V expozičných priestoroch Tribečského múzea v Topoľčanoch je sprístupnená novootvorená prírodovedná expozícia pod názvom Príroda stredného Ponitria. región stredného Ponitria. Územie ohraničené Nitrianskou pahorkatinou a pohoriami Tribeč, Považský Inovec a Strážovské vrchy, ktoré expozícia dokumentuje, sa vyznačuje veľkou biologickou diverzitou podmienenou členitosťou reliéfu a pestrým geologickým podkladom.
Prvá časť expozície je venovaná treťohorným chobotnáčom mastodontom. V pozadí rekonštrukcie života mastodontov vyniknú vzácne paleontologické exempláre, fragment hornej čeľuste so zachovanými klami tohto treťohorného chobotnáča z nálezovej lokality Kuzmice pri Topoľčanoch a spodná čeľusť mastodonta z lokality Biskupová. Anorganickú zložku prírody stredného Ponitria reprezentujú ukážky hornín, minerálov a skamenelín, ktoré dokumentujú geologický vývoj a premeny života trvajúce milióny rokov.
Expozícia pokračuje ukážkami typických biotopov zastúpených v regióne stredného Ponitria s charakteristickými zástupcami fauny a flóry. Fotografie, herbárové položky a preparáty bezstavovcov, obojživelníkov, plazov, vtákov a cicavcov doplnené farebnou ilustráciou, geologickým a rastlinným materiálom znázorňujú pestré druhové zastúpenie rastlinných a živočíšnych organizmov vyskytujúcich sa v biotopoch lesov a krovín, skál, stepí a lesostepí, polí, lúk, pasienkov a brehov vôd. Medzi najvzácnejšie rastlinné druhy regiónu patria zástupcovia orchideovitých druhov. Prezentované je množstvo živočíchov, od veľkých šeliem, ako sú medveď hnedý, vlk dravý a rys ostrovid, cez ohrozené dravce a sovy, až po najpočetnejšie zastúpenú skupinu spevavcov. Zaujmú aj vzácne a exoticky sfarbené krakľovce – rybárik riečny, krakľa belasá, včelárik zlatý.
Cieľom expozície je doplnenie a rozšírenie výchovno-vzdelávacieho procesu nielen žiakov základných a stredných škôl, ale je aj zdrojom poznatkov pre návštevníkov predškolského veku, individuálnych záujemcov a širokú verejnosť.