Tejto vysoko humánnej činnosti nasadili nepovolaní habit byrokracie a kastovníctva, na ktorý treba silný žalúdok a ohybnú chrbticu. Niet divu, že v nej „excelujú“ aj dvojtvárni, komótni a teatrálni jednotlivci, materialisti a snobi...“
Sú napísané v úvode útlej knihy Diplomacia - vec verejná?, ktorej autorom je univerzitný pedagóg a diplomat Peter Kopecký, rodák z Chrabrian, pôsobiaci v Bratislave. Minulý štvrtok predstavil súbor svojich gurážnych a nekonvenčných štúdií v Galérii na námestí v Topoľčanoch. „Chcel by som túto knihu propagovať ako myšlienku, nie ako tovar,“ prihovoril sa doktor Kopecký publiku medzi obrazmi, „táto kniha je o ľuďoch, o charakteroch. Popri dobrých je o tých osobách, ktoré do diplomacie nepatria. Málokto je ochotný povedať nahlas, že aj takíto ľudia reprezentujú svoju krajinu vo svete... Pripúšťam, že je to kniha kontroverzná, možno riskujem, že už nikdy sa neocitnem v diplomatických službách, možno riskujem súdny spor, ale moje svedomie mi nedovoľuje písať inak.“
Peter Kopecký nepíše len o obsahu a praktikách slovenskej zahraničnej služby, ale zaoberá sa širším medzinárodným kontextom, ktorý ilustruje osobnými skúsenosťami i početnými odvolávkami na medzinárodno-právne dokumenty, správy o vyšetrovaní rôznych škandálov i na odbornú literatúru. Aj keď neuvádza mená konkrétnych osôb, je zrejmé, že trafené husi sa spoznajú a poznajú ich v domácom či medzinárodnom kontexte aj kompetentní a zasvätení ľudia.
„Autor pred nami majstrovsky roztvoril knihu s odbornými, ale i tienistými stránkami domácej i svetovej diplomacie. Neškandalizuje, narába s faktami, a čo je najdôležitejšie - naznačuje ako ďalej...“ mieni stredoškolská profesorka V. B. „S chuťou som si prečítal tieto rozsiahle štúdie. Sú dobre napísané, plné hodnotných informácií, najmä o charaktere štúdia na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov a o profile jeho absolventov. Prichádzajú v čase, keď na ne existuje spoločenská objednávka...“ chváli knihu renomovaný politológ M. K.
Poctu autorovi, svojmu synovcovi, vyslovila v topoľčianskej galérii Anna Cibirová, oceňujúc jeho odvahu otvoriť dvere trinástej komnaty diplomacie, vyniesť z nej na svetlo, čo nedôstojné a hanebné sa v nej nahromadilo, o čom všetkom sme nevedeli. „Snobizmus, karierizmus, pýcha nemajú u teba domovské právo,“ povedala pani Anna na autorovu adresu a spomenula niekoľko obetavých skutkov bývalého veľvyslanca Slovenskej republiky v Rumunsku a v Moldavsku, ktoré prerastali oficiálnu náplň práce vysokého diplomata.
Publikácia Diplomacia - vec verejná? vznikla s významnou finančnou podporou spoločnosti FKL a brat. Jej majiteľ František Krchňavý prijal pozvanie, a tak mu mohol autor verejne poďakovať za veľkorysú priazeň. Slávnostnú chvíľu ozdobil Tomáš Kopecký niekoľkými gitarovými miniatúrami. Súčasťou slávnosti bola tiež autogramiáda a asi zo desať exemplárov knihy Petra Kopeckého je ešte v poličke v Galérii na námestí. Čakajú na zvedavých čitateľov.