Nedeľa, 25. september, 2022 | Meniny má Vladislav

Odbor sociálnych vecí a rodiny pod naším drobnohľadom

Je veľa ľudí, ktorí potrebujú pomoc iných na to, aby prežili, prípadne, aby mali na živobytie pre seba a svoje deti. Nepotrebujú študovať zákon s tým, na aké dávky majú od štátu nárok, prípadne, aký príspevok im prislúcha. Za týmto účelom v Topoľčanoch fu

nguje Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny – odbor sociálnych vecí a rodiny. S riaditeľkou odboru Yvetou Klačanskou (na snímke) sme sa rozprávali nielen o rozsiahlej agende, ktorú pracovníci štyroch oddelení musia v rámci svojej pracovnej náplne zvládnuť, ale aj o rôznych prípadoch, s ktorými sa počas praxe stretávajú.
Čím sa zaoberá odbor sociálnych vecí a rodiny?
- Odbor sociálnych vecí a rodiny je zlúčený s bývalým národným úradom práce od januára 2004. Hlavnou činnosťou je poskytovať sociálnu pomoc, pomáhať ľuďom, ktorí sú v hmotnej núdzi, ale aj ľuďom, ktorí majú životné minimum a štát im prispieva na určité štátom uznané životné udalosti, a ľuďom ťažko zdravotne postihnutým. Okrem toho zabezpečujeme sociálnoprávnu ochranu detí a sociálnu kuratelu.
Na čo všetko teda majú ľudia vedení vo vašej evidencii nárok?
- Konkrétne sú to napríklad dávky v hmotnej núdzi a príspevky (na zdravotnú starostlivosť, aktivačný príspevok, príspevok na bývanie, ochranný príspevok). Tiež poskytujeme náhradné výživné, ak si vyživovaciu povinnosť ustanovenú rozhodnutím súdu neplní voči dieťaťu povinná osoba. Vyplatené náhradné výživné musí povinná osoba vrátiť štátu. Rodinám, ktoré sú v hmotnej núdzi, poskytujeme pre deti dotácie na stravu, školské potreby a motivačný príspevok, ktorý je závislý od prospechu, ktorý dieťa v škole dosiahlo.
Na štátom uznané životné situácie občanov vyplácame opakované a jednorázové štátne sociálne dávky (príspevok pri narodení dieťaťa, rodičovský príspevok, príspevok na pohreb, prídavok na dieťa a príspevky na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa). Občania, ktorí pracujú v zahraničí v krajinách EÚ, si môžu v zmysle platnej legislatívy uplatniť rodinné dávky v krajine výkonu povolania.
Občanom s ťažkým zdravotným postihnutím vydávame preukazy a poskytujeme peňažné príspevky na kompenzáciu a peňažný príspevok za opatrovanie. Kompenzácia je určená na prekonanie alebo zmiernenie sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia. Medzi takéto príspevky patrí peňažný príspevok na osobnú asistenciu, peňažný príspevok na zaobstaranie pomôcky, opravu pomôcky, na kúpu osobného motorového vozidla, na prepravu, na úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže, na kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie, súvisiace s hygienou alebo opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia, so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla, so starostlivosťou o psa so špeciálnym výcvikom. Najviac požadovaným príspevkom je peňažný príspevok za opatrovanie, ktorý vyplácame osobám, ktoré poskytujú občanovi ťažko zdravotne postihnutému celodenné, osobné a riadne opatrovanie. Využívajú ho najmä nezamestnaní a dôchodcovia, ktorí si takouto formou riešia svoju sociálnu situáciu.
Keď môžeme hovoriť v číslach - uvedenými dávkami a príspevkami riešil ÚPSVaR v Topoľčanoch v roku 2005 asi 15 500 poberateľov a vyplatil im cca 345 000 000 Sk.
Aké úlohy zabezpečuje úrad vo veciach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately?
- V tejto oblasti rozhodujeme o výchovných opatreniach, o dočasnom zverení dieťaťa do starostlivosti osobe, ktorá má záujem stať sa pestúnom a o resocializačnom príspevku. V rámci výchovných opatrení môžeme upozorniť rodičov napr. na riadne plnenie si rodičovských povinností, alebo uložiť dieťaťu povinnosť zúčastniť sa na liečbe v špecializovanej ambulantnej starostlivosti alebo vo výchovnom programe.
Resocializačný príspevok má slúžiť na uľahčenia resocializácie mladistvých a plnoletých osôb po prepustení z výkonu trestu odňatia slobody alebo výkonu väzby, najmä na účel vybavenia osobných dokladov a zabezpečenia nevyhnutných vecí osobnej potreby.
