omunikácií. Na srdci im ležala najmä Potočná ulica, kde by bolo treba dobudovať verejné osvetlenie, prívod vody, elektriny a plynu, takže voľné pozemky by mohli využiť aj záujemcovia o výstavbu rodinných domov. Projekt rátal aj s rekonštrukciou chodníkov a verejnou zeleňou na Májovej ulici. Tento projekt, ktorý by stál približne 25 miliónov, bol zamietnutý.
S negatívnou odpoveďou sa stretol aj projekt na zrekonštruovanie budovy miestnej materskej školy (s oprávnenými nákladmi 8,2 miliónov korún). Materská škola však určite nepatrí k nejakým zastaralým inštitúciám. V jej priestoroch je napríklad aj soľná izba, ktorá pomáha deťom pri dýchacích problémoch, a materské centrum Lienka, ktoré prijíma aj deti, ktoré ešte vekom nepatria do škôlky.
Naopak, k úspechu na školskom poli patrí určite získanie finančných prostriedkov z Európskeho sociálneho fondu. Za 2,7 milióna sa podarilo s požehnaním ministerstva školstva vybudovať jazykovú a počítačovú učebňu v priestoroch základnej školy. V týchto učebniach zamerali aktivity hlavne na žiakov zo znevýhodnených a sociálne slabých rodín a žiakov deviatych ročníkov. „Žiaci si za obdobie 3-krát 6 mesiacov doplnia vzdelanie v rámci práce s počítačom, a to hlavne prácu s Windowsom, Wordom, Excelom, Internetom a vo výučbe cudzích jazykov v nemčine a angličtine. Personálne sme sa snažili projekt zabezpečiť hlavne učiteľmi, ktorí bývajú v Jacovciach – čiže domácimi,“ vysvetlil princíp projektu starosta J. Toman. K ďalším úlohám si projekt zobral aj prípravu na vysokoškolské štúdium a vstup na trh práce formou doplňujúceho štúdia digitálnych, jazykových a psychologických tréningov. Žiaci deviateho ročníka sa budú v učebniach pripravovať aj na prijímacie skúšky na stredné školy zo slovenčiny a matematiky.
Pozornosť však v Jacovciach zameriavajú aj na mladé rodiny. Kvôli nim sa stavia bytovka s nájomnými bytmi. „Keď sme začali hovoriť o bytovke, chceli sme 12-bytovku, ale postupne sa začali robiť projekty a už sa rozmýšľalo nad 18-bytovkou. Pribúdali však záujemcovia, takže sa rozhodlo, že pôjdeme do výstavby 24 bytov. Veď už v čase uzatvárania zmluvy so Štátnym fondom rozvoja bývania (ŠFRB) sme mali 21 žiadostí,“ rozpovedal starosta celý príbeh o výstavbe. Faktom však je, že záujem sa ešte zvýšil a všetkých nebudú môcť uspokojiť, takže určite by sa „uživila“ aj ďalšia takáto stavba. Do zimy by sa mala dať bytovka pod strechu, aby majstri mohli robiť už len vnútorné práce, lebo v apríli sa čaká na kolaudáciu. Stavba sa buduje s podporou 20,8 milióna korún od ŠFRB a nenávratného príspevku z Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja vo výške 8,7 miliónov. Infraštruktúru si bude obec hradiť z vlastných prostriedkov.
Náhrady sa tento rok dočkalo aj verejné osvetlenie. Zastaralé lampy sa vymenili za úspornejšie svietidlá a tmavé časti dediny sa nanovo osvetlili vďaka dotácii z ministerstva financií vo výške 200-tisíc.
Čo však trápi hlavne kultúrnejšie založených ľudí je to, že v dedine chýba kultúrny dom. Členka kultúrnej komisie Alena Strižencová si len povzdychne. „Chodili k nám aj ponuky od ochotníckych divadiel, ale takú akciu niet kde urobiť.“ Budova je totiž v havarijnom stave. Patrkety sa vydúvajú a nepomáha ani vykurovanie. Náhradu hľadajú v škole, kde prebiehal tanečný kurz, v kultúrnom katolíckom stredisku zase odbavujú kary a rodinné oslavy. Posledná akcia – posedenie s dôchodcami pri príležitosti Mesiaca úcty k starším – bolo v miestnosti, ktoré poskytlo poľnohospodárske družstvo.
Našťastie, podarilo sa zvelebiť obecnú knižnicu. Knižničný fond sa obohatil o knihy za 10-tisíc vďaka podpore Ministerstva kultúry.