Podlužany v objatí Bebravy a v tieni stromov

Na panoramatických fotografiách dnešných Podlužian ľahko vystopujete korene a dôvod ich mena. Luhy, mokriny a mierne svahy popri Bebrave ponúkli pred stáročiami roľníkom dostatok vody a dreva i úrodnú pôdu, a preto nečudo, že stromom sa v dedine odjakživ

a darilo v gazdovských humnách aj na verejných priestranstvách. V chotári obce je tiež Rákociho dub, statný solitér, pod ktorým vraj pred tristo rokmi ležalo táborom kurucké vojsko. Možno pred krvavou bitkou pri Trenčíne, ktorá znamenala začiatok konca povstania Františka Rákociho II. proti Habsburgovcom. Nie náhodou je strom aj dominantou obecného erbu a možno sa ani pán starosta neurazí, keď pripomenieme, že jeho meno je Jozef Hruška.
Podlužianska zeleň zatiaľ vyčkáva, kým sa jar usadí v našich uliciach, ale jej trucovaniu bude skoro koniec, veď do Podlužian už priletel ich bocian, čo hniezdi na komíne obecného úradu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čo je nového v obci?
Prší, v úradovni obecného úradu sa „podpisujú“ nezamestnaní, zapojení do tzv. aktivačných prác, aby nezabudli, že bez práce nie sú koláče. „Nie je to s nimi najľahšie,“ komentuje ich prítomnosť starosta, „najmä v týždni po 20., keď míňajú svoj zárobok. Vtedy nejeden z nich zabudne prísť do práce. Zmluvu s úradom práce majú podpísanú 11 z 50 našich nezamestnaných. Je to podľa mňa veľmi drahá pracovná sila v porovnaní s úžitkom, ktorý prináša,“ mieni starosta, „ale z ľudského hľadiska je to istá forma pomoci, aby tí ľudia neupadli do úplnej apatie a beznádeje.“
V obci, ktorá má okolo 800 obyvateľov, je motivácia nezamestnaných skôr okrajová téma už aj preto, že iniciátorom aktivačných prác sú úrady práce.
Čo je nového vo vašej obci, pán starosta?, je podľa J. Hrušku najnevďačnejšia otázka, ktorú mu občas kladú novinári.
„ V prvej chvíli musím povedať, že neviem,“ smeje sa starosta, „všetko nové, či opakujúce sa staronové je v okamihu, keď sa tým začneme zaoberať, bežné. Pokiaľ sa to čo len trochu dá, nič neodkladáme na neskôr,“ vysvetľuje skúsený, už štrnásť rokov prvý muž obce. Vo funkcii mu pribudlo nielen šedín, ale aj skúseností. V Podlužanoch majú
7-členné zastupiteľstvo.
„Musím pochváliť nielen poslancov, ale všetkých spoluobčanov za to, že pred štyrmi rokmi vybrali takých kandidátov, zvolili takých poslancov, pred ktorými musím zložiť klobúk. Až budem v decembri končiť, budem im musieť sedemkrát poďakovať!“ vyslovuje starosta mienku, ktorú veru nemá o svojich partneroch v obecnej samospráve každý jeho kolega.
Obec má ročne k dispozícii asi 4,5 milióna korún, z ktorých popri udržiavaní a zveľaďovaní obecného majetku, verejného osvetlenia, mzdách a odvodoch zamestnancov obecného úradu, podpore športu, hasičského zboru i kultúry financuje základnú školu pre 1. - 4. ročník a materskú školu.
