Po päťdesiatich rokoch pribrala umelecká škola do svojho názvu aj meno Dezidera Kardoša. Nadviazalo sa tak na pravidelné organizovanie celoslovenskej Klavírnej súťaže D. Kardoša. Tento rok sa uskutoční jej siedmy ročník v dňoch 10. – 11. mája ako súčasť Európskeho festivalu umeleckého školstva.
Slávnostné podujatie pri príležitosti okrúhleho výročia sa uskutočnilo v posledný marcový deň v školskej koncertnej sále. Riaditeľka školy Katarína Verešová priblížila hosťom súčasné aktivity, zapájanie sa do celoslovenských a medzinárodných súťaží, ako napríklad v medzinárodnej speváckej súťaži J. Godina Iuventus Canti. Spomenula pamätné medaily a listy udelené škole, Detskému speváckemu zboru Esso, dychovému kvartetu, tanečnému a výtvarnému odboru. Zdôraznila, že táto škola sa ako jediná na svete zapojila do charitatívneho projektu Cow parade v spolupráci s Milsy, ktorá dala priestor žiakom výtvarného odboru pomaľovať plastovú kravu Zuzku. Svoju podporu majú aj malé komorné telesá ako sú Malý tanečný orchester, Detská cimbalová hudba, divadelné súbory Pegas a Mlatba a spevácky zbor učiteľov. Škola sa snaží vytvárať podmienky pre mimoriadne talentované deti a aj pre seniorov, takže má v súčasnosti 485 žiakov od štyroch do sedemdesiatdva rokov.
Slávnosť navštívila ja dcéra patróna školy Daniela Kardošová, ktorá darovala škole obraz od národného umelca Vincenta Hložníka, ktorý venoval jej otcovi k 65. narodeninám.
Príjemnú náladu a umelecký zážitok sprostredkovali svojimi vystúpeniami najtalentovanejší žiaci ZUŠ. Martin Lobotka, ktorý sa na klavírnej súťaži Schneiderova Trnava umiestnil v striebornom pásme a minulý rok na Klavírnej súťaži D. Kardoša na druhom mieste, Lukáš Vavrík je už prijatý na bratislavské konzervatórium na hru na husle, Ondrej Uličan, ktorý v hre na klarinet získal v minulom roku prvé miesto na Čarovnej flaute v Nižnej na Orave a umiestnil sa v zlatom pásme na Detskom hudobnom festivale Jána Cikkera v Banskej Bystrici.
Účinkovali aj bývalí absolventi, ktorí sa v súčasnosti už profesionálne venujú hudbe. Najväčší úspech zožala Petra Záhumenská, bývalá žiačka terajšej riaditeľky Kataríny Verešovej, poslucháčka štvrtého ročníka VŠMU v Bratislave s áriou Rusalky od A. Dvořáka a Habanérou z opery Carmen do G. Bizeta. Samozrejme, predstavili sa aj ostatné súbory školy.
Autor: Danica JAKUBCOVÁ