asopisu Fantázia a na stretnutí StarCon v Partizánskom mal svoju prednášku o lužickosrbskej legendárnej postave Krabatovi, ktorú predstavil aj premietaním českého animovaného filmu.
Ako sa vám páčilo na tohoročnom StarCone?
Na Starcone sa nemôže nepáčiť. Človek sa tam vždy stretne s ľuďmi, ktorých pozná a rozumie si s nimi. Už tak či onak, ide skôr o stretnutie než o „veľkú akciu“. StarCon máva takmer domácku atmosféru spriazneného okruhu ľudí.
Údajne sa rozpútala veľká diskusia o Danovi Brownovi. O čo išlo?
No... vlastne sa cez Browna vyjasňovali postoje ku komerčnej literatúre celkovo. Taká priateľská, nikam nevedúca, a preto príjemná debata. Jedni hovorili, že treba byť ako Dan Brown, aby sa slovenská fantastika a jej tvorcovia dopracovali komerčného úspechu, druhí hovorili (a ja som to kričal), že Dan Brown je braková a nechutná literatúra. Pričom v zásade prvým je jasné, že na Slovensku z fantastiky nikto nezbohatne, druhým zasa, že nech kričia koľko chcú, Brown, nesený masívnou reklamnou kampaňou, aj tak prevalcuje všetko. Lenže niekedy si treba niečo povedať len tak – aby sa človek uvoľnil. No a kde inde – ak už nie na StarCone? Diskusia o fenoméne Brown sa začala odvíjať už pred StarConom na stránke fantazia.sk.
Medzi priaznivcami sci-fi je viac jeho obdivovateľov alebo tých, ktorí ho veľmi „nemusia“?
Neviem. Nepočítal som to. V zásade sa mu nikto neklania ako bôžikovi. Niektorí ho uznávajú viac, iní menej. Aj ja uznávam jeho remeselnú zručnosť pri tvorbe svižného príbehu. Lenže nesmierne hlúpeho a podľa mňa demagogického.
Mohli by ste dať naším čitateľom nejaký tip na dobrú knihu? Keby ste si predstavili, že niekto si chce po prvýkrát prečítať sci-fi knižku (resp. niečo zo súdka fantasy), čo by ste mu odporučili?
Hm... po prvýkrát... záleží od toho, kto je ten prvočitateľ. Inú knižku by som položil pred tínedžera, inú by som položil fantastikou nedotknutému skúsenému čitateľovi v intelektuálskom svetríku, inú staršiemu šoférovi električky...
Ale predsa len - z vedeckej fantastiky odporúčam sériu o Enderovi od Orsona Scott Carda. Nemôžem povedať, že je to najlepšie v žánri, ale je tam veľmi silný príbeh, nesený postavou, s ktorou je ťažké nestotožniť sa. Card nepoužíva mnoho nezrozumiteľných kulís, takže čitateľa neodstraší detailmi technických popisov. Záujemcom o skutočne kultivovanú vedeckú fantastiku by som odporučil cyklus poviedok Kirynayaga od Mika Resnicka, milovníkom náznakov a poetickosti by som strčil do rúk poviedky Cordwainera-Smitha, priaznivcom intelektuálnejšej prózy niečo od Stanislawa Lema. Milovníci príbehu odchovaní napríklad detektívkou by mali siahnuť po Zničenom mužovi od Alfreda Bestera, prípadne po poviedkach Roberta Sheckleyho. Tí, čo majú radi humor, by si mali pozrieť niečo z tvorby Douglasa Adamsa alebo tiež skvelú knižku Pondelok sa začína v sobotu od bratov Strugackých. Ako úvod do fantasy odporúčam Tolkienovho Hobita, Pratchettovu plochozemskú sériu alebo niečo od Neila Gaimana.
V pondelok zomrel známy sci-fi spiosovateľ Stanislaw Lem, ktorý je známy aj laikom prostredníctvom svojho už niekoľkokrát sfilmovaného diela Solaris. Aký máte vzťah k jeho tvorbe?
Na našej webovej stránke fantázia.sk je krátky nekrológ venovaný tomuto autorovi. Odo mňa. Môj vzťah k Lemovi je – bezvýhradný obdiv, úcta, úžas. Nakoľko som skeptik, sú to pocity, ktoré vo mne dokázal vzbudiť málokto. Stanislav Lem bol totiž nielen vynikajúci spisovateľ, ale podľa mňa to bol jeden z vôbec najväčších mysliteľov 20. storočia. Množstvo z jeho knižiek patrí vlastne väčšmi do filozofie než beletrie. Lema odporúčam tým, čo si stále myslia, že vedecká fantastika je len o svalnatých chlapíkoch, ktorí s laserovým mečom v ruke poskakujú z hviezdy na hviezdu. Poznám málo intelektuálnejšej – a pritom nie intelektuálskej literatúry. A napokon...bol to skeptik, cynik a pesimista...Čo mi je nesmierne sympatické.