Ich cieľom boli najmä rafinérie a letiská v Rakúsku, Poľsku i na Slovensku. Samozrejme, Nemci tieto strategické miesta bránili a vtedy nejedno bombardovacie či sprievodné lietadlo po protileteckom delovom zásahu skončilo svoju púť medzi Dunajom a Tatrami. Väčšina z nich tragicky pre ich posádky.
K týmto udalostiam sa aj po rokoch stále vracajú nadšenci „leteckej archeológie“ v snahe zrekonštruovať ich, zoznamovať sa s príbehom členov posádok, ktorí prežili haváriu i ktorí zahynuli. Osem výsledkov tohto záujmu ponúka neveľká expozícia predmetov, fotografií vyhľadaných havarovaných lietadiel a leteckých modelov bojových lietadiel z čias druhej svetovej vojny. Z iniciatívy Romana Vránu sa v topoľčianskej expozícii stretli nálezy, dokumenty a modely M. Cibuľu, P. Králika, P. Kassáka, Š. Doskoča a M. Klabaníka približujúce havárie, ktoré sa odohrali v našom regióne, resp. sú spojené s osudom zachránených pilotov.
Dnešok už vlani sprostredkoval čitateľom príbehy strojov a posádok, ktoré havarovali v blízkosti Krnče, Veľkých Hostí, Kostolian pod Tribečom, Zlatne a Kovarciach.
Návštevníci Tribečského múzea sa môžu teraz zoznámiť aj s osudom amerického bombardéra Liberator B-24, ktorý 17. decembra 1944 smeroval s nákladom bômb určených na deštrukciu rafinérie nafty v poľskom Odertale. Pri Ostrave napadli bombardér nemecké lietadlá. Dostal zásah do ľavého krídla, a preto sa pilot rozhodol letieť k ruskému frontu. Pri Trenčianskych Tepliciach však musela posádka z horiaceho lietadla vyskočiť. Patril k nej aj Edwin A. Burkhardt, ktorý sa so železnou zásobou jedla a kompasom dostal po piatich dňoch do Podhradia, kde už boli dvaja piloti, členovia posádky havarovaného stroja De Havilland - Mosquito Kráľovských kanadských vzdušných síl – pilot kapitán Stuart N. May a navigátor nadporučík Jack D. Ritch. Pri nálete na piešťanské letisko ich zasiahli protiletecké delové strely a lietadlo muselo pristáť na brehu Váhu pri Brunovciach. Obaja muži sa vybrali do lesov, kde narazili na partizánov, ktorí ich priviedli do Podhradia. Skrývali sa v tamojších rodinách.
Neskôr sa s pomocou ruského vojaka dostali Jack D. Ritch a Edwin A. Burkhardt do Odesy, odtiaľ do Talianska a napokon domov, aby zachovali svoj príbeh pre potomkov.