Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Prioritou topoľčianskej nemocnice je vyrovnaný rozpočet

Do funkcie riaditeľa Nemocnice Topoľčany, n.o., som nastúpil 1. februára 2006, a to na základe vymenovania Správnou radou nemocnice, ktorá je najvyšším orgánom spoločnosti a ktorá rozhoduje o zásadných finančných, organizačných a personálnych otázkach nez

iskovej organizácie. Dôvodmi, prečo sa tak stalo, sa nechcem zaoberať, tieto sú verejnosti známe a myslím si, že mi neprislúcha hodnotiť stav, ktorý v nemocnici pretrvával do môjho príchodu. Mojím poslaním je zabezpečiť vyrovnaný rozpočet po mojom nástupe a to tak, aby som ním stabilizoval stavy pracovníkov a udržal rozsah zdravotnej starostlivosti, resp. dosiahol vyšší stav kvality poskytovaných služieb zariadenia.
Mojím vrúcnym želaním je, aby už konečne prestali pôsobiť deštrukčné sily, ktoré sa snažia nemocnicu rozložiť zvnútra (snahou o získanie určitých parciálnych výhod medzi oddeleniami – zdravotný personál) a rozložiť zvonka (snaha rôznych podnikateľských a záujmových skupín snažiacich sa o získanie majetku bez ohľadu na poskytovanie zdravotníckych služieb – poslanci mesta, kraja).
Želaním je, aby pripravovaný nový odmeňovací poriadok bol maximálne objektívny, aby naozaj vyjadroval zásluhovosť na kvantite a kvalite vykonanej práce a aby motivoval pracovníkov a súčasne ich stabilizoval na pracovných miestach.
Je veľmi ťažké pracovať v prostredí, do ktorého denne príde veľa anonymov zvnútra (anonymy pracovníkov nemocnice na kolegov) i zvonka (anonymy pacientov popudzovaných konkurenčným prostredím odštátnených lekárov. Niekedy ide aj o tri podania, ktorými sa následne zaoberá celá sústava niekoľkých organizácií počnúc poisťovňami a končiac Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a Nitrianskym samosprávnym krajom).
Veľmi si želám, aby toto všetko už raz a navždy skončilo a aby sa osadenstvo nemocnice mohlo venovať len práci. Aby skončil obrovský stres, ktorý vyplýva z narušených medziľudských vzťahov. Pod toto všetko sa podpísala i nie veľmi vydarená mzdová reforma, ktorá síce priniesla úsporu mzdových prostriedkov, no na druhej strane však vniesla medzi zamestnancov svoj podiel nespravodlivosti v odmeňovaní a tým „naštartovala“ u jednej časti zamestnancov podanie výpovedí, u inej závisť, intrigy a nechuť do práce. Mojím želaním je, aby pripravovaný nový odmeňovací poriadok bol objektívny, aby naozal vyjadroval zásluhovosť na kvantite a kvalite vykonanej práce a aby motivoval pracovníkov k vyšším výkonom a súčasne ich stabilizoval na pracovných miestach.
Kvalita je dôležitá
Preto si myslím, že poslancov nepotrebujeme na to, aby intrigovali, podporovali rôzne frakčné skupiny, ale aby pri prejednávaní rozpočtu a stavu v zdravotníctve svojimi vystúpeniami pomáhali v získaní prostriedkov na investície, ktoré tak veľmi potrebujeme.
Samozrejme, majú k nám vždy dvere otvorené, ak nám chcú pomôcť, poradiť alebo poukázať na chyby, ktoré sa môžu v našej náročnej práci vyskytnúť.
Osobne si myslím, že štrajky a demonštrácie nič nevyriešia – všetko je v našich rukách. Zdravotníci musia robiť a my ostatní musíme vedieť ich prácu predať za také ceny, ktoré sú primerané vloženým vstupom. Máme certifikát kvality a podľa hodnotenia nemocníc podľa indikátorov kvality uverejneného v denníku SME patríme medzi najlepšie nemocnice na Slovensku. To, že v štáte je rozbujnelý byrokratický aparát veľa poisťovní, byrokracia v kontrolnej činnosti a nedostatok peňazí v zdravotníctve, je holý fakt a zrejme s tým nič nespravíme, pretože jednoducho na tieto veci nemáme dosah. Je potrebné vyvinúť snahu, aby sme spravili všetko, čo je v našich rukách, konkrétne:
- staviť na to, čo môžeme najlepšie a najkvalitnejšie poskytovať v rámci širokého okolia,
- presunúť kapacity na operácie bedrových a kolenných kĺbov, v ktorých ortopedické oddelenie dosahuje pod vedením primára Hunáka európske výsledky,
- spropagovať gynekologicko–pôrodnícke oddelenie, ktoré využíva najpokrokovejšie medicínske metódy pri najkvalitnejšom technologickom a technickom vybavení,
- spropagovať operácie očných šošoviek,
- zviditeľniť pre širokú verejnosť traumatológiu – zavedenie nových operačných postupov v liečbe zlomenín,
- prezentovať interné oddelenie, ktoré dosahuje dobré výsledky v diagnostike a liečení kardiovaskulárnych ochorení,
- dať do pozornosti širokej verejnosti našu zvýšenú úroveň diagnostických prístupov zavedením do činnosti CT zariadenia,
- dať do pozornosti chirurgické oddelenie, hlavne jeho riešenie onkologickej problematiky zažívacieho traktu.
Nad rámec okresu sa vykonávajú operácie štítnej žľazy, cievne prístupy u dialyzovaných pacientov. Mnohí pacienti mimo nášho spádového územia nás vyhľadávajú pre ľudský prístup a dobrú ošetrovateľskú starostlivosť. V spolupráci s endoskopickou ambulanciou riešime krvácania do zažívacieho ústrojenstva, odstraňovanie rozsiahleších polypov v GIT, ako aj zavádzanie prístupov na entrálnu výživu (PEG).
Požiadali sme Ministerstvo zdravotníctva o udelenie licencie na rozšírenie služieb poskytovaných v rámci RLP a RZP. Zatiaľ sme síce odpoveď nedostali, no vzhľadom k tomu, že nás príprava stála nemálo vynaložených síl a prostriedkov dúfam, že nám bude kladne vyhovené. Máme na túto činnosť kvalifikovaný personál a technické vybavenie, a preto dúfam, že prednosť pred nami nedostane nejaký pseudopodnikateľ, ktorý túto činnosť vykonáva len s ohľadom na zisk a nie na pacienta.
Poskytujeme nadštandardné služby a pre solventnejších zákazníkov je možné poskytnúť služby VIP a mimo poradia realizovať operačné výkony podľa novovydaného Cenníka služieb. Ako riaditeľ zariadenia chcem zaviesť marketingovú stratégiu a postupne získavať klientelu z iných regiónov Slovenska, ale aj zo zahraničia. V nemocnici existuje systém manažérstva kvality podľa STN ISO 9001: 2000.
V mojich rozhodnutiach som kontrolovaný a usmerňovaný Správnou radou, ktorá ma poveruje novými úlohami, a ja sa snažím, aby ani jedno moje rozhodnutie nebolo vyhodnotené ako nesprávne. Myslím si, že Správna rada je v optimálnej zostave, pretože jej predseda je úspešný podnikateľ, manažér a ekonóm v jednej osobe a traja primári garantujú riadenie v oblasti zdravotníctva. Myslím si, že vo veľmi krátkej dobe dosiahneme vyrovnané hospodárenie.
Nemocnica iba
v prenájme
Správna rada prostredníctvom mňa ako riaditeľa a štatutára zabezpečuje udržanie úrovne poskytovanej zdravotnej starostlivosti danej certifikátom kvality. Musíme preto zabezpečiť, aby zdravotní pracovníci boli zaplatení podľa ich dosahovanej výkonnosti a odbornosti, aby sa zvýšila úroveň poskytovaných služieb klientom, aby sa znižovali prevádzkové náklady, aby sa vyčlenil dubiózny majektok a utŕžené finančné prostriedky z predaja formou schválených žiadostí boli vrátené – poskytnuté zo strany VÚC - späť do nemocnice formou prístrojového vybavenia. Tu vidím vhodné pole pôsobnosti našich pánov poslancov, ktorí by určite širokej verejnosti dokázali svoje spolucítenie v zabezpečovaní zdravotnej starostlivosti i dobrého chodu a rastu nemocnice. Treba si totiž uvedomiť, že skupina zakladateľov má nemocnicu v prenájme od VÚC Nitra a ako nájomcovia nemôžu svojvoľne nakladať s majetkom nemocnice, ako sa mylne domnievajú mnohí spoluobčania. Snažím sa, aby všetci zdravotní pracovníci boli zainteresovaní do plnenia ekonomických ukazovateľov, hlavne nákladov, výkonov a hospodárskeho výsledku. Bez kvalitného prístrojového vybavenia je to však veľmi ťažká úloha.
Mojím cieľom je, aby sa naša nezisková organizácia správala tak, aby umožnila jednotlivým oddeleniam riadiť sa pravidlami samostatne hospodáriacich stredísk. Momentálne pracujeme na vytvorení takých ekonomických pravidiel, ktoré privedú k spokojnosti celý personál nemocnice.

Najčítanejšie na My Topoľčany

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 2. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 3. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 4. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 5. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 6. Inovatívna diagnostika - moderná budúcnosť zdravotníctva
 7. Slovákov láka zakladanie fondov, no väčšina preferuje zahraničie
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny
 1. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 2. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 3. Lekár U19: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením"
 4. Tatra banka získala 2 prestížne ocenenia
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 7. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 8. BILLA vstupuje do sveta e-commerce
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 27 510
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 9 725
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 7 044
 4. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 913
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 830
 6. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 3 115
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 2 729
 8. Jedinečný rodinný All Inclusive hotel vás privíta aj toto leto! 2 275

Blogy SME

 1. Jakub Konečný: Štát chce od decembra vrátiť železničnú dopravu o veľký krok späť
 2. Ján Škerko: Putin to povedal jasne, správy z frontu
 3. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Morálna dilema: Drogy, prostitúcia a surogačné materstvo. Zdaniť a legalizovať alebo zachovať status quo?
 4. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Slané parené i smažené osie hniezda
 5. Rastislav Profant: Putin čaká na americkú pomoc, a ak nie možno použije nukleárne zbrane
 6. Elena Antalová: Vďaka za zákaz interrupcií, Američania
 7. Anna Miľanová: Ďalšia moja tvorba záložiek do kníh, čať 3.
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 688
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 207
 3. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 6 778
 4. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 878
 5. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 810
 6. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 5 628
 7. Monika Vojčíkova: Nie je Pavlínka ako Pawlinka 4 748
 8. Teodor Pasternák: Posadili ma do "správneho" lietadla. To druhé havarovalo. 3 749
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Pre samosprávy sú zelené projekty prioritou, veľká byrokratická záťaž a náročnosť procesov pri uchádzaní sa o eurodotácie sú v prípade obcí a malých miest brzdou rozvoja. Rozprávali sme sa so SLÁVKOU LENČÉŠOVOU, expretkou na oblasť životného prostredia v Združení miest a obcí Slovenska.


17. jún
Pri cúvaní narazil do odstaveného vozidla.

Policajti Okresného dopravného inšpektorátu v Topoľčanoch objasňujú okolnosti dopravnej nehody ku ktorej došlo v obci Nemečky.


21. jún
Ošarpaný múr pri záhradkách dostal úplne nový vzhľad.

Obyvatelia Topoľčian môžu v priebehu júna a júla tvoriť a podávať verejnoprospešné projekty, ktoré chcú financovať z participatívneho rozpočtu mesta.


20. jún
Automobil zostal prevrátený na streche.

V katastrálnom území Malé Uherce v smere na Oslany došlo k dopravnej nehode osobného auta.


20. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Majiteľ pozemku vyčíslil škodu na asi 6-tisíc eur.


8 h

Dokopy 25 rokov hral v štyroch veľmi populárnych kapelách.


Lajos Telek 21. jún

Ľuboš odišiel v stredu, v piatok ohlásili jeho nezvestnosť.


25. jún

Zvykla si na odpadky.


24. jún

Blogy SME

 1. Jakub Konečný: Štát chce od decembra vrátiť železničnú dopravu o veľký krok späť
 2. Ján Škerko: Putin to povedal jasne, správy z frontu
 3. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Morálna dilema: Drogy, prostitúcia a surogačné materstvo. Zdaniť a legalizovať alebo zachovať status quo?
 4. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Slané parené i smažené osie hniezda
 5. Rastislav Profant: Putin čaká na americkú pomoc, a ak nie možno použije nukleárne zbrane
 6. Elena Antalová: Vďaka za zákaz interrupcií, Američania
 7. Anna Miľanová: Ďalšia moja tvorba záložiek do kníh, čať 3.
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 688
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 207
 3. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 6 778
 4. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 878
 5. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 810
 6. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 5 628
 7. Monika Vojčíkova: Nie je Pavlínka ako Pawlinka 4 748
 8. Teodor Pasternák: Posadili ma do "správneho" lietadla. To druhé havarovalo. 3 749
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu