Odbor sociálnych vecí a rodiny pod naším drobnohľadom

Je veľa ľudí, ktorí potrebujú pomoc iných na to, aby prežili, prípadne, aby mali na živobytie pre seba a svoje deti. Nepotrebujú študovať zákon s tým, na aké dávky majú od štátu nárok, prípadne, aký príspevok im prislúcha. Za týmto účelom v Topoľčanoch fu

nguje Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny – odbor sociálnych vecí a rodiny. S riaditeľkou odboru Yvetou Klačanskou (na snímke) sme sa rozprávali nielen o rozsiahlej agende, ktorú pracovníci štyroch oddelení musia v rámci svojej pracovnej náplne zvládnuť, ale aj o rôznych prípadoch, s ktorými sa počas praxe stretávajú.
Čím sa zaoberá odbor sociálnych vecí a rodiny?
- Odbor sociálnych vecí a rodiny je zlúčený s bývalým národným úradom práce od januára 2004. Hlavnou činnosťou je poskytovať sociálnu pomoc, pomáhať ľuďom, ktorí sú v hmotnej núdzi, ale aj ľuďom, ktorí majú životné minimum a štát im prispieva na určité štátom uznané životné udalosti, a ľuďom ťažko zdravotne postihnutým. Okrem toho zabezpečujeme sociálnoprávnu ochranu detí a sociálnu kuratelu.
Na čo všetko teda majú ľudia vedení vo vašej evidencii nárok?
- Konkrétne sú to napríklad dávky v hmotnej núdzi a príspevky (na zdravotnú starostlivosť, aktivačný príspevok, príspevok na bývanie, ochranný príspevok). Tiež poskytujeme náhradné výživné, ak si vyživovaciu povinnosť ustanovenú rozhodnutím súdu neplní voči dieťaťu povinná osoba. Vyplatené náhradné výživné musí povinná osoba vrátiť štátu. Rodinám, ktoré sú v hmotnej núdzi, poskytujeme pre deti dotácie na stravu, školské potreby a motivačný príspevok, ktorý je závislý od prospechu, ktorý dieťa v škole dosiahlo.
Na štátom uznané životné situácie občanov vyplácame opakované a jednorázové štátne sociálne dávky (príspevok pri narodení dieťaťa, rodičovský príspevok, príspevok na pohreb, prídavok na dieťa a príspevky na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa). Občania, ktorí pracujú v zahraničí v krajinách EÚ, si môžu v zmysle platnej legislatívy uplatniť rodinné dávky v krajine výkonu povolania.
Občanom s ťažkým zdravotným postihnutím vydávame preukazy a poskytujeme peňažné príspevky na kompenzáciu a peňažný príspevok za opatrovanie. Kompenzácia je určená na prekonanie alebo zmiernenie sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia. Medzi takéto príspevky patrí peňažný príspevok na osobnú asistenciu, peňažný príspevok na zaobstaranie pomôcky, opravu pomôcky, na kúpu osobného motorového vozidla, na prepravu, na úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže, na kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie, súvisiace s hygienou alebo opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia, so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla, so starostlivosťou o psa so špeciálnym výcvikom. Najviac požadovaným príspevkom je peňažný príspevok za opatrovanie, ktorý vyplácame osobám, ktoré poskytujú občanovi ťažko zdravotne postihnutému celodenné, osobné a riadne opatrovanie. Využívajú ho najmä nezamestnaní a dôchodcovia, ktorí si takouto formou riešia svoju sociálnu situáciu.
Keď môžeme hovoriť v číslach - uvedenými dávkami a príspevkami riešil ÚPSVaR v Topoľčanoch v roku 2005 asi 15 500 poberateľov a vyplatil im cca 345 000 000 Sk.
Aké úlohy zabezpečuje úrad vo veciach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately?
- V tejto oblasti rozhodujeme o výchovných opatreniach, o dočasnom zverení dieťaťa do starostlivosti osobe, ktorá má záujem stať sa pestúnom a o resocializačnom príspevku. V rámci výchovných opatrení môžeme upozorniť rodičov napr. na riadne plnenie si rodičovských povinností, alebo uložiť dieťaťu povinnosť zúčastniť sa na liečbe v špecializovanej ambulantnej starostlivosti alebo vo výchovnom programe.
Resocializačný príspevok má slúžiť na uľahčenia resocializácie mladistvých a plnoletých osôb po prepustení z výkonu trestu odňatia slobody alebo výkonu väzby, najmä na účel vybavenia osobných dokladov a zabezpečenia nevyhnutných vecí osobnej potreby.
Vo veciach výchovy a výživy dieťaťa spisujeme a podávame súdu návrhy a podnety a zastupujeme maloleté deti v konaniach ako je napr. určenie otcovstva, rozvod rodičov, úprava styku, dedičské konanie a iné. Opatrovníka vykonávame aj vo veciach v trestnom a priestupkovom konaní. Zároveň poskytujeme sociálnoprávne poradenstvo pre rodičov a deti. Podieľame sa na organizovaní náhradnej rodinnej starostlivosti (napr. vykonávame prípravu fyzickej osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom, osvojiteľom). Tejto agende sa v poslednom období venuje zvýšená pozornosť, pretože v sociálnych reformách je trend nie deti umiestňovať do detských domovov, ale do náhradných rodín (profesionálne rodiny, pestúnska starostlivosť...). Od januára na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa sa podstatne zvýšili príspevky poskytnuté na tento účel, dokonca vznikli aj nové príspevky. Pre maloletých bez sprievodu máme zabezpečenú pohotovostnú službu 24 hodín denne.
S akými prípadmi sa na vašom odbore stretávate najčastejšie? Sú nejaké, ktoré si dodnes pamätáte?
- Najfrekventovanejšou skupinou sú nezamestnaní, ktorí sú bez príjmu a uplatňujú si dávky. Aj keď nezamestnanosť v našom okrese klesá, mrzí nás, že na druhej strane v skupine dlhodobo nezamestnaných okrem finančnej situácie musíme riešiť výchovné problémy s maloletými deťmi. Stúpa záškoláctvo, trestná činnosť, drogová závislosť mladistvých, agresivita, vzdorovité správanie detí a v neposlednom rade aj gamblerstvo. Žiaľ, stúpa aj rozvodovosť, najčastejšie z dôvodu nepriaznivej finančnej situácie, nevery, požívania alkoholických nápojov jedného z manželov. K prípadom, ktoré mám v čerstvej pamäti, patrí ten, ktorý bol aj medializovaný a týka sa maloletej 14-ročnej dievčiny, ktorá mala vytvorený intímny vzťah s príbuzným v priamom pokolení (30 ročným mužom). Asi pred 1,5 rokom bola maloletá pohlavne zneužitá, čo potvrdil aj lekársky nález. Rodičia podali podnet na začatie trestného konania vo veci trestného činu znásilnenia. Sama maloletá najskôr potvrdila, že páchateľom bol spomenutý príbuzný, avšak neskôr po prehĺbení vzťahu to poprela. I napriek vykonaným opatreniam a pod vplyvom ďalších udalostí sme so súhlasom rodičov podali na súd návrh na vydanie predbežného opatrenia o okamžitom umiestnení dieťaťa do výchovy a starostlivosti Diagnostického centra pre deti v Bratislave. Podnetu súd vyhovel. Prípad sa týka občanov z tzv. Cukrovaru, kde žijú i neprispôsobiví obyvatelia. V našom okrese je vzhľadom na celoslovenský priemer len malé percento týchto obyvateľov, s ktorými však nie sú väčšie problémy. Snažia sa spolupracovať.
Vašou povinnosťou je tiež vstupovať – ak si to vyžaduje situácia – do intimity rodín, odoberať deti a riešiť aj dosť chúlostivé situácie. Nestalo sa vám, že by vás niekto napadol?
- Do domácností vstupujeme z dôvodu prešetrenia sociálnej situácie rodiny, zistenia majetkových pomerov, prešetrenia účelu poskytnutého príspevku a pod. Nemáme problém pri vstupe, pretože ak si občan podá žiadosť, je oboznámený, že podľa zákona musíme prešetriť i touto formou skutočnosti rozhodujúce pre poskytnutie príspevkov. Zamestnanci sa preukazujú služobným preukazom. V ťažších prípadoch (napr. ak sa ocitne dieťa bez akejkoľvek starostlivosti alebo je jeho život, zdravie, vývin ohrozený) podávame súdu návrh na vydanie predbežného opatrenia (napr. umiestnenie do detského domova). Súd rozhodne do 24 hodín a dieťa za asistencie polície z rodiny odoberieme.
Ľudia si dnes svoje práva uplatňujú často i nevhodným spôsobom. Začnú kričať už od dverí, prídu si na nás vybiť hnev, správajú sa agresívne, prípadne sú pod vplyvom alkoholu. Niekedy sme dokonca nútení privolať policajtov. Takéto reakcie sú vo väčšine prípadov spôsobené bezradnosťou klienta pomôcť si v zlej sociálnej situácii. Ak nemôžeme priamo pomôcť, aspoň poradíme, akým spôsobom a kde sa má občan obrátiť o pomoc. A verte, vždy sa nájde vhodné riešenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Zhovárala sa Miriam MARTIŠKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 949
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 509
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 461
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 404
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 580
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 896
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 651
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 217
  1. Milan Buno: Čo keby ste si vybrali inak? Ako by potom vyzeral váš život? | 7 knižných tipov
  2. Radovan Čipka: Vnútený izolacionizmus alebo kam nás vedie vláda Róberta Tisa-Orbánsona
  3. Štefan Šturdzík: Pán Bartoška !!
  4. Martin Eštočák: Komentáre k petícii o MHD v Prešove: Ľudia hovoria jasne
  5. Patrik Benčík: Denník advokáta ŠPZ ADVOKÁT 2.0: Nie je ešpézetka ADVOKAT ako ADV0KAT
  6. Eva Gallova: Hrob neznámeho vojaka
  7. Martin Fronk: Strašidelné hradné podzemie, kde ozveny minulosti ešte stále šepkajú...
  8. Viktor Pamula: Obraz časti Slovenska
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 451
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 917
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 556
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 13 948
  5. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 649
  6. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 037
  7. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 999
  8. Ján Kukulský: Fiktívny otvorený list Roberta Fika, ktorý zaznel dňa 4.4.2025 na proteste v Bardejove 5 806
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Milan Buno: Čo keby ste si vybrali inak? Ako by potom vyzeral váš život? | 7 knižných tipov
  2. Radovan Čipka: Vnútený izolacionizmus alebo kam nás vedie vláda Róberta Tisa-Orbánsona
  3. Štefan Šturdzík: Pán Bartoška !!
  4. Martin Eštočák: Komentáre k petícii o MHD v Prešove: Ľudia hovoria jasne
  5. Patrik Benčík: Denník advokáta ŠPZ ADVOKÁT 2.0: Nie je ešpézetka ADVOKAT ako ADV0KAT
  6. Eva Gallova: Hrob neznámeho vojaka
  7. Martin Fronk: Strašidelné hradné podzemie, kde ozveny minulosti ešte stále šepkajú...
  8. Viktor Pamula: Obraz časti Slovenska
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 451
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 917
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 556
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 13 948
  5. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 649
  6. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 037
  7. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 999
  8. Ján Kukulský: Fiktívny otvorený list Roberta Fika, ktorý zaznel dňa 4.4.2025 na proteste v Bardejove 5 806
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu