, ako treba postupovať.
V prvom rade je potrebné spotrebiteľov upozorniť, aby si všímali na spotrebiteľsky balených potravinách uvedený údaj o dátume spotreby alebo dátume minimálnej trvanlivosti. Po ich uplynutí sa nesmú potraviny ponúkať na predaj, ani za zníženú cenu.
Reklamácia je vlastne uplatnenie práva zo zodpovednosti za vady u predávajúceho, u ktorého bola potravina kúpená. V každej predajni musí byť po celú prevádzkovanú dobu prítomný pracovník poverený vybavovať reklamácie. Vady potravinárskych výrobkov sa môžu špecifikovať ako zjavné, ktoré by sa mali zistiť už pri kúpe v predajni, a skryté, ktoré zistí spotrebiteľ až vtedy, ak v rámci dátumu spotreby alebo dátumu minimálnej trvanlivosti otvorí originálny spotrebiteľský obal. Najčastejšou vadou býva zistenie zmien zmyslových vlastností ako sú zmeny vzhľadu, vône, chuti a konzistencie. Ak sa spotrebiteľ rozhodne takúto potravinu reklamovať, musí mať nákupný lístok a musí to urobiť bezodkladne, aby predávajúci mohol bez prieťahov vyhovieť reklamácii. Ak je na obale uvedený aj dátum spotreby po narušení, resp. otvorení obalu, reklamáciu je možné uplatniť len do tejto doby.
O reklamácii potravinárskych výrobkov by mal predávajúci rozhodnúť ihneď, to znamená vymeniť tovar alebo vrátiť peniaze. V zložitých prípadoch do troch pracovných dní. Vady potravín sa vždy špecifikujú ako neodstrániteľné. Predávajúci je povinný vydať spotrebiteľovi doklad o reklamácii a o spôsobe jej vybavenia, a to aj vtedy, ak reklamácii nevyhovie na mieste a v celom rozsahu. Pritom je povinný písomne odôvodniť odloženie lehoty na vybavenie, ako aj prípadné zamietnutie vybavenia v neprospech spotrebiteľa. Občiansky zákonník osobitne rieši reklamácie potravín, ktoré sa rýchlo kazia a nie sú spotrebiteľsky balené, ale sú zabalené v obchode na želanie v prítomnosti kupujúceho, napr. pri predaji výsekového mäsa, vnútorností, pri predaji mäsových výrobkov, tvrdých syrov nakrájaných na nárezovom zariadení a pod. Tieto potraviny možno reklamovať najneskôr v deň nasledujúci po kúpe.
Na základe našich poznatkov sme zistili, že spotrebitelia nie vždy uplatňujú právo na reklamáciu potravinárskych výrobkov, ale často sa aj s časovým oneskorením obracajú na kontrolné orgány. Tým sa dobrovoľne pripravujú o možnosť výmeny chybného tovaru za bezchybný alebo o možnosť vrátenia peňazí. Orgány potravinového dozoru nemôžu vstupovať do reklamačného konania vo vzťahu spotrebiteľa k predávajúcemu. Na základe prešetrenia podnetu alebo sťažnosti v odôvodnenom prípade uplatní príslušný kontrolný orgán sankcie voči predávajúcemu, resp. výrobcovi. Pritom koná na základe podaných sťažností, ktoré sú často oneskorené ako aj neúplné a veľmi často anonymné, teda bez možnosti zistenia doplňujúcich údajov od sťažovateľa. Za účelom ochrany práv kupujúceho ako aj jednoznačného a objektívneho prešetrenia sťažností je žiaduce, aby občania vždy uplatňovali právo reklamácie, a ak sa tak rozhodnú, súbežne podali podnet alebo sťažnosť so všetkými potrebnými údajmi.