„Každú korunu musíme aj trikrát otočiť v dlani, kým ju vydáme,“ hovorí hlava obce, „ak je skromnosť cnosťou, myslím si, že by nám občania nezazlievali, keby sme z nej mohli trochu spustiť, lenže nie je za čo.“
Vlani v obci rekonštruovali a zmodernizovali dom smútku na cintoríne, pred vchodmi do evanjelického i katolíckeho kostola upravili, resp. upravujú plochu, aby ľudia vychádzajúci z chrámu nemuseli vstupovať rovno na vozovku. „Skultúrnili sme aj kulturák,“ pohráva sa starosta so slovíčkami, „zatiaľ iba vnútrajšok a máme v pláne aj novú fasádu, náš kultúrny dom má už 40 rokov. Na obecnom úrade sme vymenili okná, tiež by sme chceli vynoviť fasádu. Aj strecha na škole už pýta jesť, bude treba vymeniť tiež okná, a to sa bude rátať na stotisíce,“ vyratúva J. Hruška urobené i to, čo bude čakať budúci poslanecký zbor a starostu. Nie je vylúčené, že to budú viacerí tí istí ako dnes.
Tradícia - opora
dobrovoľníctva
Podlužany sú osobitne známe svojimi dobrovoľnými hasičmi a treba dodať, že aj hasičkami. Aj keď to nezvyknú domáci zdôrazňovať, dokonca medzinárodne. Súťažia totiž v Slovensko-moravskej hasičskej lige. Nielen súťažia, ale aj víťazia, dokonca dvakrát za sebou. Muži sa v medzinárodnom hasičskom zápolení pohybujú na 5. - 6. mieste. Za všetkých zapálených menuje pán starosta Martina Korbela, 37-ročného veliteľa obecného dobrovoľného hasičského zboru. Ten vedie popri spomínaných aj dorastenecké a žiacke družstvo. Pozoruhodným fundamentom podlužianskeho hasičstva je dlhoročná tradícia. Tá žije nielen zo spomienok a aktuálnych úspechov, ale dekórum jej dodáva aj vzácna zakladajúca listina spred 120 rokov. Okrúhle jubileum si
v obci pripomenú tento rok.
„Kto je trochu zasvätený, ten vie oceniť výkon hasičov - športovcov, veď dnes je hasičský útok ako výmena loptičiek na tenisovom kurte. Pozriete vľavo, otočíte sa vpravo a za 15 sekúnd je po všetkom!“
Hasiči však necvičia iba pre šport. Keď bolo treba pred dvoma rokmi hasiť v obci požiar dvoch rodinných domov, preukázali pripravenosť a duchaprítomnosť hodnú profesionálov. Tiež keď treba vyčerpať vodu zo zaplavených pivníc či studní, sú domáci hasiči naporúdzi.
Aj na futbale v Podlužanoch záleží, a nielen prezidentovi futbalového klubu Prefa-stav Podlužany Karolovi Tuchyňovi, ktorého starosta označuje za osobnosť držiacu pri živote nielen mužstvo dospelých, ale aj dorastenecké a žiacke družstvá. Pripomína tiež prajného patróna podlužianskeho futbalu, rodáka Alexandra Károlyiho, predsedu disciplinárnej komisie Česko-moravského futbalového zväzu. Kde môže, tam Podlužancom pomôže.
Osobitý rozmer spoločenskému životu v Podlužanoch dodáva miestna asi 15-členná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Predovšetkým tradičnou dôstojnou augustovou pripomienkou a oslavou SNP, ktorú obyčajne uzatvára zábava pri hudbe a speve a aj „nejaká tá klobáska“. Čo nie je samozrejmé, je členstvo mladých ľudí. Pamätníkov - priamych účastníkov Povstania z roka na rok ubúda, ale hlásia sa mladí, reagujúci svojím členstvom na prejavy a manifestácie „podivných živlov“, vraví J. Hruška.
Do celoročného scenára obecných osláv aj v Podlužanoch patrí vynášanie Moreny, stavanie mája, Deň matiek, Medzinárodný deň detí, prázdninový futbalový turnaj, na ktorý prichádzajú aj hostia z Moravy, Mesiac úcty k starším, ale aj zimná šmýkačka. Tú vyhlasuje starosta obce najmä pre tých, ktorí sa celú zimu nesánkujú, ale na výzvu obecného rozhlasu dajú. „Býva tam naozaj živo a veselo, lebo prichádzajú šmýkači s tými najroztodivnejšími šmýkadlami, a samozrejme, aj diváci na čaj,
o ktorý sa postará starosta a o to, čo je v ňom, každý sám.“
Aká bude budúca
samospráva?
V rozhovore so skúseným a rozhľadeným starostom nemožno vynechať tému o očakávanom vývoji verejnej správy, o posilňovaní jej autority a rozširovaní manévrovacieho priestoru v rozhodovaní o regionálnom rozvoji. Jozef Hruška oceňuje ideu i činnosť mikroregionálnych združení, konkrétne Podhoria, ktorého sú Podlužany členom. Zároveň však konštatuje určitú vyčerpanosť tém a limity zásadnejších rozhodnutí, napríklad investičných alebo administratívnych.
„Spomienka na strediskové a tzv. zánikové obce je ešte veľmi živá,“ domnieva sa J. Hruška. „Tradícia osídlenia Slovenska je odlišná od holandskej, dánskej či írskej. Pokladal by som za nešťastné nejaké administratívne vrchnostenské zlučovanie obcí do väčších celkov na úkor menších dedín. Ľudia musia sami prísť k poznaniu, že určité veci je výhodnejšie pripravovať, rozhodovať o nich vo väčšom celku. Vývoj v školstve, sociálnych službách, stavebnej agende, vznik spoločných úradov naznačuje budúcu cestu vývoja aj na Slovensku,“ myslí si podlužiansky starosta.
Ako ilustráciu k tomu pridáva skúsenosť s manipuláciou s komunálnym odpadom vo vlastnej obci. „Nie je, samozrejme, ideálna, ale za desať rokov, čo odpad triedime, sa veľa zlepšilo. Na tento rok sme vyrubili paušálny poplatok 120 Sk za osobu na rok a k tomu žetóny - 15 korún za vyprázdnenie jednej smetnej nádoby. Objavia sa ešte aj divoké skládky, ale väčšina už prišla na to, že triedenie je najvýhodnejšie. Teraz sa ešte sústredíme na kompostovanie biologického odpadu. Nie je to nič iné len výchova k zodpovednosti, ohľaduplnosti a ochote spolupracovať,“ uzatvára optimista - starosta Jozef Hruška.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: vš

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  3. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  4. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  1. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  2. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  3. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  6. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  7. Zlatý sen vo vzduchu
  8. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 167
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 674
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 590
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 345
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 777
  6. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 3 614
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 912
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 227
  1. Radoslav Záhumenský: 🌄 Objavte hojdačku oddychu a zdravia v Klokočove – miesto, ktoré očarí telom aj dušou!
  2. Jozef Drahovský: Ktoré vozidlo produkuje najmenej oxidu uhličitého, vrátane výroby paliva ?
  3. Martin Šuraba: Chlapec, ktorý stratil zápalky XXVI
  4. Jozef Pivarník: Dánsko a Slovensko: Dve Európy, dva svety spokojnosti
  5. Miloš Majšík: 500. výročie prvej písomnej zmienky o obci Papradno
  6. Miroslav Daniš: Historický úspech súdruha precedu
  7. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia
  8. Naďa Serafínová: Kto je Sulíkov syn a prečo obťažuje ľudí.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 638
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 24 036
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 619
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 128
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 528
  6. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 8 401
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 061
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 251
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Radoslav Záhumenský: 🌄 Objavte hojdačku oddychu a zdravia v Klokočove – miesto, ktoré očarí telom aj dušou!
  2. Jozef Drahovský: Ktoré vozidlo produkuje najmenej oxidu uhličitého, vrátane výroby paliva ?
  3. Martin Šuraba: Chlapec, ktorý stratil zápalky XXVI
  4. Jozef Pivarník: Dánsko a Slovensko: Dve Európy, dva svety spokojnosti
  5. Miloš Majšík: 500. výročie prvej písomnej zmienky o obci Papradno
  6. Miroslav Daniš: Historický úspech súdruha precedu
  7. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia
  8. Naďa Serafínová: Kto je Sulíkov syn a prečo obťažuje ľudí.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 638
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 24 036
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 619
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 128
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 528
  6. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 8 401
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 061
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 251
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu