Školákov v Topoľčanoch ubúda, no starostí je stále dosť

Školstvo prešlo v nachyľujúcom sa volebnom období aj v Topoľčanoch najdramatickejším vývojom za ostatné polstoročie. Najprv sa vymanilo z výsostne štátnej kurately a ocitlo sa v rozhodovacej pôsobnosti obecnej samosprávy. Vzápätí podstúpilo zmeny, ktoré v

zbudzovali neľúbosť niektorých rodičov a obavy učiteľov. Predseda komisie školstva, mládeže, kultúry a športu mestského zastupiteľstva Pavel Valach je účastníkom tohto procesu nielen ako poslanec, ale aj ako vedúci odboru školstva zaniknuvšieho okresného úradu. Hovorili sme s ním o prekonaných úskaliach a o výhľade na najbližšie roky.
Spomínate si vo svojej dlhoročnej pedagogickej a riadiacej praxi na nejakú zmenu v školstve podobnú tej, ktorá sa v ňom odohráva v týchto rokoch?
Áno, spomínam si. Bolo to zavedenie školských správ, krajských a okresných. Školstvo bolo riadené len jedným ministerstvom – školstva – prostredníctvom uvedených školských správ. Bolo to efektívne a dobré. Bolo chybou, že sa tento systém neudržal. Verím, že rozumná vláda prehodnotí súčasný systém a určite ho zreformuje a prehodnotí.
Niekoľkoročný demografický vývoj signalizoval, že bude treba zrušiť niektoré škôlky a základné školy v meste. Nedalo sa na tieto signály reagovať skôr a predísť konfliktným situáciám?
Áno, bol to boľavý zásah, a preto sa zastupiteľstvo stavalo k nemu s patričným rešpektom, lebo išlo o zmenu, ktorá rozhodne nebola príjemná pre občanov mesta. Naša komisia pristupovala k problému veľmi zodpovedne, schádzala sa aj na mimoriadnych zasadnutiach, aby navrhla alternatívne riešenia, z ktorých si poslanci mohli vybrať a rozhodnúť. Ukázalo sa, že sa priklonili k riešeniu, ktoré komisia navrhla ako optimálne – zachovanie ZŠ na Gogoľovej ulici. Súčasnosť ukazuje, že to bolo riešenie správne a pomery v základných školách sa stabilizovali. Zbytočné vášne rozpútali hlavne pedagógovia v dotknutých školách, čo ovplyvnilo aj zasadnutie zastupiteľstva, ktoré nakoniec rozhodlo až vtedy, keď sa situácia upokojila.
Úbytok žiakov pokračuje. Prenecháte nevďačné rozhodovanie svojim nástupcom alebo sa vaša komisia zaoberá očakávaným stavom mestského školstva o dva – tri roky?
Je to vážny problém, pretože každoročne sa znižuje počet detí v základných školách. Za posledný rok je to o 99 žiakov, ale výraznejšie sa to ukázalo v materských školách, kde bol pokles o 121 detí. Prispel k tomu aj zákon o finančnom príspevku na materskej dovolenke, ktorý môže rodič poberať, aj keď je zamestnaný a svoje dieťa do troch rokov dá do opatery do neštátneho zariadenia, v ktorom naň nepoberá príspevok od štátu. Nemôže to teda byť materská škola. Preto sme pre tieto deti pokusne zriadili jasle pod hlavičkou mesta. Tie spĺňajú podmienku, nie sú štátne zariadenie. Vynára sa problém ZŠ na Tovarníckej ulici. Je to škola s hokejovými športovými triedami s veľmi dobrou tradíciou a športovou úrovňou. Vďaka správnym, racionálnym opatreniam, ktoré už riaditeľ školy vykonal a zrejme ešte vykoná, sa problém základných škôl v Topoľčanoch na najbližšie obdobie stabilizuje.
Myslím si tiež, že terajší 25-percentný podiel detí z okolitých dedín v mestských školách sa bude zvyšovať. Problém je vypuklejší v materských školách, ktorým musí s peniazmi vypomáhať mestský rozpočet. Som však optimista v tom, že nová vláda bude zodpovednejšie pristupovať k problematike školstva a jeho financovania.
Tohtoročný neregulovaný zápis do prvých tried základných škôl naznačil, že v sieti mestských – vrátane cirkevných – škôl sa uplatňuje súťaž – konkurencia. Viete odhadnúť, ako sa budú pomery v školách vyvíjať?
Áno, pristúpili sme po prvý raz k tomu, že sme nevyužili možnosti zriaďovateľa zasiahnuť do regulovania počtu prijímaných žiakov do prvých ročníkov základných škôl. Na mimoriadnom zasadnutí komisie sme si vypočuli názory riaditeľov jednotlivých škôl a schválili sme počty žiakov, ktoré si navrhli. Ukázalo sa, že ešte dve školy relatívne na okraji mesta majú problémy
V porovnaní so školami v centre. Treba si však položiť otázku, či je to iba ich polohou. Určite to bude aj konkurenciou. Rodičia si uvedomujú, že ak ich dieťa sa má dostať na lukratívnu strednú školu a na nej dobre prosperovať, musí mať patričné základy zo základnej školy. No je to aj o mimoškolskej činnosti – športových triedach, záujmových krúžkoch, kultúrnych aktivitách a pod.
Zdá sa, že v Topoľčanoch sa pomerne priaznivo vyvíja odmeňovanie učiteľov. Majú popri princípe normatívneho financovania škôl podľa počtu žiakov vplyv na to aj poslanecké rozhodnutia?
Rozhodujúce bolo, že poslanci MsZ schválili racionalizačné opatrenia v základných a materských školách, znížili ich počet. Vďaka tomu sme dospeli k terajšiemu dobrému stavu, akým sa môže pochváliť len málo miest a dedín na Slovensku.
Po zavŕšení daňovej decentralizácie bude o normatívoch rozhodovať zriaďovateľ škôl, teda mestské zastupiteľstvo?
