ičnú spoluprácu s Českou republikou. Jeho cieľom je rozvoj turizmu a zviditeľnenie obce.
„Sme naozaj veľmi malá dedinka, ktorá tak ako iné obce zápasí s nedostatkom financií. Hľadali sme spôsoby, ako získať peniaze predovšetkým na opravu ciest a chodníkov. Narazili sme však na problém nevysporiadaných vlastníckych vzťahov. Ďalším cieľom bolo vybudovanie kanalizácie a vodovodu. Nemali sme však šancu získať potrebné finančné obnosy na ich realizáciu, úver by pre nás predstavoval neúnosnú položku, preto sme sa zamerali na oblasť kultúry a turizmu. Spomínané ciele sú však pre nás do budúcnosti prvoradé,“ hovorí starosta obce Juraj Trgyňa (na snímke).
„Ako samostatná dedina nemáme v podstate nič, čo by sme mohli ukázať. Miezgovce však majú veľmi dobrú geografickú polohu. Od roku 2003 sme súčasťou troch mikroregiónov - Bánovecko, Pobebravie a Uhrovská dolina, s ktorými katastrálne susedíme. Viažeme veľa dedín, a práve táto skutočnosť bola podľa mňa aj jedným z dôvodov, prečo sme ako jedna z mála obcí dostali finančné prostriedky z európskych fondov na tento projekt,“ dodáva. Aby Miezgovce mohli začať realizovať projekt, museli splniť určité podmienky. Jednou z nich bolo aj uzatvorenie zmluvy so zahraničným partnerom z Českej republiky. „Mali sme už dlhšiu dobu veľmi dobré vzťahy s obcou Ratiškovice pri Hodoníne z mikroregiónu Nový Dvůr. Túto sme navštívili, uzavreli dohodu o cezhraničnej spolupráci a mohli sme sa pustiť do projektu,“ spomína starosta. Financie čerpala obec z fondu ERDF, zo štátneho rozpočtu a piatimi percentami prispela obec. Suma, ktorú dostali Miezgovce, predstavovala čiastku
1 milión 688-tisíc korún.
Projekt bol oficiálne otvorený v auguste 2005, keď zástupcovia Miezgoviec predstavili delegácii z Ratiškovíc nielen svoju obec, ale aj všetkých 26 obcí troch mikroregiónov. „Termín začatia projektu sme zámerne stanovili na posledný augustový víkend. Pripomíname si nielen SNP, na ktoré sme v našej dedine právom hrdí, ale máme aj hody. Pre delegáciu sme pripravili pestrý trojdňový program, ktorý sa začal pietnym aktom kladenia vencov pred pomníkom padlých vojakov. Program pokračoval rôznymi športovými a kultúrnymi akciami. Vyvrcholením boli prvé česko-slovenské zabíjačkové hody, kde mäsiarske tímy od nás a z Ratiškovíc predviedli svoje zabíjačkové špeciality“.
Projekt ako odrazový mostík
Všetky finančné prostriedky, ktoré obec dostala na projekt, investovala do propagácie a na zviditeľnenie sa. „Dali sme vyrobiť rôzne propagačné a reklamné materiály, ako prospekty, tašky, perá, kalendáre. Máme spracované DVD, na ktorom je 60-minútový dokument o všetkých obciach v troch mikroregiónoch, vrátane našej obce. Zviditeľnili sme sa v cestovných kanceláriách, ktoré propagujú našu obec, hlavne našu raritu – zabíjačkové hody. Máme dokonca spracovaný krátky film na DVD zo zabíjačkových hodov, ktoré boli vložené do časopisu Cestovateľ, ktorý pravidelne odoberajú takmer všetky cestovné kancelárie na Slovensku. Do mesiaca by mali byť spustené aj webové stránky, na ktorých si môžete pozrieť prezentačný film a hneď aj vyplniť formulár na objednávku akcie zabíjačkových hodov,“ zdôrazňuje starosta.
Projekt sa pomaly blíži ku koncu. Miezgovce ešte čakajú na dokončenie štúdií a analýz, ktoré dali vypracovať agentúram. Ide o dokument marketingu a prieskumu trhu, a tiež analýzu a štúdiu obce Miezgovce a všetkých obcí v troch regiónoch, ktorý bude obsahovať silné aj slabé stránky. Tieto materiály budú podkladom na vypracovanie programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja, na základe ktorého sa môžu obce uchádzať o ďalšie prostriedky z európskych fondov. „Tento projekt nám dáva možnosť získať peniaze z pripravovaného programu na roky 2007-2013. Podmienkou je, aby sa v predošlom období zrealizoval nejaký preukázateľný projekt a tiež sa spĺňala podmienka počtu obyvateľov. Keby sa o tieto prostriedky chcela uchádzať obec alebo mikroregión samostatne, túto požiadavku by určite nesplnili,“ tvrdí starosta.
Ponúknuť ľuďom relax
Keďže v projekte sa neprezentujú len Miezgovce, bolo potrebné získať si ďalšie obce. Ako hovorí Juraj Trgyňa, nebolo to ľahké. „V okrese sú len tri obce, ktorým sa podarilo získať príspevky z eurofondov – Uhrovec, Ľutov a Miezgovce. Mnohí starostovia obcí boli v tejto veci skeptickí a nechápali, čo im táto spolupráca prinesie. Ale tento projekt neprezentuje a nezviditeľňuje len našu obec, ale všetky obce a predovšetkým okresné mesto Bánovce nad Bebravou, ktoré sa týmto spôsobom dostane do povedomia nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.“
Slávnostné ukončenie projektu je naplánované na 24. novembra za prítomnosti zástupcov z moravského mikroregiónu Nový Dvůr. Agentúry na základe vypracovaných dokumentov zhodnotia priebeh a výsledok projektu. „Spracovateľkou a manažérkou projektu je Ing. Elena Igazová z Bánoviec nad Bebravou, ktorá spracovala aj projekty pre už spomínané obce Ľutov a Uhrovec. Uvidíme, ako dopadnú záverečné hodnotenia. Už teraz však vidíme pozitívny dopad na našu obec. O naše pozemky sa začali zaujímať ľudia nielen z Bánoviec, ale aj z Bratislavy. Mali sme tu už aj niekoľko firemných akcií, ktoré sa niesli v duchu našich zabíjačkových hodov. Dúfame, že sa Miezgovce stanú vyhľadávaným miestom, či už na krátkodobú turistiku, relax alebo oddych a stanú sa príťažlivými pre ľudí nielen z okolia, ale aj zo vzdialenejších končín. Máme im čo ponúknuť,“ dodáva na záver starosta.