Verejnosť môže od 3. októbra nájsť na internetovej stránke ministerstva spravodlivosti zoznam pojednávaní okresných a krajských súdov už aj v trestných veciach. Ako informoval hovorca MS SR Michal Jurči, pojednávania sú rozdelené podľa príslušných súdov. Okrem dátumu a času pojednávania zverejňujú aj číslo miestnosti, kde sa proces uskutoční, ako aj mená sudcov a prísediacich v senátoch. MS SR začalo zverejňovať termíny pojednávaní v trestných veciach, aby zvýšilo informovanosť verejnosti a médií, ktoré sa na pojednávaniach zúčastňujú. Pôvodne sa mali trestné pojednávania začať zverejňovať ešte v júli, no z technických dôvodov sa tento termín posunul. Od konca mája tohto roka ministerstvo zverejňuje zoznam pojednávaní ako aj právoplatné súdne rozhodnutia okresných a krajských súdov v civilných a obchodnoprávnych veciach. Rozhodnutia v trestných veciach by sa mohli dostať na internet v priebehu roka 2007. Zverejňovanie rozhodnutí a pojednávaní nezaťažuje sudcov a vyšších súdnych úradníkov. Spracúvajú ich administratívni pracovníci. Zoznam pojednávaní je možné nájsť na stránke rezortu v časti SÚDY/OZNAMY SÚDOV alebo priamo na internetovej adrese: http://www.justice.gov.sk/wfn.aspx?pg=lb7
Ako hodnotí tento počin ministerstva spravodlivosti predseda Okresného súdu v Topoľčanoch Jozef Stanko ? „Ministerstvo urobilo dobrý krok, nech sú občania informovaní, lebo doposiaľ také informácie nemali k dispozícii a vznikali rôzne nedorozumenia z nevedomosti z ich strany. Teraz majú možnosť overiť si rôzne skutočnosti, aby neobviňovali súd, že vo veciach nekoná. Všetko si vyhľadajú na internete.“ Jozef Stanko je naklonený i myšlienke, ktorá nedávno zaznela z úst politikov – a to, že by mohli opäť začať fungovať na starých sídlach niektoré okresné súdy, ktoré minister Lipšic za svojej éry zlúčil. V prípade topoľčianskeho súdu ide o Okresný súd v Partizánskom, ktorého agendu vybavujú v Topoľčanoch. „Netajím sa tým, že túto myšlienku podporujem. Ak aj zlúčiť, tak skôr súdy v Bánovciach a Partizánskom so sídlom v tomto meste, kde sú na to vytvorené priaznivé podmienky. Zostala tam totiž budova po okresnom súde, kde by mohli byť umiestnené všetky justičné zložky. Naozaj by som to privítal, pretože Partizánske – rovnako ako Bánovce – patria do Trenčianskeho kraja, čo nám momentálne veľa vecí komplikuje a agenda sa vybavuje z toho dôvodu o niečo zdĺhavejšie,“ dodáva.
Keďže nie každému sa postup sudcu pri pojednávaniach zdá spravodlivý, ľudia sa chodia k predsedovi súdu sťažovať. „Ľudia sa môžu sťažovať na prieťahy v súdnom konaní alebo na nevhodné správanie sudcu, ale to je všetko. Chodia za mnou, vysvetľujú, vyťahujú materiály... – lenže mne zo zákona neprináleží zasahovať sudcovi do konania. Sudca dokonca nesmie prijať účastníka konania bez účasti protistrany. Bol by som rád, keby to ľudia pochopili, aby sme sa vyhli zbytočným emóciám zo strany sťažovateľov prípadne aj zásahu policajtov, ktorí ich v niektorých prípadoch dokonca musia vyviesť z budovy.“
Autor: mm