Vo veciach výchovy a výživy dieťaťa spisujeme a podávame súdu návrhy a podnety a zastupujeme maloleté deti v konaniach ako je napr. určenie otcovstva, rozvod rodičov, úprava styku, dedičské konanie a iné. Opatrovníka vykonávame aj vo veciach v trestnom a priestupkovom konaní. Zároveň poskytujeme sociálnoprávne poradenstvo pre rodičov a deti. Podieľame sa na organizovaní náhradnej rodinnej starostlivosti (napr. vykonávame prípravu fyzickej osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom, osvojiteľom). Tejto agende sa v poslednom období venuje zvýšená pozornosť, pretože v sociálnych reformách je trend nie deti umiestňovať do detských domovov, ale do náhradných rodín (profesionálne rodiny, pestúnska starostlivosť...). Od januára na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa sa podstatne zvýšili príspevky poskytnuté na tento účel, dokonca vznikli aj nové príspevky. Pre maloletých bez sprievodu máme zabezpečenú pohotovostnú službu 24 hodín denne.
S akými prípadmi sa na vašom odbore stretávate najčastejšie? Sú nejaké, ktoré si dodnes pamätáte?
- Najfrekventovanejšou skupinou sú nezamestnaní, ktorí sú bez príjmu a uplatňujú si dávky. Aj keď nezamestnanosť v našom okrese klesá, mrzí nás, že na druhej strane v skupine dlhodobo nezamestnaných okrem finančnej situácie musíme riešiť výchovné problémy s maloletými deťmi. Stúpa záškoláctvo, trestná činnosť, drogová závislosť mladistvých, agresivita, vzdorovité správanie detí a v neposlednom rade aj gamblerstvo. Žiaľ, stúpa aj rozvodovosť, najčastejšie z dôvodu nepriaznivej finančnej situácie, nevery, požívania alkoholických nápojov jedného z manželov. K prípadom, ktoré mám v čerstvej pamäti, patrí ten, ktorý bol aj medializovaný a týka sa maloletej 14-ročnej dievčiny, ktorá mala vytvorený intímny vzťah s príbuzným v priamom pokolení (30 ročným mužom). Asi pred 1,5 rokom bola maloletá pohlavne zneužitá, čo potvrdil aj lekársky nález. Rodičia podali podnet na začatie trestného konania vo veci trestného činu znásilnenia. Sama maloletá najskôr potvrdila, že páchateľom bol spomenutý príbuzný, avšak neskôr po prehĺbení vzťahu to poprela. I napriek vykonaným opatreniam a pod vplyvom ďalších udalostí sme so súhlasom rodičov podali na súd návrh na vydanie predbežného opatrenia o okamžitom umiestnení dieťaťa do výchovy a starostlivosti Diagnostického centra pre deti v Bratislave. Podnetu súd vyhovel. Prípad sa týka občanov z tzv. Cukrovaru, kde žijú i neprispôsobiví obyvatelia. V našom okrese je vzhľadom na celoslovenský priemer len malé percento týchto obyvateľov, s ktorými však nie sú väčšie problémy. Snažia sa spolupracovať.
Vašou povinnosťou je tiež vstupovať – ak si to vyžaduje situácia – do intimity rodín, odoberať deti a riešiť aj dosť chúlostivé situácie. Nestalo sa vám, že by vás niekto napadol?
- Do domácností vstupujeme z dôvodu prešetrenia sociálnej situácie rodiny, zistenia majetkových pomerov, prešetrenia účelu poskytnutého príspevku a pod. Nemáme problém pri vstupe, pretože ak si občan podá žiadosť, je oboznámený, že podľa zákona musíme prešetriť i touto formou skutočnosti rozhodujúce pre poskytnutie príspevkov. Zamestnanci sa preukazujú služobným preukazom. V ťažších prípadoch (napr. ak sa ocitne dieťa bez akejkoľvek starostlivosti alebo je jeho život, zdravie, vývin ohrozený) podávame súdu návrh na vydanie predbežného opatrenia (napr. umiestnenie do detského domova). Súd rozhodne do 24 hodín a dieťa za asistencie polície z rodiny odoberieme.
Ľudia si dnes svoje práva uplatňujú často i nevhodným spôsobom. Začnú kričať už od dverí, prídu si na nás vybiť hnev, správajú sa agresívne, prípadne sú pod vplyvom alkoholu. Niekedy sme dokonca nútení privolať policajtov. Takéto reakcie sú vo väčšine prípadov spôsobené bezradnosťou klienta pomôcť si v zlej sociálnej situácii. Ak nemôžeme priamo pomôcť, aspoň poradíme, akým spôsobom a kde sa má občan obrátiť o pomoc. A verte, vždy sa nájde vhodné riešenie.

