koviny. V neklimatizovanej miestnosti, kde sa „prídely“ minerálky rýchlo míňali, niektorí hovorili aj o nasadzovaní životov. Jojo neskákalo, tekutiny sa míňali, jeden ventilátor lenivo vrčal, ale v programe boli okrem iného aj správy o hospodárení mestských organizácií, takže o skracovaní zasadnutia na začiatku nemohlo byť ani reči.
Začiatok sa niesol v svižnom tempe, pretože sa schvaľovali iba sociálne VZN, ktoré sa museli pozmeniť kvôli novým úpravám zákonov. Upravili sa podmienky poskytovania finančných príspevkov z rozpočtu mesta na vykonávanie opatrení v oblasti sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, príspevkov na zabezpečenie pomoci občanom mesta v hmotnej núdzi a rokovalo sa o podmienkach poskytovania sociálnych služieb a úhradách v zariadeniach soc. služieb. Pri návrhoch sa vzala do úvahy aj valorizácia dôchodkov, napríklad zaopatrenie občana v nepriaznivom zdravotnom stave, ktorý potrebuje pomoc pri bežných hygienických úkonoch, sa zvýšila z 30 korún na 45 za deň. Pri umiestňovaní do sociálnych zariadení sa vzalo do úvahy prednostné právo občanov s trvalým pobytom v meste, a ak to kapacita dovolí, aj občanov z okresu.
S hospodárením
spokojní
Mestské organizácie (Art P Centrum, Domov, Správa majetku mesta, Technické služby mesta, Vydavateľstvo Tempo, nemocnica s poliklinikou) predložili svoje výročné správy, ktoré mali nastaviť zrkadlo hospodáreniu. Niektoré prešli poslanci takmer bez mihnutia oka, ale iné zase vyvolali polemiku. Príčinou neboli ani tak dosiahnuté hospodárske výsledky, ako spoločenská citlivosť na dané organizácie. Pri bode Domov, n. o., ktorý sa stará o starých a zdravotne postihnutých občanov, vyšli na povrch nezhody. Mária Hazuchová sa vzdala členstva v správnej rade a celkové smerovanie zariadenia v poslednom období sa jej nezdá dobré. Podľa nej zariadeniu chýba človek s pravými manažérskymi schopnosťami. Pripojil sa aj poslanec Ladislav Kačírek, ktorý nazval situáciu ako bezvládie. Riaditeľ Domova Marián Bittara sa však kvôli zdravotným problémom nezúčastnil zasadnutia, a preto má možnosť predložiť svoje argumenty v polovici júla na pracovnom stretnutí s primátorom.
Vášne vzbudila aj nemocnica, ale nie negatívne. Predloženú správu zobrali poslanci na vedomie. Námestník riaditeľa Ľudovít Starovič upozornil poslancov, že veľké nemocnice berú malým lekárov aj napriek tomu, že sa ešte väčšmi zadlžujú. Alarmujúci je aj stav pri zdravotných sestrách. „Sestrám sa musíme doslova vyprosovať, aby v nemocnici zostali,“ posťažoval sa. Juraj Krasula sa jednoznačne vyjadril, že mesto musí garantovať chod nemocnice, takže musí sa tak isto postaviť k jej úverom.
Tak ako sa opatrne stavali k výsledkom hospodárenia mestských organizácií, na druhej strane boli poslanci pripravení odobriť tretiu zmenu rozpočtu pre rok 2006. Vo výdavkovej časti dali zelenú štedrejšiemu čerpaniu z mestskej pokladnice, napríklad na opravu striech škôl a na prestavbu nebytového objektu č. 945 na byty (zvýšenie o 7,533 mil.). Najväčšie výdavky sú na úpravu balkónov, bandážovanie spojov panelov, vnútorné elektrorozvody, nové schodisko a výťahovú šachta a úplnú výmenu okien za plastové (nepočítalo sa s tým).
Dotácie – základná otázka športu
Poslanec Milan Ivanka predložil pri zmene rozpočtu aj žiadosť o dotáciu 300 tisíc korún na prevádzkové náklady. Tempo postúpilo po dlhých rokoch do tretej ligy a odmena sa sľubovala už minulý rok, takže na začiatku diskusie to vyzeralo ako formalita. Takáto suma však spustila debatu o podpore ďalších organizácií. Poslanec Tibor Csollár (tréner hádzanáriek) a zároveň predseda komisie kultúry, školstva, mládeže a športu presadzoval štandardný postup pri získaní dotácie, čiže najprv by o tom jednala komisia a mestská rada. Zaloboval aj za hádzanú a vysvetľoval, ako prichádzajú o dorastenky, ktoré kupujú bohaté kluby. Dotácia sa napokon schválila a primátor Ján Podmanický sa vyslovil o športe nasledovne: „Tretia liga neskončí pri tristo tisícoch. Keby nebol koniec volebného obdobia, mala by prebehnúť diskusia o meste a športe. Ale je neseriózne rozhodnúť v septembri o tom, čo sa bude ťažko meniť desať rokov. Chcem preto potlačiť aj hádzanú do úzadia aspoň nateraz, aby sa až v novom volebnom období sformovali priority.“
V sparný júnový deň sa po šiestich hodinách rokovania ukázalo, že dôležitejšie je zachovanie zdravia, ako sa vyslovil primár chirurgie a viceprimátor Stanislav Ďureje, a po schválení organizačných návrhov sa diskusia zrušila.