Nedeľa, 1. august, 2021 | Meniny má BožidaraKrížovkyKrížovky

Odbor sociálnych vecí a rodiny pod naším drobnohľadom

Je veľa ľudí, ktorí potrebujú pomoc iných na to, aby prežili, prípadne, aby mali na živobytie pre seba a svoje deti. Nepotrebujú študovať zákon s tým, na aké dávky majú od štátu nárok, prípadne, aký príspevok im prislúcha. Za týmto účelom v Topoľčanoch fu

nguje Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny – odbor sociálnych vecí a rodiny. S riaditeľkou odboru Yvetou Klačanskou (na snímke) sme sa rozprávali nielen o rozsiahlej agende, ktorú pracovníci štyroch oddelení musia v rámci svojej pracovnej náplne zvládnuť, ale aj o rôznych prípadoch, s ktorými sa počas praxe stretávajú.
Čím sa zaoberá odbor sociálnych vecí a rodiny?
- Odbor sociálnych vecí a rodiny je zlúčený s bývalým národným úradom práce od januára 2004. Hlavnou činnosťou je poskytovať sociálnu pomoc, pomáhať ľuďom, ktorí sú v hmotnej núdzi, ale aj ľuďom, ktorí majú životné minimum a štát im prispieva na určité štátom uznané životné udalosti, a ľuďom ťažko zdravotne postihnutým. Okrem toho zabezpečujeme sociálnoprávnu ochranu detí a sociálnu kuratelu.
Na čo všetko teda majú ľudia vedení vo vašej evidencii nárok?
- Konkrétne sú to napríklad dávky v hmotnej núdzi a príspevky (na zdravotnú starostlivosť, aktivačný príspevok, príspevok na bývanie, ochranný príspevok). Tiež poskytujeme náhradné výživné, ak si vyživovaciu povinnosť ustanovenú rozhodnutím súdu neplní voči dieťaťu povinná osoba. Vyplatené náhradné výživné musí povinná osoba vrátiť štátu. Rodinám, ktoré sú v hmotnej núdzi, poskytujeme pre deti dotácie na stravu, školské potreby a motivačný príspevok, ktorý je závislý od prospechu, ktorý dieťa v škole dosiahlo.
Na štátom uznané životné situácie občanov vyplácame opakované a jednorázové štátne sociálne dávky (príspevok pri narodení dieťaťa, rodičovský príspevok, príspevok na pohreb, prídavok na dieťa a príspevky na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa). Občania, ktorí pracujú v zahraničí v krajinách EÚ, si môžu v zmysle platnej legislatívy uplatniť rodinné dávky v krajine výkonu povolania.
Občanom s ťažkým zdravotným postihnutím vydávame preukazy a poskytujeme peňažné príspevky na kompenzáciu a peňažný príspevok za opatrovanie. Kompenzácia je určená na prekonanie alebo zmiernenie sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia. Medzi takéto príspevky patrí peňažný príspevok na osobnú asistenciu, peňažný príspevok na zaobstaranie pomôcky, opravu pomôcky, na kúpu osobného motorového vozidla, na prepravu, na úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže, na kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie, súvisiace s hygienou alebo opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia, so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla, so starostlivosťou o psa so špeciálnym výcvikom. Najviac požadovaným príspevkom je peňažný príspevok za opatrovanie, ktorý vyplácame osobám, ktoré poskytujú občanovi ťažko zdravotne postihnutému celodenné, osobné a riadne opatrovanie. Využívajú ho najmä nezamestnaní a dôchodcovia, ktorí si takouto formou riešia svoju sociálnu situáciu.
Keď môžeme hovoriť v číslach - uvedenými dávkami a príspevkami riešil ÚPSVaR v Topoľčanoch v roku 2005 asi 15 500 poberateľov a vyplatil im cca 345 000 000 Sk.
Aké úlohy zabezpečuje úrad vo veciach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately?
- V tejto oblasti rozhodujeme o výchovných opatreniach, o dočasnom zverení dieťaťa do starostlivosti osobe, ktorá má záujem stať sa pestúnom a o resocializačnom príspevku. V rámci výchovných opatrení môžeme upozorniť rodičov napr. na riadne plnenie si rodičovských povinností, alebo uložiť dieťaťu povinnosť zúčastniť sa na liečbe v špecializovanej ambulantnej starostlivosti alebo vo výchovnom programe.
Resocializačný príspevok má slúžiť na uľahčenia resocializácie mladistvých a plnoletých osôb po prepustení z výkonu trestu odňatia slobody alebo výkonu väzby, najmä na účel vybavenia osobných dokladov a zabezpečenia nevyhnutných vecí osobnej potreby.
Vo veciach výchovy a výživy dieťaťa spisujeme a podávame súdu návrhy a podnety a zastupujeme maloleté deti v konaniach ako je napr. určenie otcovstva, rozvod rodičov, úprava styku, dedičské konanie a iné. Opatrovníka vykonávame aj vo veciach v trestnom a priestupkovom konaní. Zároveň poskytujeme sociálnoprávne poradenstvo pre rodičov a deti. Podieľame sa na organizovaní náhradnej rodinnej starostlivosti (napr. vykonávame prípravu fyzickej osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom, osvojiteľom). Tejto agende sa v poslednom období venuje zvýšená pozornosť, pretože v sociálnych reformách je trend nie deti umiestňovať do detských domovov, ale do náhradných rodín (profesionálne rodiny, pestúnska starostlivosť...). Od januára na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa sa podstatne zvýšili príspevky poskytnuté na tento účel, dokonca vznikli aj nové príspevky. Pre maloletých bez sprievodu máme zabezpečenú pohotovostnú službu 24 hodín denne.
S akými prípadmi sa na vašom odbore stretávate najčastejšie? Sú nejaké, ktoré si dodnes pamätáte?
- Najfrekventovanejšou skupinou sú nezamestnaní, ktorí sú bez príjmu a uplatňujú si dávky. Aj keď nezamestnanosť v našom okrese klesá, mrzí nás, že na druhej strane v skupine dlhodobo nezamestnaných okrem finančnej situácie musíme riešiť výchovné problémy s maloletými deťmi. Stúpa záškoláctvo, trestná činnosť, drogová závislosť mladistvých, agresivita, vzdorovité správanie detí a v neposlednom rade aj gamblerstvo. Žiaľ, stúpa aj rozvodovosť, najčastejšie z dôvodu nepriaznivej finančnej situácie, nevery, požívania alkoholických nápojov jedného z manželov. K prípadom, ktoré mám v čerstvej pamäti, patrí ten, ktorý bol aj medializovaný a týka sa maloletej 14-ročnej dievčiny, ktorá mala vytvorený intímny vzťah s príbuzným v priamom pokolení (30 ročným mužom). Asi pred 1,5 rokom bola maloletá pohlavne zneužitá, čo potvrdil aj lekársky nález. Rodičia podali podnet na začatie trestného konania vo veci trestného činu znásilnenia. Sama maloletá najskôr potvrdila, že páchateľom bol spomenutý príbuzný, avšak neskôr po prehĺbení vzťahu to poprela. I napriek vykonaným opatreniam a pod vplyvom ďalších udalostí sme so súhlasom rodičov podali na súd návrh na vydanie predbežného opatrenia o okamžitom umiestnení dieťaťa do výchovy a starostlivosti Diagnostického centra pre deti v Bratislave. Podnetu súd vyhovel. Prípad sa týka občanov z tzv. Cukrovaru, kde žijú i neprispôsobiví obyvatelia. V našom okrese je vzhľadom na celoslovenský priemer len malé percento týchto obyvateľov, s ktorými však nie sú väčšie problémy. Snažia sa spolupracovať.
Vašou povinnosťou je tiež vstupovať – ak si to vyžaduje situácia – do intimity rodín, odoberať deti a riešiť aj dosť chúlostivé situácie. Nestalo sa vám, že by vás niekto napadol?
- Do domácností vstupujeme z dôvodu prešetrenia sociálnej situácie rodiny, zistenia majetkových pomerov, prešetrenia účelu poskytnutého príspevku a pod. Nemáme problém pri vstupe, pretože ak si občan podá žiadosť, je oboznámený, že podľa zákona musíme prešetriť i touto formou skutočnosti rozhodujúce pre poskytnutie príspevkov. Zamestnanci sa preukazujú služobným preukazom. V ťažších prípadoch (napr. ak sa ocitne dieťa bez akejkoľvek starostlivosti alebo je jeho život, zdravie, vývin ohrozený) podávame súdu návrh na vydanie predbežného opatrenia (napr. umiestnenie do detského domova). Súd rozhodne do 24 hodín a dieťa za asistencie polície z rodiny odoberieme.
Ľudia si dnes svoje práva uplatňujú často i nevhodným spôsobom. Začnú kričať už od dverí, prídu si na nás vybiť hnev, správajú sa agresívne, prípadne sú pod vplyvom alkoholu. Niekedy sme dokonca nútení privolať policajtov. Takéto reakcie sú vo väčšine prípadov spôsobené bezradnosťou klienta pomôcť si v zlej sociálnej situácii. Ak nemôžeme priamo pomôcť, aspoň poradíme, akým spôsobom a kde sa má občan obrátiť o pomoc. A verte, vždy sa nájde vhodné riešenie.

Najčítanejšie na My Topoľčany

Inzercia - Tlačové správy

 1. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 2. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 3. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 4. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 5. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 8. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 10. Lenivý brunch s Muchom
 1. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 2. Košická štvrť je súčasťou odpadového experimentu.
 3. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 4. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 5. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 6. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 7. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 8. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 5 134
 2. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 4 321
 3. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 4 304
 4. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 3 521
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 466
 6. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 351
 7. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 333
 8. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 270
 9. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 3 209
 10. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 3 132
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Partizánske odhodlané zabojovať o dobrý výsledok v III. lige, mužstvách z okresu pôsobiacich v krajských súťažiach nastali zmeny.


9 h
Pred rokom sa v Solčanoch tešili z postupu do ďalšieho kola v pohári futbalisti z Tovarník.

Zajtra pokračuje prvým kolo futbalová pohárová súťaž Slovnaft Cup. Derby zápas Solčany - Tovarníky sa odohrá už v nedeľu od 17.00 hod. Víťaz zápasu privíta v ďalšom kole ViOn.


31. júl

Na Margarétke zajtra okolo obeda zabojuje dvadsať silných mužov o titul „Topoľčanský silák“. Ide o akciu silných mužov tzv. slovakstrongman.


30. júl
Osobnosti topoľčianskej kulturistiky v januári 1982 na výročnej oddielovej schôdzi v spoločenskom dome: zľava Juraj Borodáč – popredný kulturista, Ivan Mallo a František Zubatý – uznávaní oddieloví funkcionári, Jozef Schwarz – úspešný silový trojbojár.

Ivan Mallo, nekonformný lokálpatriot, nadšený zberateľ starých mincí a pohľadníc, vyznávač kulturistickej filozofie nás opustil vo veku 78 rokov. Česť jeho pamiatke!


30. júl

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?