ť. Miroslav Tíleš (na snímke) má s týmto všetkým bohaté skúsenosti, pretože ako pestovateľovi je mu práca zároveň koníčkom. Viac už prezradí on sám.
„V súčasnej dobe začína oveľa viac ako v minulosti plniť záhrada skôr okrasnú a oddychovú funkciu pred úžitkovou. Z našich záhrad sa začali vytrácať zeleninové záhony, ktoré vystriedala celoročná okrasná výsadba zo stálozelených drevín, kríkov, doplnená okrasným trávnikom a stavebnou záhradnou architektúrou (altánky, besiedky, krby, posedenia, bazény a podobne).“
Čo by mali ľudia vedieť ešte skôr, než sa pustia do realizácie okrasnej záhrady?
- V prvom rade by mali vedieť, akú bude záhrada plniť funkciu, pretože aj okrasná záhrada si vyžaduje veľa starostlivosti a pravidelnú údržbu. Trávu nestačí iba pokosiť, ale aj hnojiť a zalievať, čiže je potrebné už na začiatku si uvedomiť, že žiadna z takýchto investícií nie je zanedbateľná. Každý, kto chce mať peknú okrasnú záhradu, by sa mal najskôr poradiť s odborníkom, lebo je dobré zhodnotiť vlastnosti pôdy, orientáciu na svetelné strany atď. Každá výsadba totiž reaguje na podmienky inak. Zle založená záhrada alebo nesprávny výber rastlín môže na pozemku za niekoľko rokov urobiť poriadny zmätok a výsledný efekt nevyzerá vôbec esteticky.Veľa ľudí by chcelo honosne vyzerajúcu záhradu, no za pár korún, čo nie je možné a to by si mal každý uvedomiť ešte predtým, ako chce záhradu založiť. Najdrahšia zložka pritom nie je práca, ale rastlinný a pomocný materiál, ktorý je čím kvalitnejší, tým drahší.
Ako by malo prebiehať samotné založenie záhrady?
- Prvým krokom je osadenie malej záhradnej stavebnej architektúry (chodníky, altánky...). Druhým krokom je výsadba základných kostrových drevín, ktoré budú na mieste zotrvávať niekoľko rokov a ďalším podvýsadba kríkov, stromov, trvaliek a najmä letničiek a skalničiek, ktoré dodávajú záhrade šmrnc a oživujú ju. Na tie by sme rozhodne nemali zabúdať. Efektívne je nechať si zaviesť automatický závlahový systém, pretože väčšiu záhradu nie je možné zalievať denne a hlavne ručne. Záhrada by totiž mala byť ľuďom pre radosť, nie pre starosť.
Aj v záhradnej architektúre sú nejaké trendy?
- Už niekoľko rokov pretrváva podnikateľský trend – kto má peniaze, môže si dovoliť všetko štýlom mne sa to páči, tak to chcem mať aj napriek tomu, že to nie je vôbec možné skĺbiť. Ťažké je totiž vytvoriť záhradu s obrovskou skalkou niekde na juhu Slovenska a naopak, mať záhradku s letničkami na Orave. Pekná okrasná záhrada sa dá dosiahnuť iba správnou kombináciou. Každá záhrada sa časom vyvíja, ide o dynamickú zložku prírody a najkrajšia je vo veku od 8 do 15 rokov, pretože v tom období má najintenzívnejší rast. Mrzí ma, že ľudia akosi zabúdajú na výsadbu letničiek na svojich balkónoch v mestách a na dedinách. Niektorí z nás zvyknú obdivovať v katalógoch tirolské balkóny plné muškátov, pritom môžu mať také isté. Stačí iba chcieť.
Je veľa okrasných záhrad, v ktorých sa nachádzajú sadroví trpaslíci a im podobné postavičky. Sú to gýče alebo nie?
- Trpaslíci určite. (smiech) Sadrové zvieratká ešte ako-tak, no musia byť vhodne zakomponované do záhradnej architektúry (plávajúca húska, sediaca žaba na kameni pri jazierku). Pokiaľ však z jazierka vytŕča vodník alebo spoza stromu strieľa poľovník, to je už gýčové. Lenže zvyčajne ide o to – keď to má sused, chcem to mať aj ja. No podľa mňa platí - niekedy menej znamená viac... Aj ten malý stromček raz narastie do veľkých rozmerov a môžeme podeň umiestniť sedenie, prípadne zavesiť na jeho konáre hojdačku, a to záhrade veľmi pristane, oveľa viac ako trpaslíci.