Piatok, 2. december, 2022 | Meniny má Bibiána

Stále putuje za úplným zatmením Slnka

Vojtech Rušin je na Slovensku jedným zo špecialistov na otázky Slnka. Zaoberá sa najmä slnečnou korónou, čo je slnečná hmota, ktorá uniká za Slnka. Len dva dni pred odchodom za úplným zatmením Slnka prednášal o svojej celoživotnej záľube v Hornonitrianske

j hvezdárni v Partizánskom. Na začiatku hovoril o dynamike procesov Slnka, ale potom s hudobným „podmazom“ porozprával o zážitkoch na expedícii na Galapágoch. Veru, povzdychol si, na jeho najbližšej expedícii by bol aj rád, aby sme mu držali palce, lebo Niger nie je práve bezpečnou turistickou destináciou.
V roku 2003 ste získali ocenenie Propagátor vedy a techniky. Často sa teda musíte stretávať aj s laikmi a musíte im vysvetľovať zákonitosti vesmíru. Je to ťažké?
Vždy sa snažím povedať to, čo viem a čo najjednoduchším spôsobom, aby tomu takmer každý rozumel. Viem, že je to niekedy ťažké – napríklad nemôžem použiť iný termín, ale snažím sa konkrétny termín vysvetliť - čo to je a ako to funguje. Priznám sa, že mám za sebou možno tisíc možno 999 prednášok. Prednášal som od pionierov vo svojej dobe až po seniorov a robil som to na Slovensku a aj vonku. Keď chodím na prednášky, viem, že popularizovať vedu je potrebné, lebo ľudia tu čerpajú vedomosti, objasňujú si pojmy a majú rôzne zážitky. Astronómia je tou oblasťou, o ktorú bol záujem vždy dosť veľký. Našou úlohou je vedu popularizovať. Napríklad Maximilián Hell (pozn. redakcie 1720 – 1792, rodák zo Štiavnických Baní, riaditeľ Ríšskeho observatória), keď sa stal riaditeľom hvezdárne vo Viedni, mal v pracovnej náplni, že každú nedeľu popoludní má robiť prednášky pre verejnosť. Takže popularizácia vedy nie je nový výmysel, ale je to známe oddávna a robí sa na celom svete. Samozrejme, nie každý má k tomu blízky vzťah. Človek musí vedieť rozprávať, musí venovať časť času na prípravu. Ja mám taký pocit, že sa mi darí, a preto to aj rád robím. Cítim v tom aj splácanie dlhu, ktorý nám štát dáva vo forme našich platov na to, aby sme mohli robiť astronómiu ako vedu.
Aké dlhé obdobie sa vlastne venujete Slnku?
Začal som pracovať v astronomickom ústave SAV 1. septembra v roku 1959 ako technik – stredoškolák. Po počiatočných pohyboch medzi oddeleniami som asi po troch mesiacoch zakotvil pri Slnku. Vlastne od samého začiatku pracujem v oblasti výskumu Slnka. V roku 1970 som si diaľkovo urobil vysokú školu, v roku 1978 som sa stal kandidátom vied a v roku 1994 som sa stal doktorom vied. Celý život teda venujem Slnku a dynamike časovo-priestorové rozloženia svietivosti koróny, štúdiu jej štruktúry... Samozrejme, keď ide človek na prednášku, musí sa zaoberať rôznymi oblasťami astronómie, lebo nikdy neviete, kto vám akú otázku položí. Musíte však na každú otázku odpovedať, nesmiete ukázať, že neviete odpoveď. Poviem to na rovinu: Musíte to obkecať!
Asi ako študenti pri odpovedi...
To je už bežný život. Nehovorím, že si všetko pamätám, ale sú vždy isté možnosti. Je to ako s cudzím jazykom, neviete všetky slová. Keď ste v tiesni, tak dokážete neznáme slovo opisne vyjadriť. O tom je cudzí jazyk a tak isto je to aj s našimi odpoveďami o astronómii.
Koľko úplných zatmení Slnka ste videli?
