života. I keď príroda obdarila mláďatá zveri ochrannými prvkami proti nepriateľom, predsa sa niekedy neubránia nezodpovedným ľuďom, ktorí buď z nevedomosti, alebo zámerne mláďatá chytajú a odnášajú domov. Sú to nedovolené zásahy a takáto činnosť je hodnotená ako trestný čin alebo priestupok.
Mesiac poľovníctva by mal slúžiť aj k osvete a výchove nepoľovníckej verejnosti. Aby sa ľudia vyhli nedorozumeniam a porušovaniu predpisov, je dobré pomenovať aspoň tie najhlavnejšie pravidlá na ochranu divo žijúcej zveri, prípadne na chov tejto zveri v zajatí.
Chov divej zveri v zajatí je možný iba z dôvodov prevádzkovania zoologických záhrad, zooparkov, cirkusov, zverofariem, poľovníctva, sokoliarstva a výskumu. Na prevádzku chovu zveri je potrebný súhlas orgánov štátnej správy. Vyhláška zakazuje chytať a chovať v zajatí mláďatá raticovej zveri (jelenej, srnčej, muflónej, diviačej). Zákon o ochrane prírody a krajiny zakazuje chytať, zraňovať a usmrcovať živočíchy, rušiť ich prirodzený vývin, vyrušovať v dobe rozmnožovania a výchovy mláďat, ničiť a poškodzovať ich biotopy, hniezda, miesta získavania potravy a odpočinku. Zákon tiež zakazuje bez vážneho dôvodu spôsobiť zvieraťu bolesť, poranenie, stres, uvádzať ho do stavu úzkosti a strachu. Práve tento predpis zákazov sa najviac porušuje pri návšteve vo voľnej krajine, v lese pri zbere húb a lesných plodov. Teda, priestupku sa dopustí ten, kto porušuje zákonné predpisy na ochranu zvierat, za čo je pokuta do 10 000 korún.
Pytliactvo je trestným činom a týka sa to tých, ktorí neoprávnene zasiahnu do výkonu práva poľovníctva alebo do výkonu práva rybárstva tým, že bez povolenia lovia zver alebo ryby v čase ich ochrany alebo zakázaným spôsobom, prípadne, kto ukryje, prechováva alebo na iného prevedie zver alebo ryby neoprávnene ulovené (nájdené). Tu hrozí odňatie slobody až na dva roky, zákaz činnosti, peňažný trest alebo prepadnutie veci.
Aj v prípade kontaktu s poranenou alebo uhynutou raticovou zverou pri dopravnej nehode má občan oznamovaciu povinnosť najbližšiemu poľovníkovi alebo na obecnom úrade v katastrálnom území nahlásiť tento stav. Pri nájdení uhynutej zveri treba rešpektovať možnosť nákazy prenosnej na človeka (besnota, klasický mor ošípaných, vtáčí mor a pod.). Uhynutej zveri sa radšej nedotýkajte.
Slovensko je právny štát. Máme celý rad platných zákonných predpisov, podľa ktorých sa musíme riadiť. Z tohto dôvodu sa musia rešpektovať aj zákony na ochranu divo žijúcej zveri. Nie je možné upozorniť každého jednotlivca osobitne, ale treba mať na pamäti, že nevedomosť zákona nie je ospravedlnením.