Arcibiskup tu začal svoju kariéru
Alexander Rudnay (1760 - 1831), ktorého si história pamätá ako ostrihomského arcibiskupa a uhorského primasa, si svoje kňazské začiatky odslúžil v Krušovciach. Pätnásť rokov zastával úrad dekana v krušovskej farnosti. Spomienkou na velikána svojej doby je pamätná izba, ktorú otvorili pri príležitosti 770. výročia prvej písomnej zmienky o obci.
V jednej triede bývalej základnej školy sú vystavené zapožičané exponáty od arcibiskupského úradu v Trnave, z Ostrihomu a od historika A. Rešku. „Na dobudovanie celej pamätnej izby potrebujeme ešte roky. Vždy sa niečo pridá, lebo zbieranie exponátov je dlhodobá záležitosť. Pomohli nám hlavne v Ostrihome. Tam sme videli originály poverovacích dekrétov od pápeža,“ hovorí starosta obce.
Históriou dýcha celá dedina
Jednou z dominánt obce je klasicistický kaštieľ. V súčasnosti je v nej umiestnená škola. „Kaštieľ je v dobrom stave a možno je to práve kvôli tomu, že je v ňom škola. Inak by iste chátral,“ tvrdí starosta. V tomto roku si pripomenú v Krušovciach sté výročie prestavby kaštieľa. Spomienku si nenechajú ujsť na jesenné hody. Vtedy sa pripravujú aj na festival dychoviek. Vystúpia úspešné dychové hudby z celého Slovenska, ako napríklad Drietomanka, Maguranka, Nadličanka a Hradišťanka.
Krušovčania nadviazali kontakt aj s posledným potomkom majiteľov kaštieľa – Pétrom Nemeshegyim, ktorý si na Krušovce ešte spomína z rozprávania svojho otca. Teraz tento kňaz, ktorý pôsobil dlhé roky v Japonsku, trávi jeseň svojho života v Budapešti. V jednom z článkov v maďarskom časopise o Krušovciach píše takto: „Môj nebohý otec Tibor Nemeshegyi mi viackrát rozprával o svojom detstve, o rokoch strávených v našom krušovskom kaštieli v blízkosti Nitry. Tento kaštieľ a k nemu patriaci veľkostatok kúpila Júlia Drexlerová, vdova po mojom nebohom pradedovi Jozefovi Nemeshegyim, v roku 1862 od grófa Berényiho. Okolo kaštieľa bol krásny park a otec mi rozprával, že s bratom Oskarom a domácim učiteľom Júliusom Góczánom sa schuti bicyklovali po kľukatých uličkách parku. V bohatej fantázii si park rozdelili na rôzne krajiny, a takto popri bicyklovaní vo svojich predstavách cestovali medzi Parížom, Berlínom, Prahou, Budapešťou a Moskvou.“
Park, ktorý sa spomína, má teraz 6,5 hektára a ambíciou starostu je vytvoriť z neho zelené pľúca dediny, kde si každý môže oddýchnuť a načerpať energiu. Už to nie je park, na ktorý spomínajú Nemeshegyiovci. Schátral. Tri a pol roka sa však intenzívne pracuje na jeho revitalizácii. Stromy sú prestárle a potrebujú radikálny zásah. Minulotýždňová víchrica zlomila asi pätnásť stromov. „Spadli aj tie, ktoré máme označené na výrub. Je ich asi tridsať. Vysadili sme tu za tie tri roky asi dvesto stromov, ktoré už teraz dávajú o sebe vedieť. Občania majú pochopenie. Prvé stromčeky síce rýchlo zmizli, ale nevzdali sme sa. Už dva roky sa nám nestalo, že by niekto vytrhol stromček,“ chváli sa Ivan Hubinský.
Práce sú rozvrhnuté asi na ďalších desať – dvanásť rokov. Tento rok sa práce zbrzdili kvôli dlhej zime. Veľa hnijúcich a inak napadnutých stromov sa musí vyrúbať, tiež tak isto skončia náletové dreviny, ale nová výsadba okrem iného vytvorí aj živý plot.
Všade stavebný ruch
Obecný úrad je práve vo fáze rekonštrukčných prác. Ich výsledkom by mala byť nadstavba, ktorá vytvorí päť miestností. Doteraz existovali len tri skromné miestnôstky, teraz sa už ráta aj so zasadačkou a k tomu aj klimatizáciou. Budova je aj sídlom spoločného stavebného úradu a spoločnej opatrovateľskej služby a možno v budúcom období tu bude sídliť aj prednosta úradu.
Opravu by potreboval aj kostol. Obecné zastupiteľstvo sa rozhodlo v prípade potreby prispieť aj na túto akciu. V areáli školy, resp. kaštieľa, je aj rozostavaný dom služobníctva. Potreboval by dotáciu, ale ministerstvo kultúry už druhý rok nepodporilo stavbu.
Bývalá škola, v ktorej je aj pamätná izba A. Rudnaya, sa obnovuje tiež. Problémom je, že jedna časť je cirkevným majetkom. Obecná polovica má už novú strechu a drevené zábradlie. V súčasnosti sa jedná s arcibiskupským úradom o ďalšom osude stavby. Jednou z možností je vybudovanie penziónu pre dôchodcov. Podľa pripravenej štúdie by tu mohlo bývať 21 starších ľudí a pre personál by sa urobili štyri byty.
Zdravotné stredisko sa vynovuje predovšetkým zvnútra. Prerába sa sociálne zariadenie, podlahy, znižujú stropy. Za všetkým treba hľadať úsporu energie, a preto k týmto prácam pribudne aj zabezpečenie stavby proti vlhkosti.
Naopak, za veľký problém, a podľa slov starostu chrastu Krušoviec, sa považuje rozostavaná škola. Čo s ňou ďalej? „Ani pozemky nie sú celkom vysporiadané. Niektorí občania ešte ani nedostali zaplatené. Skúsime ešte pri novej vláde podať žiadosť o dostavbu, ak sa to nepodarí, budeme sa musieť pokúsiť predať to, lebo časom sa aj statika narušuje,“ povedal starosta.
V dedine, ktorá je frekventovanou spojnicou, je cesta naplno vyťažená autami. Kvôli väčšej bezpečnosti sa plánuje aj so začatím výstavby chodníka po pravej strane (od Topoľčian). Do konca roka by mohol byť hotový obrubník s prídlažbou a odvodnením.
Čo prinesie nový územný plán?
Veľkým problémom obce sú majetkovo-právne vzťahy k pozemkom. Akákoľvek stavba naráža na rovnaký problém. To je aj dôvod, prečo sa doteraz činnosť sústreďovala na park, kaštieľ, cintorín (plánujú oddychovú zónu s posedením v zeleni), ihrisko (vynovené kabíny a drevené pódium) a obecný úrad. Momentálne sa vysporiadava Staničná ulica kvôli výstavbe nových chodníkov a telesa cesty. Zbožným želaním je aj nová bytovka, lenže pozemky pri zdravotnom stredisku, ktoré sú vhodné, nie sú úplne v poriadku. Chýba už len malý kúsoček, ale každý detail musí byť dotiahnutý. Počas dvoch rokov sa musel obecný úrad vysporiadať s asi dvesto účastníkmi konania. Výsledkom by mali byť dve bytovky.
S veľkým očakávaním sa spája aj prísľub vodárenskej spoločnosti, ktorá chce vytvoriť projekt kanalizácie a čističky odpadových vôd. Podľa neho by sa kanalizácia mala sústrediť k topoľčianskej čističke. Podľa projektu by si trúfli v Krušovciach aj na úpravu kanálov na dažďovú vodu.
Veľkou výzvou je zapracovanie nových zmien a doplnkov k územnému plánu obce. V júli by mali byť spracované, takže podľa legislatívneho procesu starosta predpokladá, že do konca augusta by mali byť schválené. Samozrejmosťou každého súčasného územného pánu je priemyselný park. Zatiaľ čo iné dediny i mestá o ňom snívajú, Krušovce ho napĺňajú. V katastri má svoje priestory Decodom aj Logis, ale priemyselný park by sa mal tiahnuť až k hraniciam Veľkých Bedzian. Ako dlho bude trvať, kým sa naplní pomyselná hranica 25 hektárov pre priemysel v katastri obce? Výhodná poloha prezrádza, že dlho to trvať nebude.
Autor: ab