visí od toho, či deti počas roka poslúchali. Do niektorých domácností zavíta Mikuláš so svojimi pomocníkmi čertom a anjelom osobne. Tam, kde to nestihne, vloží balíček do pripravenej a vyčistenej čižmy v okne. Preto radšej nenechajte nič na náhodu, milé deti, a vyčistite si dôkladne svoje topánočky. A ráno, keď sa zobudíte, si v nich nájdete sladký pozdrav od svätého Mikuláša...
Obľúbený svätec
Svätý Mikuláš patrí medzi najobľúbenejších svätcov. Narodil sa niekedy okolo roku 270 na južnom pobreží Malej Ázie, pravdepodobne v Patare. Už v mladosti sa stal povestný svojou dobročinnosťou, ktorá ešte vzrástla, keď sa stal biskupom v Myre (dnešná Dembra v južnom Turecku).
Slobodné dievčatá si ho vybrali za orodovníka na základe najznámejšieho príbehu z jeho života. Hovorí sa totiž, že istý boháč mal tri dcéry a keď schudobnel, rozhodol sa, že z dievčat urobí neviestky. Dozvedel sa o tom Mikuláš, zabalil do kusa látky zlato a vhodil ho do mužovho domu. To zopakoval trikrát, až kým peňazí nebolo toľko, že sa všetky tri dievčatá mohli čestne vydať.
Svätý Mikuláš zomrel v pokročilom veku a pochovali ho v myrskom kostole, kde boli jeho telesné pozostatky až do roku 1087. Keď Myru obsadili moslimovia, Mikulášove ostatky boli prenesené do talianskeho prístavného mesta Bari. Tam postavili i kostol zasvätený Mikulášovi.
Svätomikulášska tradícia vychádza aj z jeho patroníctva nad deťmi. Zvyk obdarúvať deti vznikol v Holandsku a odtiaľ sa rozšíril do Severnej Ameriky. Tento zvyk sa pripomína v predvečer jeho sviatku. V ľudových predstavách je Mikuláš známy ako bielovlasý deduško s veľkou bradou. Sviatok svätého Mikuláša sa svätí 6. decembra.
Začal sa advent, horí prvá sviečka
Prvou adventnou nedeľou sa pre kresťanov začínajú prípravy na slávenie narodenia Ježiša. Slovo advent pochádza z latinského adventus a znamená príchod. Symbolom adventného obdobia, ktoré trvá štyri týždne, je adventný veniec so štyrmi sviecami – tie sa postupne zapaľujú počas štyroch adventných nedieľ. Prvú zo štyroch adventných sviečok sme zapálili v nedeľu 3. decembra. Adventom sa začína nový cirkevný rok.
Štvortýždňové obdobie adventu je pre veriacich najmä časom duchovnej prípravy a pokánia pred slávením Vianoc, radostnej spomienky na Narodenie Pána.
Obsah advetnej doby výstižne vyjadrujú staré adventné piesne – roráty – zostavené podľa biblických textov, prevažne prorockých. Roráty sa začínali pred svitaním a pripomínali, že pred narodením Krista ľudstvo „kráčalo v tmách“.
Adventný veniec
Veniec je od nepamäti symbolom víťazstva a kráľovskej dôstojnosti. Adventný veniec vzdáva hold tomu, kto je očakávaný a prichádza zároveň ako víťaz, kráľ a osloboditeľ. Rozlievajúce sa svetlo z horiacich sviec vyjadruje prichádzajúceho Krista, ktorý rozptyľuje temnotu a strach.
Začiatkom 19. storočia sa narodil v Hamburgu Johann Henrich Wichern. Bol najstarším synom a mal ešte sedem súrodencov. Neskôr sa stal vychovávateľom a študoval teológiu, aby sa mohol stať evnajelickým pastorom. V túžbe postarať sa o chudobných ľudí zriadil dom, v ktorom našli strechu nad hlavou opustené deti. Na základe neustálych otázok týchto detí, koľko dní ešte zostáva do Vianoc, sa rozhodol vyrobiť drevený veniec s 24 sviečkami – 19 tenšími, ktoré predstavovali všedné dni, a 4 hrubšími sviečkami, symbolizujúcimi štyri adventné nedele.
