprávky a dobrodružné príbehy na druhé poschodie. Na prízemie, kde pôvodne boli detské knihy, je presťahovaná odborná literatúra so študovňou pripravenou prijať nové internetové portály. Na posedenie na čerstvom vzduchu nad knihou a ľahkým občerstvením sa budeme môcť vybrať niekedy v júli, lebo neústupčivá zima bránila terénnym úpravám.
Zdrojom povzbudivej nálady, ktorá panuje v Tribečskej knižnici, však nie sú iba dve spomínané udalosti. Po vlaňajšej finančnej „injekcii“ v podobe 200-tisícového grantu ministerstva kultúry na nákup kníh, 25-tisícoch na knihy a časopisy - daru z topoľčianskeho mestského rozpočtu, sa podarilo „oživiť“ obecné knižnice v ďalších troch dedinách - v Mýtnej Novej Vsi, Oponiciach a vo Velušovciach, takže v topoľčianskom okrese už len vo Vozokanoch a Veľkých Dvoranoch knižnice nemajú.
„Bol to dobrý pocit, keď sa ľudia vyzvedali telefonicky alebo nás zastavovali na ulici, kedy už otvoríme,“ vracia sa k nedávnym dňom nadšená metodička Mária Zacharová, „o to ľahšie sa nám sťahovalo a upratovalo. Narobili sme sa, ale výsledok je zodpovedajúci.“ Zo slov pani Zacharovej cítiť isté zadosťučinenie, že marec sa opäť výraznejšie spája s knihami, čitateľmi, vydavateľmi...
Tribečská knižnica má veľmi solídnu ponuku detskej, zábavnej, encyklopedickej i špeciálnej odbornej literatúry. Usilujú sa, berúc na vedomie záujem a požiadavky čitateľov rozširovať knižný fond rovnomerne pre všetkých potenciálnych záujemcov. Často prichádzajú študenti, ktorí tam neraz nájdu odbornú knihu ľahšie než v univerzitnom meste. Beletriu si chodia požičať najmä ľudia stredného veku. „Aj u nás pociťujeme, že detí je čoraz menej,“ hovorí M. Zacharová, „sú vďačnými návštevníkmi a aj teraz v marci hádam ani nie je dňa, aby neprišla nejaká trieda.“
Zdá sa, že knihy sa tak skoro, ak vôbec niekedy, z nášho života nevytratia, aj keď máme pocit, že na ich čítanie je čoraz menej času. Tribečská knižnica nepociťuje internet ako ohrozenie svojej existencie. Naopak, úspešne sa uchádzali o grant podporujúci internetizáciu knižničných služieb v stovke slovenských knižníc. V študovni bude verejnosti prístupných osem paralalených internetových pripojení ešte v tomto roku.