Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Stále putuje za úplným zatmením Slnka

Vojtech Rušin je na Slovensku jedným zo špecialistov na otázky Slnka. Zaoberá sa najmä slnečnou korónou, čo je slnečná hmota, ktorá uniká za Slnka. Len dva dni pred odchodom za úplným zatmením Slnka prednášal o svojej celoživotnej záľube v Hornonitrianske

j hvezdárni v Partizánskom. Na začiatku hovoril o dynamike procesov Slnka, ale potom s hudobným „podmazom“ porozprával o zážitkoch na expedícii na Galapágoch. Veru, povzdychol si, na jeho najbližšej expedícii by bol aj rád, aby sme mu držali palce, lebo Niger nie je práve bezpečnou turistickou destináciou.
V roku 2003 ste získali ocenenie Propagátor vedy a techniky. Často sa teda musíte stretávať aj s laikmi a musíte im vysvetľovať zákonitosti vesmíru. Je to ťažké?
Vždy sa snažím povedať to, čo viem a čo najjednoduchším spôsobom, aby tomu takmer každý rozumel. Viem, že je to niekedy ťažké – napríklad nemôžem použiť iný termín, ale snažím sa konkrétny termín vysvetliť - čo to je a ako to funguje. Priznám sa, že mám za sebou možno tisíc možno 999 prednášok. Prednášal som od pionierov vo svojej dobe až po seniorov a robil som to na Slovensku a aj vonku. Keď chodím na prednášky, viem, že popularizovať vedu je potrebné, lebo ľudia tu čerpajú vedomosti, objasňujú si pojmy a majú rôzne zážitky. Astronómia je tou oblasťou, o ktorú bol záujem vždy dosť veľký. Našou úlohou je vedu popularizovať. Napríklad Maximilián Hell (pozn. redakcie 1720 – 1792, rodák zo Štiavnických Baní, riaditeľ Ríšskeho observatória), keď sa stal riaditeľom hvezdárne vo Viedni, mal v pracovnej náplni, že každú nedeľu popoludní má robiť prednášky pre verejnosť. Takže popularizácia vedy nie je nový výmysel, ale je to známe oddávna a robí sa na celom svete. Samozrejme, nie každý má k tomu blízky vzťah. Človek musí vedieť rozprávať, musí venovať časť času na prípravu. Ja mám taký pocit, že sa mi darí, a preto to aj rád robím. Cítim v tom aj splácanie dlhu, ktorý nám štát dáva vo forme našich platov na to, aby sme mohli robiť astronómiu ako vedu.
Aké dlhé obdobie sa vlastne venujete Slnku?
Začal som pracovať v astronomickom ústave SAV 1. septembra v roku 1959 ako technik – stredoškolák. Po počiatočných pohyboch medzi oddeleniami som asi po troch mesiacoch zakotvil pri Slnku. Vlastne od samého začiatku pracujem v oblasti výskumu Slnka. V roku 1970 som si diaľkovo urobil vysokú školu, v roku 1978 som sa stal kandidátom vied a v roku 1994 som sa stal doktorom vied. Celý život teda venujem Slnku a dynamike časovo-priestorové rozloženia svietivosti koróny, štúdiu jej štruktúry... Samozrejme, keď ide človek na prednášku, musí sa zaoberať rôznymi oblasťami astronómie, lebo nikdy neviete, kto vám akú otázku položí. Musíte však na každú otázku odpovedať, nesmiete ukázať, že neviete odpoveď. Poviem to na rovinu: Musíte to obkecať!
Asi ako študenti pri odpovedi...
To je už bežný život. Nehovorím, že si všetko pamätám, ale sú vždy isté možnosti. Je to ako s cudzím jazykom, neviete všetky slová. Keď ste v tiesni, tak dokážete neznáme slovo opisne vyjadriť. O tom je cudzí jazyk a tak isto je to aj s našimi odpoveďami o astronómii.
Koľko úplných zatmení Slnka ste videli?
Ani jedno úplné zatmenie Slnka som nevidel. Musím to však vysvetliť. Samozrejme, videl som, ale vtedy je človek taký excitovaný, že si z toho veľa nepamätá. Nikdy som totiž nešiel na zatmenie Slnka bez toho, že by som tam nemal vedecký experiment. Naviac, viedol som celé expedície, takže mám aj zodpovednosť za ľudí, prístroje, financie... to znamená, že v podstate sa teším, až raz pôjdem na zatmenie Slnka ako turista, ktorý si zoberie fotografický aparát a bude sa dívať tak, ako napríklad moji starší americkí kolegovia. To som zažil v Turecku. My sme tam boli ako vedecká expedícia a oni stáli nado mnou a voľným okom sa pozerali na zatmenie. Vychutnávali si to. Chcel som to už urobiť tentoraz, ale zase ma môj kolega Peťo Zimmermann nahovoril, aby sme predsa len ešte niečo pozorovali. Kolegovia zo zahraničia ma volali: Veď ešte nie si taký starý, mohol by si ešte ísť robiť vedecký program na zatmenie. Tak som sa rozhodol, že predsa len nejaké fotografie urobíme. A napokon som tomu rád, lebo človek ide robiť s inou technikou. Odfotíte a na digitálnom aparáte hneď môžem na krátke obdobie vidieť záber. Zatmenie Slnka trvá štyri minúty. Takže mám dosť času, aby som urobil 20 – 30 záberov.
