iela na Slovensku a poslanec Mestského zastupitelstva v Topoľčanoch, Karol Zaťko.
Cieľom tejto návštevy bolo informovať eurokomisára o projektoch a aktivitách Kolpingovho diela na Slovensku a hľadať nové možnosti pre túto činnost. Kolping na Slovensku sa popri iných aktivitách už niekoľko rokov aktívne venuje aj vzdelávaniu marginalizovaných skupín na Slovensku. Získať však podporu zo zdrojov EU znamená poznať trendy, priority a mať schopnosť ich realizovať.
Rok 2006 je rokom mobility, budúci rok bude venovaný rovnosti ľudí a rovnakým príležitostiam a rok 2008 ( ktorý navrhol Ján Fígeľ ), bude rokom interkulturálneho dialógu. To znamená nielen multikulturalizmu, ktorý je tu prítomný, ale rokom aktívneho dialógu medzi kultúrami, poznania, rešpektu a úcty. V rámci týchto rokov sú vyhradené Európskou úniou aj prostriedky na podporu konkrétnych aktivít.
Čo je Kolpingovo dielo?
Kolpingovo dielo na Slovensku je spoločenským, dobrovoľným a demokratickým združením občanov, ktorí si vzali za príklad život a dielo sociálneho reformátora, kňaza Adolfa Kolpinga a sociálnu náuku cirkvi. Názov združenia je v slovenskom jazyku Kolpingovo dielo na Slovensku, oficiálna skratka je KDS, v jazyku nemeckom Kolpingwerk Slowakei, oficiálna skratka je KWS. KDS je súčasťou Medzinárodného Kolpingovho diela - Internationales Kolpingwerk so sídlom v Kolíne nad Rýnom. Medzinárodné Kolpingovo dielo je právnym nástupcom Katolíckeho tovarišského spolku a pokračuje v jeho práci. Sídlom Kolpingovho diela na Slovensku je Spišské Podhradie.