Ani jedno úplné zatmenie Slnka som nevidel. Musím to však vysvetliť. Samozrejme, videl som, ale vtedy je človek taký excitovaný, že si z toho veľa nepamätá. Nikdy som totiž nešiel na zatmenie Slnka bez toho, že by som tam nemal vedecký experiment. Naviac, viedol som celé expedície, takže mám aj zodpovednosť za ľudí, prístroje, financie... to znamená, že v podstate sa teším, až raz pôjdem na zatmenie Slnka ako turista, ktorý si zoberie fotografický aparát a bude sa dívať tak, ako napríklad moji starší americkí kolegovia. To som zažil v Turecku. My sme tam boli ako vedecká expedícia a oni stáli nado mnou a voľným okom sa pozerali na zatmenie. Vychutnávali si to. Chcel som to už urobiť tentoraz, ale zase ma môj kolega Peťo Zimmermann nahovoril, aby sme predsa len ešte niečo pozorovali. Kolegovia zo zahraničia ma volali: Veď ešte nie si taký starý, mohol by si ešte ísť robiť vedecký program na zatmenie. Tak som sa rozhodol, že predsa len nejaké fotografie urobíme. A napokon som tomu rád, lebo človek ide robiť s inou technikou. Odfotíte a na digitálnom aparáte hneď môžem na krátke obdobie vidieť záber. Zatmenie Slnka trvá štyri minúty. Takže mám dosť času, aby som urobil 20 – 30 záberov.
Bol som na 14 úplných zatmeniach Slnka. Čiže tento rok to bude moja pätnásta expedícia za zatmením Slnka.
Pamätáte si ešte na sledovanie zatmení Slnka doma, na Slovensku, keď ste ich ešte vnímali ako laik?
Pamätám si na zatmenie Slnka v roku 1954. Ako úplne bolo viditeľné z Poľska. Vtedy som bol chlapec, ktorý chodil do šiesteho ročníka. Samozrejme, že ma to zaujímalo, veď asi na osemdesiat percent bolo Slnka zakryté. Začalo sa akoby ochladzovať. Pamätám si, že ako chlapci sme si predtým začmudili sklo nad sviečkou, aby sme si nepoškodili zrak. Teraz musím povedať, že to teraz nedoporučujem, lebo toto začmudené sklíčko nezadržuje infračervené svetlo a oči sa kazia. Dostať kúpiť špeciálne okuliare.
Pamätám si aj to, že keď som bol ešte menší, ľudia sa schádzali po večeroch a vykladali si: Vieš, koncom storočia bude trojdňová tma. Dlho som nechápal, čo to vlastne môže byť. Ako chlapec som fantazíroval: Bože, čo to môže byť, tri dni tma? Čo budem asi robiť? No a časom sa ukázalo, že bola správa, podľa ktorej aj u nás bude zatmenie Slnka – a to bolo zatmenie Slnka v roku 1999 – úplné ale nebolo u nás, ale v Maďarsku a nebola trojdňová tma, ale iba tri minúty. Keď si na to spomínam spätne, určite to súviselo. Ľudia vtedy však naozaj rozprávali, že bude tri dni tma.
A čo by ste robili, keby bola tri dni tma?
Neviem, priznám sa, že pravidelne spím iba päť-šesť hodín denne. Potom by som si asi zapol notebook a začal písať nejaké spomienky, lebo aj tak plánujem dať množstvo svojich zážitkov na papier. Možno počas tej trojdňovej tmy by som v tom nejako pokročil.
Keď cestujete na expedície za zatmením Slnka, máte aj čas poobzerať sa po cudzej krajine?
Snažím sa o to maximálne a usilujem sa to aj zachytiť na celuloid. Teraz už aj na digitálny fotoaparát. Z expedícií za zatmením mám aj videá, ale nemám ich ani čas spracovávať. Nechcem sa chváliť, ale patrím k tým ľuďom, ktorí každú voľnú sekundu majú zachytenú záberom na okolie. Času však veľmi nie je, lebo musím myslieť na vedecký projekt. Teraz som bol v Indii a doniesol som asi šesťsto fotiek, ale musel som sa koncentrovať na svoje konzultácie s indickými kolegami. Keď chodím po cudzine, chodím s otvorenými očami a fotografujem, čo sa dá.