Bol som na 14 úplných zatmeniach Slnka. Čiže tento rok to bude moja pätnásta expedícia za zatmením Slnka.
Pamätáte si ešte na sledovanie zatmení Slnka doma, na Slovensku, keď ste ich ešte vnímali ako laik?
Pamätám si na zatmenie Slnka v roku 1954. Ako úplne bolo viditeľné z Poľska. Vtedy som bol chlapec, ktorý chodil do šiesteho ročníka. Samozrejme, že ma to zaujímalo, veď asi na osemdesiat percent bolo Slnka zakryté. Začalo sa akoby ochladzovať. Pamätám si, že ako chlapci sme si predtým začmudili sklo nad sviečkou, aby sme si nepoškodili zrak. Teraz musím povedať, že to teraz nedoporučujem, lebo toto začmudené sklíčko nezadržuje infračervené svetlo a oči sa kazia. Dostať kúpiť špeciálne okuliare.
Pamätám si aj to, že keď som bol ešte menší, ľudia sa schádzali po večeroch a vykladali si: Vieš, koncom storočia bude trojdňová tma. Dlho som nechápal, čo to vlastne môže byť. Ako chlapec som fantazíroval: Bože, čo to môže byť, tri dni tma? Čo budem asi robiť? No a časom sa ukázalo, že bola správa, podľa ktorej aj u nás bude zatmenie Slnka – a to bolo zatmenie Slnka v roku 1999 – úplné ale nebolo u nás, ale v Maďarsku a nebola trojdňová tma, ale iba tri minúty. Keď si na to spomínam spätne, určite to súviselo. Ľudia vtedy však naozaj rozprávali, že bude tri dni tma.
A čo by ste robili, keby bola tri dni tma?
Neviem, priznám sa, že pravidelne spím iba päť-šesť hodín denne. Potom by som si asi zapol notebook a začal písať nejaké spomienky, lebo aj tak plánujem dať množstvo svojich zážitkov na papier. Možno počas tej trojdňovej tmy by som v tom nejako pokročil.
Keď cestujete na expedície za zatmením Slnka, máte aj čas poobzerať sa po cudzej krajine?
Snažím sa o to maximálne a usilujem sa to aj zachytiť na celuloid. Teraz už aj na digitálny fotoaparát. Z expedícií za zatmením mám aj videá, ale nemám ich ani čas spracovávať. Nechcem sa chváliť, ale patrím k tým ľuďom, ktorí každú voľnú sekundu majú zachytenú záberom na okolie. Času však veľmi nie je, lebo musím myslieť na vedecký projekt. Teraz som bol v Indii a doniesol som asi šesťsto fotiek, ale musel som sa koncentrovať na svoje konzultácie s indickými kolegami. Keď chodím po cudzine, chodím s otvorenými očami a fotografujem, čo sa dá.
Takže, ako strávite tohoročné zatmenie Slnka 29. marca?
Rozhodol som sa s kolegom, že pôjdeme do Nigeru, pretože tam je najvyššia pravdepodobnosť pekného počasia - viac ako 90 percent. Nemôžem ani zaprieť to, že sa chcem do Nigeru ešte raz vrátiť, lebo svoju „zatmeňovú“ kariéru som začínal tu v roku 1973. Nechcem však povedať, že je to moje posledné zatmenie Slnka Mesiacom. Na budúci rok nebude zatmenie Slnka Mesiacom, v roku 2008 bude úplné len na kraji Mongolska, a potom bude už len v roku 2009, takže v mojom veku nie je isté, že sa tam dostanem.
Inak rád bojujem s ťažkosťami. Mám však aj permanentné pozvanie do Turecka ku kolegovi. Keby som aj zajtra zmenil svoje rozhodnutie, môžem sadnúť do lietadla a u neho som pečený-varený. Spolu sme boli v roku 1999 a on bol minulý rok u nás na Slovensku, takže sme veľmi dobrí priatelia. Povedal som mu: Atilla, ja chcem ísť do Nigeru.
Niger je však jedna z najchudobnejších krajín na svete. I vy ste spomínali, že je tam všade prítomný hladomor. Asi sa treba nabaliť potravinami...
... to sa však vôbec nedá. My môžeme viezť zo sebou iba 20 kíl batožiny a ideme dvaja. To, čo nevyhnutne potrebujeme k experimentu, už máme zbalené a je to dohromady 48 kíl. K tomu si musím zobrať aj svoje veci: košele, nohavice, trenírky, pyžamo a ostatné. Musíme to však vyriešiť tak, že niektoré veci k experimentu zoberieme do svojej batožiny, lebo batožina na palubu lietadla sa neváži, iba musí mať predpísané rozmery. Keďže ideme do krajiny, kde je teplo, nemusím mať so sebou napríklad vibramky, sako... Určite však zoberiem štangľu salámy, sardinky, fľašu pálenky, lebo to je dobré na žalúdočné problémy... Ideme však do hlavného mesta Niamey, a tam určite hlad nebude.
Som v spojení s majiteľkou cestovnej kancelárie, s ktorou som bol na Galapágoch. Chceli ma aj tento rok zobrať so sebou do expedície. Napokon s nimi nejdem, lebo náš program je platený z grantu. Dobré je už ale aj to, že budeme v kontakte. A keď sa Američania neboja, nebojím sa ani ja.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako je to so zatmením Slnka?
Tento rok dôjde 29. marca k úplnému zatmeniu Slnka. Tento úkaz sa však nebude dať sledovať na Slovensku. U nás bude pozorovateľné ako čiastočné v čase asi od trištvrte na dvanásť až do druhej hodiny popoludní. Slnečný kotúč bude zakrytý maximálne na 60 percent.
Pás úplného zatmenia, tzv. pás totality, sa bude tiahnuť napríklad cez Brazíliu k Nigérii, Nigeru, Egyptu, Líbii a Mongolsku.
Úplné zatmenie Slnka začína vždy čiastočným zatmením. Slnko je čoraz viac zakrývané Mesiacom. V čase, keď Mesiac akoby úplne zakryje Slnko, okolo tmavého slnečného kotúča žiari jasná koróna. Vplyvom pohybu Slnka, Zeme a Mesiaca sa mesačný tieň rýchlo pohybuje, takže úkaz úplného zatmenia trvá len niekoľko minút. Len v úzkom páse totality sa dá sledovať úplné zatmenie Slnka. Na Slovensku sme ho mohli naposledy sledovať v roku 1999 (takmer na 99 percent) a najbližšie až v roku 2135.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 7. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 1. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 2. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 4. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 5. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 6. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 7. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 8. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 9. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 10. Budovanie zelenej značky
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 800
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 20 082
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 099
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 518
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 171
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 838
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 467
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 315
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 188
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 6 579
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Hala dostáva nový vzhľad.

Práce na najmodernejšom športovom stánku v Topoľčanoch finišujú.

26m

Ani snehová nádielka, ktorá v minulom týždni ležala na trati, neprekážala 29 bežcom a 11 bežkyniam, aby si na začiatok roka 2021 odbehli tradičnú 1 míľu.

1 h

Miera pozitivity z víkendového skríningu je nad dve percentá.

16 h
Ilustračné foto.

Skríningové testovanie v Topoľčanoch prebieha i dnes. Od zajtra potrebujú občania platný certifikát (potvrdenie) o negatívnom výsledku z testu.

24 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Po páchateľoch polícia intenzívne pátra.

20 h

Zvolen patrí medzi lepšie okresy.

18 h

Výhrady zástupcov dolných Kysúc boli oprávnené.

18 h

Naše obce a mestá sa testovania zhostili na jednotku, hoci na prípravu mali len pár dní.

26. jan

Už ste čítali?