Ladislav Záhumenský ako riaditeľ Úradu práce sociálnych vecí a rodiny zneužil svoje postavenie i funkciu a v októbri 2006 prisľúbil zrušenie dodávateľskej zmluvy s doterajším dodávateľom spotrebného tovaru a kancelárskych potrieb pre úrad pod podmienkou, že nový dodávateľ tohto materiálu prispeje sumou 20-tisíc korún na propagáciu jeho predvolobnej kampane v súvislosti s nadchádzajúcimi voľbami do orgánov samosprávy. Obvinený je stíhaný na slobode. Hrozí mu trest odňatia slobody od päť do dvanásť rokov,“ vyjadril sa pre MY Dnešok hovorca Prezídia PZ Martin Korch.
Ladislav Záhumenský bol vraj 48 hodín zadržaný vo vyšetrovacej väzbe a nariadili aj prehliadku jeho kancelárie. Ako sme sa ďalej dozvedeli, generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Sihelský sa rozhodol na základe uvedených skutočností postaviť topoľčianskeho riaditeľa mimo výkon štátnej služby a k stiahnutiu Ladislava Záhumenského z kandidátky pristúpila aj strana SDKÚ – DS, za ktorú mal riaditeľ kandidovať v komunálnych voľbách. „Nebudem to tajiť - áno, Ladislav Záhumenský bol na kandidátke SDKÚ – DS, ale keď sme sa dozvedeli, že sú nejaké problémy, tak sme ho s jeho súhlasom z kandidátky stiahli. Ide nám o to, aby boli na kandidátke bezúhonní ľudia a verím, že ani on sa ničím neprevinil a veci sa vysvetlia v jeho prospech, no musí si najskôr očistiť meno,“ tvrdí Július Krajčík, ktorý je riaditeľovým straníckym kolegom.
Vyjadrenie k celej kauze sa nám podarilo získať aj od Ladislava Záhumenského. „Je pravda, že mi 20. novembra vyšetrovateľ PZ doručil uznesenie o stíhaní za zločin prijímania úplatku a prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa, na základe ktorého ma predviedli na vypočutie do Nitry, kde ma umiestnili do cely predbežného zadržania. Približne po 40 hodinách ma bez akéhokoľvek vysvetlenia prepustili. Obvinenie z požadovania, resp. prevzatia úplatku na moju údajnú volebnú kampaň kategoricky odmietam a nie som si vedomý ani takého svojho konania, ktoré viedlo k stíhaniu za zneužitie právomoci verejného činiteľa. Prostredníctvom svojho advokáta sa v súčasnosti snažím dopátrať, na zálade čoho boli voči mne vznesené obvinenia i prečo som bol 40 hodín zadržaný a následne bez vysvetlenia prepustený. Pokiaľ ide o moju pozíciu riaditeľa ÚPSVaR v Topoľčanoch – je vecou nadriadených orgánov, aby rozhodli. Zákon o štátnej službe pozná inštitút postavenia mimo činnú štátnu službu, čo považujem pre tento prípad za najvhodnejšie riešenie. Doposiaľ mi nebolo doručené oznámenie o začatí konania na moje odvolanie a ani na postavenie mimo činnú štátnu službu. Momentálne som práceneschopný, no nie zo snahy schovávať sa pred zodpovednosťou. Udalosti posledných týždňov totiž negatívne ovplyvnili môj zdravotný stav. Vedením úradu je v súlade s príslušnými právnymi predpismi poverený zástupca a v záujme kvalitného plnenia úloh štátnej správy som požiadal NR SR o vykonanie poslaneckého prieskumu, ktorý by mohol prispieť k objektívnemu zhodnoteniu situácie tak, aby sa neprejavila na úrovni poskytovaných služieb. Zastávam názor, že verejný činiteľ, proti ktorému bolo vznesené obvinenie z trestného činu, by mal až do vyriešenia celého prípadu obmedziť, resp. v rámci príslušných právnych noriem pozastaviť svoje verejné pôsobenie. Preto som požiadal o stiahnutie mojej kanditatúry na poslanca Mestského zastupiteľstva v Topoľčanoch a akonáhle sa dozviem o zrozumiteľných a jednoznačných dôvodoch pre moje stíhanie a zadržanie, požiadam o pozastevenie, príp. zrušenie členstva v SDKÚ – DS,“ informoval nás riaditeľ ÚPSVaR v Topoľčanoch.