vnútornej správy MsÚ v Topoľčanoch Nadeždou Ševcovou a Jozefom Kopčekom z referátu CO, BOZP a PO.
Prípravy na komunálne voľby sú už v plnom prúde. I keď prebehnú až v sobotu 2. decembra, Topoľčany sa na ne chystajú od júla, keď začali prichádzať z ministerstva vnútra prvé pokyny. Najskôr muselo Mesto vypracovať technicko-organizačné zabezpečenie volieb, podľa ktorého sa celá príprava odvíja. Nerobia s tým žiadne tajnosti, keďže tieto informácie sú dostupné aj na internetovej stránke Topoľčian pod kolonkou Voľby do samosprávy. Bobríka mlčanlivosti však držia politické strany s kandidátkami. No ticho bude trvať už iba pár dní, keďže 8. októbra o polnoci musia byť kandidátky odovzdané a následne aj zverejnené.
„Najskôr sme museli zverejniť počet obyvateľov Topoľčian, ktorých je k 7. 9. 2006 presne 28 961. Podľa tohto čísla sa určuje, koľko môže byť volebných obvodov a aký počet poslancov môžu občania voliť, ale aj koľko podpisov na petičných hárkoch musia odovzdať nezávislí kandidáti. Topoľčany patria s počtom obyvateľov do skupiny s počtom poslancov od 15 do 25 a nezávislí kandidáti musia predložiť 400 podpisov na petičných hárkoch. Poslanci mestského zastupiteľstva na poslednom zasadnutí schválili, že v Topoľčanoch sa bude voliť v siedmich obvodoch 25 poslancov,“ vysvetľuje Nadežda Ševcová.
Zákon ukladá zriadiť i miestnu volebnú komisiu, ktorej sa odovzdávajú kandidátne listiny ako na poslancov, tak i na kandidáta na primátora. Komisia musí posúdiť všetky predložené kandidátky, či spĺňajú potrebné náležitosti. „Každá politická strana, ktorá podáva kandidátnu listinu do obecného zastupiteľstva, deleguje najneskôr 55 dní do dňa volieb do miestnej volebnej komisie jedného člena a jedného náhradníka. Nezávislí svojho zástupcu v komisii nemajú. Momentálne vyplývajú úlohy iba pre politické strany a nezávislých. Od 8. októbra si začne plniť svoju funkciu aj miestna volebná komisia. Na 13. október je už naplánované jej prvé zasadnutie, kde sa budú posudzovať kandidátky. Kandidáti musia byť zo zákona zverejnení najneskôr do 28. októbra,“ hovorí Ševcová.
Nezávislí kandidáti už určite obiehajú sídliská a zháňajú dostatočný počet podpisov na petičné hárky. „Dôraz sa kladie najmä na to, aby bol dodržaný zákon o petičnom práve, čiže petičné hárky musia byť dvojmo a čitateľne na nich vypísané meno, priezvisko, trvalý pobyt a podpis. Žiadne skratky ani nič podobné, lebo komisia môže podpis uznať ako neplatný. Netreba to podceňovať, lebo komisia bude robiť náhodné kontroly – porovná si trvalé pobyty na petičných hárkoch so skutočnosťou v evidencii obyvateľov. Je tiež dobré, aby tých podpisov nezávislí kandidáti nazbierali radšej i do rezervy, keby sa náhodou stalo, že im komisia niektoré neuzná. Aby sme nezávislým kandidátom uľahčili zbieranie podpisov, zverejnili sme na internete tlačivo petičného hárku, ktoré si môžu stiahnuť,“ dodáva Jozef Kopček.
Kandidát na poslanca musí dovŕšiť plnoletosť a kto sa chce stať primátorom alebo starostom, mal by mať viac ako 25 rokov. Oproti parlamentným voľbám v komunálnych platí predvolebné moratórium, čiže 48 hodín pred otvorením volebných miestností sa nesmie robiť žiadna predvolebná kampaň. „S predvolebnou kampaňou môžu začať kandidáti 17 dní pred začiatkom volieb. Ďalšou zmenou opoti parlamentným voľbám je, že komunálne voľby trvajú od 7. do 20. h. Aby sa občania vyhli prípadným nedorozumeniam, je potrebné, aby si so sebou do volebnej miestnosti zobrali i občiansky preukaz,“ hovorí ďalej Ševcová, ktorá zdôraznila aj význam komunálnych volieb. „Tieto voľby sa nás bezprostredne týkajú, pretože poslanci, primátor a starosta ovplyvňujú život občanov v mestách a obciach. Komunálne voľby by sme nemali podceňovať, aj keď sa konajú v predvianočnom čase, keď myslíme viac na vianočné sviatky ako na niečo iné. Netreba ich brať na ľahkú váhu, to určite nie.“