Takže, ako strávite tohoročné zatmenie Slnka 29. marca?
Rozhodol som sa s kolegom, že pôjdeme do Nigeru, pretože tam je najvyššia pravdepodobnosť pekného počasia - viac ako 90 percent. Nemôžem ani zaprieť to, že sa chcem do Nigeru ešte raz vrátiť, lebo svoju „zatmeňovú“ kariéru som začínal tu v roku 1973. Nechcem však povedať, že je to moje posledné zatmenie Slnka Mesiacom. Na budúci rok nebude zatmenie Slnka Mesiacom, v roku 2008 bude úplné len na kraji Mongolska, a potom bude už len v roku 2009, takže v mojom veku nie je isté, že sa tam dostanem.
Inak rád bojujem s ťažkosťami. Mám však aj permanentné pozvanie do Turecka ku kolegovi. Keby som aj zajtra zmenil svoje rozhodnutie, môžem sadnúť do lietadla a u neho som pečený-varený. Spolu sme boli v roku 1999 a on bol minulý rok u nás na Slovensku, takže sme veľmi dobrí priatelia. Povedal som mu: Atilla, ja chcem ísť do Nigeru.
Niger je však jedna z najchudobnejších krajín na svete. I vy ste spomínali, že je tam všade prítomný hladomor. Asi sa treba nabaliť potravinami...
... to sa však vôbec nedá. My môžeme viezť zo sebou iba 20 kíl batožiny a ideme dvaja. To, čo nevyhnutne potrebujeme k experimentu, už máme zbalené a je to dohromady 48 kíl. K tomu si musím zobrať aj svoje veci: košele, nohavice, trenírky, pyžamo a ostatné. Musíme to však vyriešiť tak, že niektoré veci k experimentu zoberieme do svojej batožiny, lebo batožina na palubu lietadla sa neváži, iba musí mať predpísané rozmery. Keďže ideme do krajiny, kde je teplo, nemusím mať so sebou napríklad vibramky, sako... Určite však zoberiem štangľu salámy, sardinky, fľašu pálenky, lebo to je dobré na žalúdočné problémy... Ideme však do hlavného mesta Niamey, a tam určite hlad nebude.
Som v spojení s majiteľkou cestovnej kancelárie, s ktorou som bol na Galapágoch. Chceli ma aj tento rok zobrať so sebou do expedície. Napokon s nimi nejdem, lebo náš program je platený z grantu. Dobré je už ale aj to, že budeme v kontakte. A keď sa Američania neboja, nebojím sa ani ja.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako je to so zatmením Slnka?
Tento rok dôjde 29. marca k úplnému zatmeniu Slnka. Tento úkaz sa však nebude dať sledovať na Slovensku. U nás bude pozorovateľné ako čiastočné v čase asi od trištvrte na dvanásť až do druhej hodiny popoludní. Slnečný kotúč bude zakrytý maximálne na 60 percent.
Pás úplného zatmenia, tzv. pás totality, sa bude tiahnuť napríklad cez Brazíliu k Nigérii, Nigeru, Egyptu, Líbii a Mongolsku.
Úplné zatmenie Slnka začína vždy čiastočným zatmením. Slnko je čoraz viac zakrývané Mesiacom. V čase, keď Mesiac akoby úplne zakryje Slnko, okolo tmavého slnečného kotúča žiari jasná koróna. Vplyvom pohybu Slnka, Zeme a Mesiaca sa mesačný tieň rýchlo pohybuje, takže úkaz úplného zatmenia trvá len niekoľko minút. Len v úzkom páse totality sa dá sledovať úplné zatmenie Slnka. Na Slovensku sme ho mohli naposledy sledovať v roku 1999 (takmer na 99 percent) a najbližšie až v roku 2135.

Najčítanejšie na My Topoľčany

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zimná ríša divov Maďarska
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 3. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 4. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 5. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 6. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 7. Obnovte svoj dom so službou Obnov dom so SSE
 8. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana?
 1. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 2. dm a jej zákazníci podporili inštaláciu fotovoltických panelov
 3. Zimná ríša divov Maďarska
 4. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 5. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 6. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 7. Ako sa účinne vyrovnať s energetickou krízou? Spôsobov je viac
 8. SPŠ strojnícka v Prešove úspešne realizuje program Erasmus+
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 12 047
 2. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 927
 3. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 5 008
 4. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 4 021
 5. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 2 071
 6. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj 1 341
 7. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás. 1 111
 8. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc 1 068

Blogy SME

 1. Rastislav Puchala: Rusáka sa hlavne nesmieš báť!
 2. Miroslav Galovič: Chlieb (politický) a hry (futbalové). Fandil som Kostarike. Najbližšie budem Maroku... (Mikroblog No 13, tak trochu o Fair Play)
 3. Anna Miľanová: Holubica mieru v červenom... 2022
 4. Štefan Bukovan: Domáci mazlíčkovia a ich vystrájanie
 5. Šimon Briatka: 2-minútové pravidlo – akčná produktivita a budovanie zvykov
 6. Soňa Bulbeck: o Bolte a o ľuďoch...
 7. Matej Galo: Čaká Putina rovnaký osud ako Miloševiča?
 8. Peter Papík: Nedostatok odborných učiteľov
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 238 072
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 902
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 182
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 5 953
 5. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 4 989
 6. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 286
 7. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 013
 8. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 2 397
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Vďaka unikátnej liečbe môžete odstrániť nielen bolesti kĺbov, ale aj ich príčinu. Stovky slovenských pacientov hovoria o prekvapivých výsledkoch. Dlhoročné problémy s artrózou či osteoporózou sú preč.


13 h

Hádanky, hry a hlavolamy pre všetky zvedavé deti od päť do sedem rokov sú súčasťou zošita s názvom Tešíme sa do školy, ktorý vychádza na 32 stranách.


28. nov

Výber TOP športových správ z regiónov.


25. nov
MY | TOP správy z regiónov

Prečítajte si výber TOP správ z regiónov.


25. nov

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia počas piatich dní zbierala stopy vedúce k jeho vypátraniu.


15 h

Pôvodný vzhľad narušili v minulosti necitlivé stavebné zásahy.


9 h

Slovensko je posledná krajina v rámci Európskej únie, ktorá používa papierové testy.


11 h

Želiezovský dub bol jedným z troch najvýznamnejších stromov v Uhorsku.


29. nov

Blogy SME

 1. Rastislav Puchala: Rusáka sa hlavne nesmieš báť!
 2. Miroslav Galovič: Chlieb (politický) a hry (futbalové). Fandil som Kostarike. Najbližšie budem Maroku... (Mikroblog No 13, tak trochu o Fair Play)
 3. Anna Miľanová: Holubica mieru v červenom... 2022
 4. Štefan Bukovan: Domáci mazlíčkovia a ich vystrájanie
 5. Šimon Briatka: 2-minútové pravidlo – akčná produktivita a budovanie zvykov
 6. Soňa Bulbeck: o Bolte a o ľuďoch...
 7. Matej Galo: Čaká Putina rovnaký osud ako Miloševiča?
 8. Peter Papík: Nedostatok odborných učiteľov
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 238 072
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 902
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 182
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 5 953
 5. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 4 989
 6. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 286
 7. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 013
 8. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 2 397
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu