Sobota, 23. september, 2023 | Meniny má Zdenka

Trojjediná obec Veľké Držkovce

Administratívna obec Veľké Držkovce je jednou z mála slovenských, ktorá sa pred pätnástimi či o pár rokov neskôr nerozdelila. Veľké Držkovce sú totiž „skladačkou“ Dolných a Horných Držkoviec a Čuklasoviec z polovice 70. rokov minulého storočia na západnom

okraji bánovského okresu. Stabilitu pomerov potvrdzuje aj to, že od roku 1973 je na čele obce jediný muž – Stanislav Otto, skutočný veterán obecnej verejnej správy.
Ľudia v týchto končinách neboli nikdy bohatí a aj všetky tri dediny, ktoré sú pokope, boli skôr dedinkami a dnes prechádzajú rovnakým demografickým vývojom ako hádam všetky ostatné malé sídla na Slovensku. Starých ľudí pribúda a detí sa rodí málo – niekedy ani päť za celý rok, konštatuje starosta. Vo Veľkých Držkovciach dnes žije okolo 650 obyvateľov, ale pred tridsiatimi rokmi ich počet prekračoval 900.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tri desaťročia spolu
„Aj sa ozvalo zopár hlasov, aby sme sa rozdelili,“ spomína si S. Otto, „ale napokon zdravý rozum zvíťazil a to, ako sa vyvíja obecná samospráva v ostatných rokoch, priam diktuje, aby sme sa spájali do väčších celkov, komunisti boli v tomto predvídaví,“ dodáva skúsený obecný funkcionár. Pán Otto sa domnieva, že aj súčasný stav, najmä v porovnaní s praxou v Trenčianskom okrese, keď sú v bánovskom okrese štyri takzvané spoločné úrady, je už nepraktický. Niekto by to mohol pripisovať jeho „starej škole“, ale on má dosť presvedčivých argumentov a vôbec mu nechýba starostovský lokálpatriotizmus. Práve na jeho potvrdenie dodáva, že 70. a 80. roky boli priaznivým obdobím pre „jeho“ dediny. Bez pátosu a vystatovania konštatuje, že svoje najlepšie roky venoval modernizácii Veľkých Držkoviec.
„Je pravda, že ani vtedy sme nemohli dostať do obce plyn a vodovod, ale ani doteraz ho nemáme, hoci sa usilujeme ako sa dá. Ponúkli nám plyn pre Držkovce, ale bez Čuklasoviec a s tým sme, pochopiteľne, nesúhlasili,“ hovorí starosta. Ľudia sa pred pár rokmi chopili ponuky na elektrické vykurovanie, ale rastúce náklady naň spôsobili, že dnes väčšina kúri drevom a uhlím.
Plynové a vodovodné vedenia sú preto pre držkovské 7-členné zastupiteľstvo a starostu – ako sa dnes zvykne vravieť – prioritou priorít. V obecnom rozpočte, ktorý sa pohybuje okolo päť miliónov korún ročne, majú už dlhšie vyčlenenú sumu na spolufinancovanie výstavby vodovodu, ktorá by mala celkom stáť asi 46 miliónov Sk. Projekty sú už predložené, priazeň úradov a banková úverová podpora sú tiež, len definitívne rozhodnutia o hlavnom prísune peňazí zatiaľ nepadlo.
Pracovnými príležitosťami domovská obec neoplýva. Z niekdajšieho štátneho majetku je dnes prosperujúca obchodná spoločnosť ML Agro hospodáriaca na vyše 6-tisícoch hektárov. V nej má niekoľko domácich ľudí prácu, ale väčšina tradične dochádza na pracoviská v továrňach Gabor, Hella, v strojárskych firmách, do úradov a firiem v sektore služieb do Bánoviec nad Bebravou.
To je tiež dôvod, prečo v ostatných rokoch klesá počet obyvateľov v obci. „Pravda, prichádzajú chalupári, ľudia z miest, ale z tých obec, samozrejme, veľa nemá. Oceňujeme, že sa starajú o domy a záhrady, ale podielové dane by sa tiež zišli. A keď sa nájde aj taký, ktorý si nezaplatí obecné poplatky, tak ma to aj nahnevá,“ popisuje S. Otto situáciu, s ktorou sa možno stretnúť vari v každej menšej obci v našom regióne.
Základná škola bola pre deti z Veľkých Držkoviec v Čuklasovciach, no dnes chodia školáci do Zlatník či do Bánoviec, ak tam majú ich rodičia zamestnanie.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalo aj 13 májov
„To všetko prispieva k tomu, že z ľudí sa vytráca pocit spolupatričnosti,“ mieni starosta, „kde - kto ironizuje akciu Z, ale keď sme vtedy vyzvali ľudí, aby prišli vo voľnom čase na stavbu obchodu či pohostinstva, vedel som, že mnohí prídu. Keby som dnes do rozhlasu oznámil, že organizujeme brigádu(!), tak ma jednoducho vysmejú,“ dodáva S. Otto smutno-žartovným tónom.
V prípade Veľkých Držkoviec vstupuje do tohto vývoja aj trojjedinosť obce. A tak sa vytratili dobrovoľníčky Červeného kríža, ani Jednota dôchodcov či Únia žien a podobné spoločenstvá neoslovili svojimi programami miestnych seniorov a ľudí v strednom veku.
Zato však dobré meno robia obci futbalisti TJ Veľké Držkovce, ktorí sa v II. triede okresnej súťaže držia na vynikajúcom druhom mieste. Dobrými výkonmi na trávnikoch mladí muži oplácajú priazeň, ktorú obec preukazuje futbalu. Údržba ihriska – kosenie, polievanie, nákup výstroja, úhrada dopravy, to sú síce štandardné náležitosti, bez ktorých by sa nedalo hrať, ale nemožno si na ne automaticky robiť nárok. „Máme tiež dobrovoľný hasičský zbor,“ hovorí starosta, „ktorý sa tiež zúčastňuje na obvodných súťažiach v hasičskom športe, ale našťastie nás červený kohút už dlho neohrozil. A napokon, keby bolo veľmi zle, je tu vždy profesionálny hasičský a záchranný zbor, ktorému to do našej obce trvá niekoľko minút.“ Držkovskí hasiči, na rozdiel od kolegov vo viacerých iných obciach, nemusia vstupovať do akcie kvôli prudkým jarným vodám. Potok Inovec sa vraj naposledy vylial tak, že ohrozoval obydlia pred päťdesiatimi rokmi.
Spoločensko-kultúrny život obce je v podstate celý v réžii obecného úradu. „Máme síce až troch kultúrnych referentov, ale keď príde na lámanie chleba, je to hlavne na úrade,“ vecne konštatuje starosta. Má na mysli prípravu a priebeh Medzinárodného dňa detí, vynášanie Moreny, Deň matiek, populárne Jánske ohne, ale aj oslavu významných životných jubileí, odhaľovanie pamätných tabúľ a podobne, pretože niekdajší zbor pre občianske záležitosti sa tiež vytratil s povedomia, ale hlavne zo scény. „Pamätám si roky, keď mládenci postavili v obci aj trinásť májov, no dnes horko-ťažko jediný, aj to s pomocou traktora,“ porovnáva premeny obecného života funkčne najstarší starosta v bánovskom obvode.
Na druhej strane je však pravda, že v zrekonštruovanej budove niekdajšieho notariátu si mladí ľudia zriadili, vybavili a starajú sa o klub mladých, kde je okrem iného solídne vybavená posilňovňa.

SkryťVypnúť reklamu

Zemiansky príspevok do histórie
Keď sme pri vydarených veciach, uveďme, že sa približne za milión podarilo opraviť cesty v Čuklasovciach i Horných Držkovciach. „Dokončili sme tiež odvádzače povrchových vôd o všetkých troch častiach obce, trištvrte milióna korún stála rekonštrukcia materskej školy a pritom by bolo treba na nej vymeniť ešte okná. Ale tak ako na obecný rozhlas, ani na ne sme žiadané peniaze z ministerstva financií nedostali...“ vyratúva S. Otto. „Chýba nám tiež kultúrny dom, nie nejaké nákladné domisko, ale primeraná, dôstojná budova na spoločenské obecné slávnosti. Teraz využívame staršiu budovu v Horných Držkovciach, kde je aj vybavená kuchyňa,“ uzatvára túto tému v rozhovore starosta.
Keby sa rozhodli vo Veľkých Držkovciach pomenovať svoje obecné ulice, nemali by s tým žiaden problém. Jedna z nich by sa určite volala M. Dohnányho, druhá Ľ. Dohnányho, tretej by dali meno K. Kmeťka a štvrtej pravdepodobne J. Morvaya. Toľko významných mužov, ktorí vstúpili do slovenského verejného života, aby v ňom zanechali trvalú stopu, sa narodilo vo Veľkých Držkovciach v rokoch, keď tam bolo 20 domov a žilo v nich asi dvesto obyvateľov.
Zemianski bratia Mikuláš a Ľudovít Dohnányovci patrili do skupiny štúrovcov. Venovali sa osvete, literatúre, publicistike a Štúrov menovec sa zapojil dokonca aj do ozbrojeného vystúpenia slovenských dobrovoľníkov v meruôsmych rokoch. Ich o niečo starší krajan Ján Morvay sa zase hlásil k bernolákovcom, nuž a Karol Kmeťko bol prvým nitrianskym biskupom a žil do roku 1948.
Takýmto dielom len máloktorá – ak vôbec niektorá – slovenská dedinka prispela k povzneseniu slovenskej vzdelanosti a národného uvedomenia.

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
  6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
  7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
  8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
  3. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
  4. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
  5. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  6. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
  7. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
  8. Prišli na to, že odpad je cenný
  1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 833
  2. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 6 049
  3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 901
  4. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 3 862
  5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 234
  6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 221
  7. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 3 131
  8. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 486

Blogy SME

  1. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin?
  2. Ivan Mlynár: Vojenskí tajní rabovali úplne netajne.
  3. Stop alibizmu: Za pomenovanie učiteľky: „pi...a ...ebnuta“ jednotka zo správania na ZŠ Dudova.
  4. Janka Bittó Cigániková: Prešli sme si program PS pre zdravotníctvo, našli sme tam tieto hlúposti
  5. Ľudovít Paulis: Čo sme sa dozvedeli o vysokých školách zo včerajšej debaty lídrov strán
  6. Ján Valchár: Semienko populizmu (plus aktualizácie)
  7. Martin Pekár: Plán pre budúcnosť cestnej dopravy Slovenska. Priority a podpora.
  8. Andrej Aleksiev: Som pravičiar. Prečo si mám vyberať medzi ľavicou a ľavicou?
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 715
  2. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 569
  3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 19 642
  4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 11 123
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 403
  6. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 10 264
  7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 290
  8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 212
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Z archívu fotografií dobrovoľných hasičov v Klížskom Hradišti.

Hasičská zbrojnica prešla kompletnou rekonštrukciou.


Vladimír Sasko 30m
O odvoz odpadu sa v Topoľčanoch stará firma NEHLSEN-EKO.

Ušetriť chcú znížením frekvencie vývozu odpadu.


7 h
Marián Kišac ukazuje kde je umiestnený čip, vďaka ktorému spoločnosť monitoruje smetné nádoby.

Monitorovanie zberu prostredníctvom čipov si pochvaľujú.


8 h
Dobrovoľní hasiči z Klátovej Novej Vsi počas povodne.

Zúčastňujú sa na školeniach a taktických cvičeniach.


Iveta Randziaková 10 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin?
  2. Ivan Mlynár: Vojenskí tajní rabovali úplne netajne.
  3. Stop alibizmu: Za pomenovanie učiteľky: „pi...a ...ebnuta“ jednotka zo správania na ZŠ Dudova.
  4. Janka Bittó Cigániková: Prešli sme si program PS pre zdravotníctvo, našli sme tam tieto hlúposti
  5. Ľudovít Paulis: Čo sme sa dozvedeli o vysokých školách zo včerajšej debaty lídrov strán
  6. Ján Valchár: Semienko populizmu (plus aktualizácie)
  7. Martin Pekár: Plán pre budúcnosť cestnej dopravy Slovenska. Priority a podpora.
  8. Andrej Aleksiev: Som pravičiar. Prečo si mám vyberať medzi ľavicou a ľavicou?
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 715
  2. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 569
  3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 19 642
  4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 11 123
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 403
  6. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 10 264
  7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 290
  8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 212
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu