gienikom Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Topoľčanoch Gustávom Lepiešom.
Ako to vyzerá s evidenciou pacientov s ochorením na AIDS, prípadne HIV pozitívnymi v našom regióne, a čo naznačujú celoslovenské štatistiky?
Náš úrad je povinný viesť evidenciu prípadných pozitívnych osôb, ale momentálne nemáme zaevidovaný žiadny prípad. Iba keď Topoľčany boli spoločným okresom s Partizánskym evidovali sme jednu pozitívnu osobu – z Partizánskeho. Odkedy sa okresy odčlenili, nemáme z topoľčianskeho regiónu nikoho v evidencii. A čo sa týka celoslovenských štatistík – na Slovensku, našťastie, nie je dramatická situácia aj vďaka prevencii, ktorá sa robí dlhé roky a funguje veľmi dobre. Ľudia vedia, ako sa majú správať. Na Slovensku je sledovanie nákazy HIV/AIDS zavedené od roku 1985 a infekciu HIV diagnostikovali 153 ľuďom – 124 mužom a 29 ženám. Počas sledovaného obdobia sa klinické príznaky ochorenia AIDS vyvinuli u 38 infikovaných osôb vírusom HIV. V našej krajine zomrelo na AIDS 25 ľudí, pričom najčastejšou príčinou úmrtia boli oportúnne infekcie.
Čo je vírus HIV, ako sa prenáša a ktoré skupiny ľudí sú najrizikovejšie?
Dodnes nebol objasnený pôvod vírusu HIV, ktorý napáda lymfocyty alebo bunky dôležité pre činnosť imunitného systému. Následkom toho je telo bezbranne vystavené mnohým infekciám. Jeho prenos môže nastať len telovými tekutinami ako sperma, krv (vrátane menšturačnej), pošvový výlučok či materské mlieko. Aby sa zabránilo prenosu vírusu, nesmú sa tieto tekutiny dostať do kontaktu so sliznicou alebo do krvného obehu inej osoby. Vírus sa prenáša pri sexe, pri transfúzii krvi, preto rizikové osoby nesmú darovať krv, pri aplikácii tvrdých drog injekciou, ale aj počas tehotenstva, ak je budúca matka infikovaná vírusom HIV. A kto je najrizikovejší? Myslím si, že rizikové skupiny neexistujú, existuje iba rizikové správanie. Ak nemáte nechránené sexuálne kontakty alebo nepoužívate nesterilné injekcie, je pre vás možnosť prenosu vírusu HIV prakticky vylúčená.
Ako je to s vyšetrením? Kde sa majú ľudia obrátiť s prípadnými otázkami na túto tému?
V prvom rade treba pripomenúť, že človek infikovaný vírusom HIV je infekčný po celý život, pretože AIDS v súčasnosti ešte nie je možné vyliečiť. Znamená to, že kto je infikovaný vírusom, nemusí byť ešte chorý, ale stáva sa infekčným a zostáva ním až do smrti. Pokiaľ ste prišli do kontaktu s rizikovou osobou, môžete sa dať testovať. Test je anonymný a dobrovoľný. Môže vám ho vykonať obvodný lekár tým, že vám odoberie krv a pošle na ďalšie vyšetrenia. Poradenský servis robíme i v našom úrade – na našej internetovej stránke sú zverejnené telefonické kontakty, ktoré sú ľuďom k dispozícii.
Zdá sa, že v Topoľčianskom okrese žijú ľudia bez nerestí. Ako je to však s pohlavnými chorobami, ktoré sa najmä po letných dovolenkách zvyknú objavovať vo zvýšenej miere?
Je pravda, že počas letnej dovolenky vzniká viac možností na pestrejší sexuálny život, ale kto pozná riziká vie, ako sa má správať a že prílišná odviazanosť sa nemusí vyplatiť. Najviac prenosných ochorení dovezených spoza hraníc sú črevného charakteru a čo sa týka exotických krajín – môže ísť o maláriu, žltú zimnicu, choleru. Evidujeme však aj pohlavné choroby – číslo nie je vysoké a má kolísavý charakter. Ide o bežné pohlavné ochorenia ako syfilis či kvapavka.