lióna korún. Z tejto sumy naplánovali opraviť strechu, zatepliť budovu, vymeniť okná, celú elektroinštaláciu, zriadiť novú vodovodnú prípojku a pristaviť vstupné priestory a sociálne zariadenia. „Príspevok z EÚ však nepokryje všetko, takže budeme ho musieť doplniť aj z vlastných prostriedkov. Tie pôjdu hlavne na prispôsobenie okolia kultúrneho domu,“ povedala starosta M. Švecová.
Kultúrny dom bol doteraz svedkom rôznych dedinských akcií, akými bol maškarný ples, pochovávanie basy, deň matiek, medzinárodný deň detí, hodová zábava, posedenie pri príležitosti mesiaca úcty k starším, mikulášska nádielka a silvestrovská zábava. Tie zimné udalosti by sa ešte mohli stihnúť, pretože koniec prác je naplánovaný na december. V budove by malo byť aj internetové centrum, kde by bol možný prístup na internet bezplatne alebo iba za symbolický poplatok. Slúžiť by malo hlavne mládeži.
Tento rok sa v Rajčanoch potešili zvýšenému počtu detí v materskej škole. Teraz ich je 18, ale minulý rok sa obávali, že by ju museli dať na poldennú prevádzku. S počtom obyvateľov to však asi nebude až také zlé, keďže podľa územného plánu by sa mali vytvoriť nové stavebné pozemky. „Záujem začína byť väčší a keď si chceme udržať v obci mladých, musia byť podmienky pre stavbu domov. Myslím si, že na malej dedine má väčšie opodstatnenie individuálna bytová výstavba než výstavba bytoviek, ktoré majú skôr mestský charakter. Aj ľudia z mesta hľadajú na dedine skôr oddych,“ povedala starostka.
V minulosti sa podarilo urobiť chodníky zo zámkovej dlažby, nové kabíny na futbalovom štadióne a do konca roka by mali pribudnúť úplne nové autobusové zástavky. Obci zatiaľ chýba kanalizácia a podľa pánov Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti by Rajčany vzhľadom na svoju veľkosť mali prísť na rad až po roku 2010.
Pútnické miesto Mechovička
Vďaka Mechovičke sú Rajčany známejšie v širšom regióne. Je to pútnické miesto, na ktorom môžete nájsť modliť sa ľudí kedykoľvek. Veľké púte sa konajú na sviatok sv. Cyrila a Metoda, prvú augustovú nedeľu a na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, ktorej je aj zasvätená kaplnka. Kaplnku dal postaviť zemepán Valentín Rajčáni v roku 1826 na „zázračnom mieste“. Typickým pútnickým miestom sa stala krátko po 1. svetovej vojne, keď neznámi páchatelia poškodili kaplnku a návštevníci si všimli, že soche Panny Márie „tečú“ slzy, čo považovali za zázrak. V roku 1993 bola prestavaná do súčasnej podoby. Doteraz sa pútí zúčastňujú stovky ľudí.
Kostol krášli jesenná výzdoba
Miestne ženy – dobrovoľníčky (panie Barnová, Masná, Šarayová, Pavlovičová, Petrášová, Dovičinová a Kajáneková) vyzdobili kostol v obci darmi zeme. „Plodiny máme z vlastných záhrad a aj ostatní ľudia ochotne poskytli plodiny na výzdobu oltárov. Keď výstavku rozoberieme, použiteľné plodiny rozdelíme spoluobčanom, ktorí nemajú záhradku alebo tým, ktorí patria k sociálne slabším,“ povedala jedna z dobrovoľníčok – Emília Masná.