S akými „problémami“ by ste mohli pomôcť ľuďom, ktorí sa do Poradní zdravia vyberú?
Hlavným cieľom Poradní zdravia je zvyšovať záujem verejnosti o vlastné zdravie, zlepšenie zdravotného stavu občanov SR a predchádzanie chronickým (neinfekčným) chorobám vlastnými silami, najmä srdcovo-cievnym (zvýšený krvný tlak, srdcová či mozgová príhoda), chorobám látkovej výmeny (obezita, cukrovka) a nádorovým ochoreniam.
Môžete spomenúť konkrétne služby, resp. vyšetrenia, ktoré vykonávate?
Poskytujeme služby od samotného poradenstva až po odbery krvi, zisťovanie hladiny cholesterolu, krvného cukru, merania tlaku. Na základe výsledkov meraní lekár odporučí optimálne zmeny v spôsobe života s následnými kontrolnými návštevami základnej poradne, či odporučí návštevu špecializovanej poradne. Napríklad poradne správnej výživy, nefarmakologickej úpravy zvýšeného krvného tlaku, poradne na odvykanie od fajčenia, či podpory psychického zdravia a sociálneho poradenstva pre problémy s alkoholom.
Dokážete teda pomôcť napríklad aj týraným ženám alebo alkoholikom, resp. tým, ktorí z určitého dôvodu potrebujú psychickú podporu?
Áno, na niektorých Regionálnych úradoch verejného zdravotníctva sa nachádzajú aj špecializované poradne zamerané na duševné zdravie.
Musia sa na vyšetrenia či konzultácie objednať? Akou formou?
Áno, objednať sa treba telefonicky alebo osobne, na vyšetrenie si treba rezervovať aspoň jednu hodinu.
Kde presne nájdeme Poradne zdravia?
Nachádzajú sa na všetkých Regionálnych úradoch verejného zdravotníctva a aj na Úrade verejného zdravotníctva SR. Ich presné adresy nájdete na webovej stránke www.uvzsr.sk .
Je naozaj pravda, že za vyšetrenia sa neplatí? Kto potom hradí výdavky?
Vyšetrenie a poradenstvo je bezplatné. Jeho prevádzku zabezpečuje Úrad verejného zdravotníctva SR.
Koľkokrát za rok môže prísť jedna a tá istá osoba do Poradne zdravia?
Podľa potreby. Na základe výsledkov vyšetrení lekár rozhodne o ďalšom postupe. Ak je však potrebná farmakologická liečba, odporučí klienta do starostlivosti praktického lekára.