Betlehemské svetlo roznesú aj tento rok skauti
Aj v tomto roku budú slovenskí skauti roznášať po Slovensku betlehemské svetlo. Doručia ho vlakmi do 350 miest a obcí. Už po sedemnásty raz budú odovzdávať štafetu betlehemského svetla poľským kolegom, aby toto svetlo putovalo ďalej do východných krajín. O doručení betlehemského svetla bude Slovenský skauting informovať jednotlivé farnosti na Slovensku, aby si ich zástupcovia poň mohli prísť k vlakom na železničné stanice. V tomto roku prinesie betlehemské Svetlo pokoja a mieru do Európy jedenásťročná Judith Pitzer z hornorakúskeho Ried im Innkreis. Plamienok odpáli dnes v Svätej zemi z Baziliky Narodenia Pána a letecky ho bude sprevádzať do Európy. Judith počas adventného obdobia prinesie betlehemský symbol Vianoc do ustanovizní Európskej únie v Štrasburgu a v Bruseli, v Hofburgu ho odovzdá rakúskemu prezidentovi Heinzovi Fischerovi, najvyšším predstaviteľom Horného Rakúska a mesta Linec. Najvýznamnejšou udalosťou bude odovzdanie svetla pápežovi Benediktovi XVI. v stredu 13. decembra počas generálnej audiencie na Námestí svätého Petra v Ríme. Svetlo pokoja z Betlehema zažiari tento rok už po 21. raz. Tento vianočný zvyk, ktorý zaviedlo štúdio rakúskeho rozhlasu ORF Horné Rakúsko, nadobudol už celoeurópsky význam. V sobotu 16. decembra sa bude konať v Katedrále sv. Štefana vo Viedni oslava Svetla pokoja, na ktorej si skautské delegácie zo Slovenska, Česka, Maďarska, Slovinska, Chorvátska, Talianska a ďalších európskych štátov odpália plamienok. Od tohto okamihu sa rozbehne betlehemská štafeta do viac ako 25 európskych krajín. Svetlo sa dostane cez Slovensko, Poľsko a pobaltské štáty do Ruska a na Sibír, poputuje aj na africký a severoamerický kontinent.
Skauti na Slovensku slávnostne privítajú plamienok v sobotu 16. decembra o 19.30 h na svätej omši vo Františkánskom kostole v Bratislave a symbolicky ho odovzdajú do rúk slovenskej verejnosti. V nedeľu 17. decembra sa rozbehnú vlaky so skautskými posádkami, ktoré doručia betlehemské svetlo po vyše dvadsiatich hlavných i vedľajších železničných tratiach Slovenska do troch stoviek miest a obcí. Viac informácií o betlehemskom svetle i čase, v akom skauti doručia plamienok do staníc jednotlivých slovenských miest a obcí, na ktorých bude možné si odpáliť svetielko, uvádza internetová stránka www.scouting.sk/svetlo. Betlehemské svetlo po prvý raz odpálilo a prinieslo do Linca a do Viedne postihnuté dieťa v roku 1986. Odvtedy sa skauti celej Európy usilujú pripojiť k tejto akcii bratstva a priateľstva. V novom tisícročí sa tradícia rozšírila aj o severoamerický kontinent, plamienok vo Viedni prebrali zástupcovia amerických skautov. K tejto iniciatíve sa postupne pridávajú ďalšie štáty sveta, do ktorých betlehemské svetlo prinášajú zástupcovia skautov, mladých požiarnikov, Červeného kríža, Samaritánov a Priatelia Svetla pokoja z Nemecka, Talianska, Česka a Švajčiarska.