Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Odbor sociálnych vecí a rodiny pod naším drobnohľadom

Je veľa ľudí, ktorí potrebujú pomoc iných na to, aby prežili, prípadne, aby mali na živobytie pre seba a svoje deti. Nepotrebujú študovať zákon s tým, na aké dávky majú od štátu nárok, prípadne, aký príspevok im prislúcha. Za týmto účelom v Topoľčanoch fu

nguje Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny – odbor sociálnych vecí a rodiny. S riaditeľkou odboru Yvetou Klačanskou (na snímke) sme sa rozprávali nielen o rozsiahlej agende, ktorú pracovníci štyroch oddelení musia v rámci svojej pracovnej náplne zvládnuť, ale aj o rôznych prípadoch, s ktorými sa počas praxe stretávajú.
Čím sa zaoberá odbor sociálnych vecí a rodiny?
- Odbor sociálnych vecí a rodiny je zlúčený s bývalým národným úradom práce od januára 2004. Hlavnou činnosťou je poskytovať sociálnu pomoc, pomáhať ľuďom, ktorí sú v hmotnej núdzi, ale aj ľuďom, ktorí majú životné minimum a štát im prispieva na určité štátom uznané životné udalosti, a ľuďom ťažko zdravotne postihnutým. Okrem toho zabezpečujeme sociálnoprávnu ochranu detí a sociálnu kuratelu.
Na čo všetko teda majú ľudia vedení vo vašej evidencii nárok?
- Konkrétne sú to napríklad dávky v hmotnej núdzi a príspevky (na zdravotnú starostlivosť, aktivačný príspevok, príspevok na bývanie, ochranný príspevok). Tiež poskytujeme náhradné výživné, ak si vyživovaciu povinnosť ustanovenú rozhodnutím súdu neplní voči dieťaťu povinná osoba. Vyplatené náhradné výživné musí povinná osoba vrátiť štátu. Rodinám, ktoré sú v hmotnej núdzi, poskytujeme pre deti dotácie na stravu, školské potreby a motivačný príspevok, ktorý je závislý od prospechu, ktorý dieťa v škole dosiahlo.
Na štátom uznané životné situácie občanov vyplácame opakované a jednorázové štátne sociálne dávky (príspevok pri narodení dieťaťa, rodičovský príspevok, príspevok na pohreb, prídavok na dieťa a príspevky na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa). Občania, ktorí pracujú v zahraničí v krajinách EÚ, si môžu v zmysle platnej legislatívy uplatniť rodinné dávky v krajine výkonu povolania.
Občanom s ťažkým zdravotným postihnutím vydávame preukazy a poskytujeme peňažné príspevky na kompenzáciu a peňažný príspevok za opatrovanie. Kompenzácia je určená na prekonanie alebo zmiernenie sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia. Medzi takéto príspevky patrí peňažný príspevok na osobnú asistenciu, peňažný príspevok na zaobstaranie pomôcky, opravu pomôcky, na kúpu osobného motorového vozidla, na prepravu, na úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže, na kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie, súvisiace s hygienou alebo opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia, so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla, so starostlivosťou o psa so špeciálnym výcvikom. Najviac požadovaným príspevkom je peňažný príspevok za opatrovanie, ktorý vyplácame osobám, ktoré poskytujú občanovi ťažko zdravotne postihnutému celodenné, osobné a riadne opatrovanie. Využívajú ho najmä nezamestnaní a dôchodcovia, ktorí si takouto formou riešia svoju sociálnu situáciu.
Keď môžeme hovoriť v číslach - uvedenými dávkami a príspevkami riešil ÚPSVaR v Topoľčanoch v roku 2005 asi 15 500 poberateľov a vyplatil im cca 345 000 000 Sk.
Aké úlohy zabezpečuje úrad vo veciach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately?
- V tejto oblasti rozhodujeme o výchovných opatreniach, o dočasnom zverení dieťaťa do starostlivosti osobe, ktorá má záujem stať sa pestúnom a o resocializačnom príspevku. V rámci výchovných opatrení môžeme upozorniť rodičov napr. na riadne plnenie si rodičovských povinností, alebo uložiť dieťaťu povinnosť zúčastniť sa na liečbe v špecializovanej ambulantnej starostlivosti alebo vo výchovnom programe.
Resocializačný príspevok má slúžiť na uľahčenia resocializácie mladistvých a plnoletých osôb po prepustení z výkonu trestu odňatia slobody alebo výkonu väzby, najmä na účel vybavenia osobných dokladov a zabezpečenia nevyhnutných vecí osobnej potreby.
Vo veciach výchovy a výživy dieťaťa spisujeme a podávame súdu návrhy a podnety a zastupujeme maloleté deti v konaniach ako je napr. určenie otcovstva, rozvod rodičov, úprava styku, dedičské konanie a iné. Opatrovníka vykonávame aj vo veciach v trestnom a priestupkovom konaní. Zároveň poskytujeme sociálnoprávne poradenstvo pre rodičov a deti. Podieľame sa na organizovaní náhradnej rodinnej starostlivosti (napr. vykonávame prípravu fyzickej osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom, osvojiteľom). Tejto agende sa v poslednom období venuje zvýšená pozornosť, pretože v sociálnych reformách je trend nie deti umiestňovať do detských domovov, ale do náhradných rodín (profesionálne rodiny, pestúnska starostlivosť...). Od januára na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa sa podstatne zvýšili príspevky poskytnuté na tento účel, dokonca vznikli aj nové príspevky. Pre maloletých bez sprievodu máme zabezpečenú pohotovostnú službu 24 hodín denne.
S akými prípadmi sa na vašom odbore stretávate najčastejšie? Sú nejaké, ktoré si dodnes pamätáte?
- Najfrekventovanejšou skupinou sú nezamestnaní, ktorí sú bez príjmu a uplatňujú si dávky. Aj keď nezamestnanosť v našom okrese klesá, mrzí nás, že na druhej strane v skupine dlhodobo nezamestnaných okrem finančnej situácie musíme riešiť výchovné problémy s maloletými deťmi. Stúpa záškoláctvo, trestná činnosť, drogová závislosť mladistvých, agresivita, vzdorovité správanie detí a v neposlednom rade aj gamblerstvo. Žiaľ, stúpa aj rozvodovosť, najčastejšie z dôvodu nepriaznivej finančnej situácie, nevery, požívania alkoholických nápojov jedného z manželov. K prípadom, ktoré mám v čerstvej pamäti, patrí ten, ktorý bol aj medializovaný a týka sa maloletej 14-ročnej dievčiny, ktorá mala vytvorený intímny vzťah s príbuzným v priamom pokolení (30 ročným mužom). Asi pred 1,5 rokom bola maloletá pohlavne zneužitá, čo potvrdil aj lekársky nález. Rodičia podali podnet na začatie trestného konania vo veci trestného činu znásilnenia. Sama maloletá najskôr potvrdila, že páchateľom bol spomenutý príbuzný, avšak neskôr po prehĺbení vzťahu to poprela. I napriek vykonaným opatreniam a pod vplyvom ďalších udalostí sme so súhlasom rodičov podali na súd návrh na vydanie predbežného opatrenia o okamžitom umiestnení dieťaťa do výchovy a starostlivosti Diagnostického centra pre deti v Bratislave. Podnetu súd vyhovel. Prípad sa týka občanov z tzv. Cukrovaru, kde žijú i neprispôsobiví obyvatelia. V našom okrese je vzhľadom na celoslovenský priemer len malé percento týchto obyvateľov, s ktorými však nie sú väčšie problémy. Snažia sa spolupracovať.
Vašou povinnosťou je tiež vstupovať – ak si to vyžaduje situácia – do intimity rodín, odoberať deti a riešiť aj dosť chúlostivé situácie. Nestalo sa vám, že by vás niekto napadol?
- Do domácností vstupujeme z dôvodu prešetrenia sociálnej situácie rodiny, zistenia majetkových pomerov, prešetrenia účelu poskytnutého príspevku a pod. Nemáme problém pri vstupe, pretože ak si občan podá žiadosť, je oboznámený, že podľa zákona musíme prešetriť i touto formou skutočnosti rozhodujúce pre poskytnutie príspevkov. Zamestnanci sa preukazujú služobným preukazom. V ťažších prípadoch (napr. ak sa ocitne dieťa bez akejkoľvek starostlivosti alebo je jeho život, zdravie, vývin ohrozený) podávame súdu návrh na vydanie predbežného opatrenia (napr. umiestnenie do detského domova). Súd rozhodne do 24 hodín a dieťa za asistencie polície z rodiny odoberieme.
Ľudia si dnes svoje práva uplatňujú často i nevhodným spôsobom. Začnú kričať už od dverí, prídu si na nás vybiť hnev, správajú sa agresívne, prípadne sú pod vplyvom alkoholu. Niekedy sme dokonca nútení privolať policajtov. Takéto reakcie sú vo väčšine prípadov spôsobené bezradnosťou klienta pomôcť si v zlej sociálnej situácii. Ak nemôžeme priamo pomôcť, aspoň poradíme, akým spôsobom a kde sa má občan obrátiť o pomoc. A verte, vždy sa nájde vhodné riešenie.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 5. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 6. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 7. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 8. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 9. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 10. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 33 830
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 32 824
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 860
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 10 191
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 156
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 578
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 915
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 633
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 588
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 606
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Ilustračné foto

Zdravotníci z nemocnice v Bánovciach nad Bebravou už zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 prvých 300 záujemcov.

14 h
V Nemocnici Svet zdravia Topoľčany sa počas minulého roku narodilo spolu 681 detí.

V topoľčianskej pôrodnici uskutočnili 681 pôrodov.

14 h
Topoľčany doma vyhrali až po nájazdoch.

Topoľčany v ďalšom kole na domácom ľade privítali Dubnicu.

17 h
Kovarce aktuálne pôsobia v IV. lige Juhovýchod. V sezóne 2017/2018 vyhrali okresnú súťaž. Zľava predseda ObFZ Topoľčany Pavol Šípoš, kapitán Kovariec Daniel Kutňanský, člen ŠTK ObFZ Topoľčany Milan Krajčík a starosta obce Kovarce Andrej Čopík.

V štvrtej lige Juhovýchod sú druhým účastníkov nášho regiónu OFK Kovarce.

20. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Hudečková je hlavnou odborníčkou na epidemiológiu ministerstva zdravotníctva.

16 h

Nahnevaní bežkári sa už obrátili listom aj na vedenie obce Králiky, aby začalo konať.

14 h

Muža našli už bez známok života.

21 h

Prírodná pamiatka očarí v každom ročnom období.

20. jan

Už ste čítali?