Verím, že aj nové zastupiteľstvo, ktoré bude zvolené na ďalšie volebné obdobie, sa bude správať k otázkam školstva rovnako zodpovedne ako to terajšie. Významnú úlohu zohráva komisia školstva ako odborný poradný orgán mestského zastupiteľstva.
Doteraz sa o investíciách do školských budov a ich vybavenia veľa rozhodnutí v mestskom zastupiteľstve neurobilo. Požiadavky skončili v rozpočte väčšinou „pod čiarou“. Financovali sa len najnutnejšie opravy. Nepociťujete túto prax, napríklad v konfrontácii so starostlivosťou o športové objekty, ako diskrimináciu školstva?
Je pravda, že kapitálové výdavky na školstvo by mohli byť vyššie. V minulom roku to bolo takmer 8 miliónov korún, ktoré sa investovali do výmeny okien v ZŠ na Tribečskej ulici a tiež do nevyhnutných opráv v základných a materských školách. Tento rok to bude výrazne menej – približne dva milióny. Samozrejme, že naša komisia bude sledovať aj získavanie ďalších financií a ich využitie pre školy. Napríklad z predaja akcií Topvaru. Situácia vo financovaní škôl je taká, ako som spomínal, a preto aj školy dávajú zo svojho rozpočtu stále väčšiu časť na údržbu a zveľaďovanie verejného majetku.
Mládež a šport sú tiež predmetom záujmu vašej komisie. Máte pocit, že okrem štandardného „odklepnutia“ tradičných položiek v mestskom rozpočte, vstupuje komisia do tohto sektoru aktívne? Napríklad regeneráciou športových zariadení v školách?
Myslím, že áno. Sledujeme aj malé športy v meste a podľa možností im finančne vypomáhame. Jednak z peňazí, ktoré sú určené na malé športy a kultúru, a tiež z fondu poslancov. Samozrejme, veľké športy majú už stabilne pridelenú značnú časť financií v rozpočte mesta. Podpora športu v Topoľčanoch je podľa mňa na veľmi dobrej úrovni.
Uvažuje sa o vybudovaní rekreačno-zábavného areálu na južnom okraji mesta. Nestálo by za úvahu obnoviť a oživiť športoviská pri školách? Zorganizovať na nich dozor, prípadne zamestnať športových inštruktorov, urobiť z nich rekreačno-zábavné zóny?
Veľmi sa prihováram za regeneráciu športovísk pri školách, čo je podľa mňa relatívne splniteľné. Oveľa vážnejším problémom je pritiahnuť na tieto športoviská športu chtivých mladých, ale aj starších ľudí. Pod oknom bytu mám jedno školské športové ihrisko. Pred 15 rokmi bolo ťažko si tam zahrať, pretože skupiny a zápasy sa striedali jeden za druhým. Bežecká dráha bola od jari do jesene takmer plná. Dnes je situácia úplne iná. Ihrisko aj dráha sú mimo vyučovacieho času využívané úplne ojedinelo. Je zrejme veľkým problémom nadchnúť žiakov pre športovanie, o čom svedčí stále ťažší nábor žiakov do školských športových stredísk a školských športových tried. Pohybová aktivita detí a mládeže výrazne upadá. Toto si musí uvedomiť aj ministerstvo školstva a patrične riešiť vyučovanie telesnej výchovy a spôsoby zapájania žiakov do pohybových aktivít.
Mesto potrebuje aj rekreačno-zábavný areál, moderné centrum, kde budú komplexné možnosti na patričnej úrovni. Bohužiaľ, trvá to nám poslancom veľmi dlho, preto sme tento problém odkladali v rozpočte pod čiaru, ale naše mesto a jeho obyvatelia si popri peknom kúpalisku taký areál zaslúžia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Ďakujem za rozhovor Vladimír ŠTEFANOVIČ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 186
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 748
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 949
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 855
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 228
  6. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 797
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 503
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 311
  1. Nika Göthová: "Všetko, všade, naraz" nie je multiverzum od Marvel. Našťastie.
  2. Vladimír Bojničan: Konzervatívna postfaktická schizofrénia v priamom prenose
  3. Ladislav Boršoš: Konkláve v STVR…
  4. Jakub Cipko: Ak nechcete Matoviča, treba začať robiť!
  5. Ivan Mlynár: Robo, panebožečoťatonapadlo ? Čo to bolo za zostavu v tom Kremli…...mamamia.
  6. Štefan Hrodek: Život v obchoďáku
  7. Ivan Čáni: Robert Fico písal Kaji Kallasovej.
  8. Julius Kravjar: Obmedzená suverenita alebo Kto chce biť, palicu si nájde
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 811
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 748
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 399
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 9 462
  5. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 9 313
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 676
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 841
  8. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 223
  1. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  2. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  3. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  4. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  5. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  7. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  8. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Podpis zmluvy

Stredoslovenská energetika (SSE) a spoločnosť FUERGY uzatvorili strategickú spoluprácu a prinášajú na trh inovatívne smart energetické riešenie – Infimeo.


Vyšetrenie preverí hustotu kostí.


TASR
Zásah v Ludaniciach.

Škoda je obrovská.


Ilustračné foto.

Po dohode projekt upravili.


TASR
  1. Nika Göthová: "Všetko, všade, naraz" nie je multiverzum od Marvel. Našťastie.
  2. Vladimír Bojničan: Konzervatívna postfaktická schizofrénia v priamom prenose
  3. Ladislav Boršoš: Konkláve v STVR…
  4. Jakub Cipko: Ak nechcete Matoviča, treba začať robiť!
  5. Ivan Mlynár: Robo, panebožečoťatonapadlo ? Čo to bolo za zostavu v tom Kremli…...mamamia.
  6. Štefan Hrodek: Život v obchoďáku
  7. Ivan Čáni: Robert Fico písal Kaji Kallasovej.
  8. Julius Kravjar: Obmedzená suverenita alebo Kto chce biť, palicu si nájde
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 811
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 748
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 399
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 9 462
  5. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 9 313
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 676
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 841
  8. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 223
  1. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  2. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  3. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  4. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  5. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  7. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  8. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu