Starostom Dežeríc je Ladislav Chudoba. V týchto dňoch napäto čaká, či bude úspešný projekt, ktorý žiada financie zo štrukturálnych fondov Európskej únie. Ide sa v ňom o skvalitnenie infraštruktúry, takže miestne komunikácie by sa mohli dočkať vynovenia. Projekt je náročný, lebo počíta s výdavkami až vo výške 25 miliónov korún. 95 percent by mohli získať Dežerice z európskych fondov, 5 percent (1,25 mil.) by chceli vyriešiť s pomocou úveru a sponzora. Negatívne skúsenosti s úvermi nemajú. „Každý úver nesie so sebou riziko, ale na druhej strane máme s nimi už skúsenosti a zakaždým sme ho splatili bez problémov. Bez úveru by sme neurobili plynofikáciu ani rekonštrukciu elektrickej siete,“ vysvetľuje starosta.
V poslednom čase však využili aj dotácie z ministerstiev, dokázali preto vynoviť verejné osvetlenie a verejný rozhlas.
Jedna z miestnych ciest – spojnica medzi Dežericami a Podlužanmi by si veru zaslúžila poriadnu opravu. Hoci je celá asfaltová, jej stav je neutešený. Niektorí podnikatelia ju využívajú ako skratku, bez problémov si to tadiaľto ženú aj kamióny, ale asi nie dlho. „Boli sme donútení požiadať Dopravný inšpektorát v Trenčíne, aby zakročil. Vybuduje sa tu rampa a cestu budú využívať len osobné automobily a pri sezónnych prácach miestny agropodnik. Možno sa to stretne aj s negatívnym ohlasom, ale páni šoféri si budú musieť zvyknúť. Možno oni ušetria naftu, ale dedinu to stojí nemalé peniaze na údržbu.“
V budúcnosti je v pláne aj vytvorenie domu sociálnych služieb, kde by tiež privítali pomoc od Európskej únie. Mládež by chceli podchytiť nielen prostredníctvom úspešného dobrovoľného hasičského zboru a futbalového klubu, ale aj vybudovaním viacúčelového ihriska v lokalite Tehelňa. Na vybetónovanú plochu, ktorá by mohla slúžiť na tenis, futbal, hádzanú, by sa nastriekala umelá hmota, ktorá by zlepšila vlastnosti povrchu. K ploche by sa podľa plánov mohol pristaviť aj malý amfiteáter a ohnisko.
Dežerice v poslednej dobe ťažia zo svojej výhodnej polohy. Sú len pár kilometrov od Bánoviec nad Bebravou a popri tom na hlavnom ťahu do Trenčianskych Teplíc. Rozhýbal sa aj trh s nehnuteľnosťami. Donedávna ešte radšej každý utekal do mesta, ale dnes.... Kto by si rád postavil rodinný dom, zistí, že v Bánovciach takmer niet voľných pozemkov. „Chceli by sme spracovať nový územný plán, v ktorom by sa už rátalo aj s novými ulicami, aby sme mohli uspokojiť záujemcov o stavebné pozemky. Len sa tak zaprášilo po starších domoch, ktoré boli na predaj,“ hovorí L. Chudoba.
Dve konfesie, ale pre všetkých jeden ekumenizmus
V obci žijú evanjelici a aj katolíci, takže sú tu dva kostoly. Evanjelický spravuje farár z Podlužian a rímsko-katolícky dekanát v Bánovciach nad Bebravou. Už v minulosti bola viera citlivou otázkou, takže ekumenizmus sa tu snažia uplatňovať naplno. Od konca stredoveku nadobudli prevahu evanjelici augsburského vyznania a odolali aj počas silnej rekatolizácie. V dnešnej dobe je ich pomer vyrovnaný.
Kedysi tu žila aj židovská komunita. Spomienkou je len opustený a zarastený cintorín. Ešte pred pár rokmi sa k nemu prihlásil budapeštiansky rabín, ktorý prisľúbil aj finančnú pomoc pri úprave areálu, ale neskôr sa odmlčal, takže z plánov zišlo.
Potok Machnáč ich vystrašil
Pred pár dňami sa hladina dežerického potoka Machnáč, ktorý je prítokom rieky Bebravy, nebezpečne zdvihla. Bol vyhlásený aj druhý stupeň protipovodňovej aktivity, najohrozenejšia bola časť Vlčkovo. Našťastie, práve keď chýbalo už len pár centimetrov, hladina poklesla.
Potok bol už regulovaný na konci 80. rokov, ale výnimočný rok na snehové zrážky preveril koryto rieky. Vlastne, po dvadsiatich rokoch je už značne zanesené a zarastené náletom. „Viackrát sme žiadali Povodie Váhu, ktoré je správcom, o pomoc. Tento rok nám konečne na žiadosti aj odpísali, že v prípade prísunu peňazí od štátu budeme aj my uspokojení,“ vysvetľuje starosta.
Škôlka, kde sa vyučuje vo vankúšikove a hrá v pralese
Dežerická škôlka nie je iba taká obyčajná dedinská škôlka, ktorá prináša viac starostí ako radosti. „Nešpekulujeme, ako škôlku zatvoriť, lebo to by bolo najjednoduchšie, ale čo všetko robiť, aby sme ju zatvoriť nemuseli!“ vyhlásil prosto starosta.
A nejde len o takú obyčajnú škôlku, lebo sa môže pochváliť aj spoluprácou s dánskou súkromnou MŠ. „To, že sme na dedine, neznamená ešte, že nejdeme po nových trendoch a alternatívnych metódach. Vyskúšali sme toho už viacej, ale napokon vždy zostaneme pri tom, čo sa nám už výborne osvedčilo (dramatická výchova, netradičné priestory a zmiešaná veková skupina). Zistili sme, že to, čo ponúka súkromná MŠ v Dánsku ako nadštandard, na Slovensku sa už robí celé roky bežne,“ porozprávala nám riaditeľka Janka Valisková.
Táto MŠ bola v roku 1996 ocenená ako najzaujímavejšie predškolské zariadenie na Slovensku. Od roku 2004 ich certifikát oprávňuje využívať pri práci s deťmi prvky kineziologie – metódy One brain.
Na dežerickej materskej škole upúta na prvý pohľad výzdoba interiéru. Každá miestnosť má svoju atmosféru, ktorú umocňuje pekná maľba. Takto sa môžete ocitnúť spolu s deťmi v pralese s takmer naozajstnými lianami alebo vo vankúšikove, kde v televízii stále plávajú rybičky.
Zaujať sa snažia aj výučbou angličtiny. Keďže sem chodia deti už od dvoch rokov, niekedy vyslovujú anglické slová aj malí drobci, ktorí ešte ani dobre nevedia vysloviť r.
Pani riaditeľka však ešte plánuje aj ďalšie práce, napríklad urobiť pekné detské ihrisko za prístavbou škôlky. Za námetmi neváhajú cestovať aj ďalej. Absolvujú do roka niekoľko exkurzií a výletov, napríklad do bielickej hvezdárne, na gazdovský dvor v Dubničke alebo na ranč pod Babicou.