Najčítanejšie na My Topoľčany

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 3. Sledujte príjem živín u starých rodičov
 4. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma?
 5. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč?
 6. Realitný maklér v Poprade
 7. Je čas na cestovateľské plány, jeseň bude plná spoznávania
 8. Najradšej by ste pri čítaní správ nechali všetko plávať?
 1. Industriálna Spilka Offices je súčasťou Týždňa zelených budov
 2. Hagyari: Som pripravený intenzívne a tvrdo pracovať
 3. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 4. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 5. Je neskutočná! Pani Milada (80) búra svojou básničkou internety
 6. XTB vyhlasuje Conora McGregora za svojho globálneho ambasádora
 7. Šliapnuť do pedálov – a ide sa na to!
 8. Na Slovensku máme približne 23% fajčiarov
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 11 652
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 6 830
 3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 384
 4. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč? 3 282
 5. Rozbolí vás žalúdok zo studenej vody? Najväčšie mýty o trávení 3 250
 6. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 2 736
 7. Excelentná novinka v Tescu 2 064
 8. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 035

Blogy SME

 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Ivan Mlynár: Čoho sa to vlastne vyšetrovatelia NAKA okolo Jána Čurillu dožadujú.
 3. Jozef Javurek: Skandar
 4. Marian Nanias: Jadrová energia – Hra na schovávačku skončila.
 5. Marek Strapko: Irán vs. Rusko
 6. Post Bellum SK: Vojnou ich trápenie neskončilo. V Topoľčanoch sa rozpútal 24. septembra pogrom na Židov
 7. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Pezinok Grinava
 8. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť druhá- Bosna a Hercegovina, vodopády Kravice (a ďalej do Čiernej Hory, záliv Boka Kotorska)
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 13 040
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 10 768
 3. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 6 264
 4. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 5 955
 5. Filip Kaľavský: Seniori bez obedov s dotáciou 5 803
 6. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 5 351
 7. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 450
 8. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu 4 247
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Topoľčany nakorčuľujú do nového ročníka bez dlhoročného trénera, bez domáceho ľadu a aj bez výhry v prípravnom období.


13 h
Topoľčianska nemocnica má za sebou ďalšiu rekonštrukciu. tentoraz sa týkala pôrodnice.

Rekonštruujú nemocničné oddelenia, ktoré majú aj polstoročie.


23. sep
MY | TOP správy z regiónov

Prinášame výber TOP správ z regiónov.


23. sep

Tipni si a vyhraj, registrácia je grátis.


22. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Ivan Mlynár: Čoho sa to vlastne vyšetrovatelia NAKA okolo Jána Čurillu dožadujú.
 3. Jozef Javurek: Skandar
 4. Marian Nanias: Jadrová energia – Hra na schovávačku skončila.
 5. Marek Strapko: Irán vs. Rusko
 6. Post Bellum SK: Vojnou ich trápenie neskončilo. V Topoľčanoch sa rozpútal 24. septembra pogrom na Židov
 7. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Pezinok Grinava
 8. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť druhá- Bosna a Hercegovina, vodopády Kravice (a ďalej do Čiernej Hory, záliv Boka Kotorska)
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 13 040
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 10 768
 3. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 6 264
 4. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 5 955
 5. Filip Kaľavský: Seniori bez obedov s dotáciou 5 803
 6. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 5 351
 7. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 450
 8. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu 4 247
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu