Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky

Na slovíčko s novými i končiacimi primátormi

V dvoch mestách nášho regiónu, ktoré mapujeme, nastali na primátorských stoličkách zmeny – v Bánovciach nad Bebravou a v Topoľčanoch. V Bánovciach sa o zmene vedelo, pretože primátor Ján Turčan sa rozhodol už v tohtoročných komunálnych voľbách nekandidova

ť. Víťazne z „boja“ vyšiel v tomto meste Stanislav Šiko. V Topoľčanoch zmenu iniciovali občania, keď si zvolili za primátora na nasledujúce štyri roky Petra Baláža, ktorý vystrieda vo funkcii Pavla Segeša. V Partizánskom zostáva i naďalej primátorom Ján Podmanický.
Všetkým trom primátorom sme položili tri otázky – 1. Čo pre vás toto víťazstvo znamená a ako ste ho oslávili? 2. V čom vidíte najväčší problém mesta a ako sa ho budete snažiť vyriešiť? 3. Čakajú mestský úrad nejaké zmeny?

Peter Baláž, novozvolený primátor Topoľčian
1. V prvom rade bolo víťazstvo pre mňa veľkým prekvapením, pretože som nikdy nekandidoval a v tom prípade som nevedel, či som z pohľadu občanov voliteľný. Najviac ma ale prekvapil celkový výsledok. Po jeho oznámení predsedníčkou obvodnej volebnej komisie som zavolal najbližších priateľov a spolu sme si pripili pohárom šampanského.
2. Vo volebnom programe som načrtol niekoľko problémov, ktoré sú akútne a treba ich riešiť. Je to jednak výstavba priemyselného parku, sociálne otázky, veľmi zlá situácia je v statickej doprave a v posledných rokoch sa ukázali aj problémy s povodňami, čiže bude potrebné v krátkej dobe zabezpečiť stabilné protipovodňové zariadenia. Tieto všetky veci chcem v tomto volebnom období doriešiť.
3. S prichádzajúcimi kompetenciami je, samozrejme, potrebné optimalizovať organizačnú štruktúru i vzťahy medzi odbormi a jednotlivými organizáciami, ktoré sú v zriadovateľskej kompetencii mesta Topoľčany. Nakoniec by som rád poďakoval všetkým občanom mesta Topoľčany za prejavenú dôveru a teším sa na spoluprácu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ján Podmanický, staronový primátor Partizánskeho
1. Predovšetkým zadosťučinenie, že väčšina spoluobčanov sa stotožnila s aktivitami samosprávy mesta v minulom volebnom období. Rovnako však aj radosť nad tým, že viaceré veľké projekty môžeme pod mojím vedením aj dokončiť – priemyselný park, prekrytie zimného štadióna, 102 nových nájomných bytov, biokotolňa na sídlisku Šípok, separovanie komunálneho odpadu, a pod.
Po uzavretí volebných miestností som na výsledok čakal aj s mnohými ďalšími v mestskej kancelárii strany SMER–SD. Šampanské nám oprávnene chutilo, veď okrem funkcie primátora má koalícia SMER–SD a SNS aj 12 poslancov v mestskom zastupiteľstve. O bujarých oslavách nemôžem hovoriť, veď pred polnocou som už bol doma. Som rád, že súčasťou poďakovania bolo aj zapálenie sviečok na hroboch mojich blízkych ako vďaka za to, že som taký, aký som.
2. Je to viacero problémov vychádzajúcich z existencie jediného veľkého zamestnávateľa – ZDA Partizánske, ktoré v roku 1990 zamestnávali 10 tisíc zamestnancov a doteraz monofunkčne zameraný priemysel na obuvnícku výrobu. Nepôjde teda len o získanie investorov do nového priemyselného parku, ale o využitie ich príchodu na rozšírenie ponuky zamestnania mimo obuvníckej výroby, s uprednostnením zamestnávateľov ponúkajúcich vyššie platy ako je to v našom meste v súčasnosti. Dúfam, že do tejto nevyhnutnej zmeny štruktúry zamestnanosti v regióne sa svojimi aktivitami zapoja aj súčasní miestni podnikatelia.
3. V končiacom sa volebnom období sa mestský úrad podstatnou mierou otvoril občanom. Bolo by chybou nepokračovať v zvyšovaní kvality práce aj naďalej.

Skryť Vypnúť reklamu

Stanislav Šiko, novozvolený primátor Bánoviec
1. Víťazstvo vo voľbách pre mňa znamená samozrejme dobrý pocit ako u každého človeka, keď dosiahne nejaký významný úspech. Na druhej strane ale aj pocit zodpovednosti. Zatiaľ žiadna oslava nebola.
2. Je viac problémov, okrem iného napr. vybudovanie rekreačnej zóny Pažiť, navrátenie inštitúcií a organizácií okresného významu do mesta, rekonštrukcia chodníkov a ciest...Tieto problémy sa budem snažiť vyriešiť získaním financií z rozpočtu mesta, mimorozpočtových prostriedkov a z fondov EÚ.
3. Áno.

Nie je sklamaný, ale prekvapený
Občania Topoľčian v komunálnych voľbách rozhodli, že na primátorskom poste nastane zmena. Pavla Segeša, ktorý bol primátorom tri volebné obdobia, vystrieda 28. decembra na prvom zasadnutí nového zastupiteľstva Peter Baláž. Využili sme poslednú možnosť porozprávať sa s Pavlom Segešom o voľbách, primátorskej funkcii, želaniach i odkazoch.
Čo hovoríte na výsledok komunálnych volieb – sklamaný?
Voliči rozhodli, treba to akceptovať. Život v meste a aj môj súkromný však ide ďalej. Treba odovzdať úrad nielen v zmysle zákona, ale aj so všetkou dôstojnosťou. Nie je to pre mňa sklamaním, ale prekvapením. Keby som uspel, bol by som spokojný ja, teraz je spokojná moja manželka, lebo ma bude mať doma.
Zamýšľali ste sa nad dôvodmi, prečo ste skončili na treťom mieste?
Nerád by som sa rozširoval o dôvodoch, no keď sa pozriete na výsledky volieb v rámci Slovenska – takmer všetci moji kolegovia, ktorí boli primátormi tri volebné obdobia, neboli zvolení. Ľudia zrejme potrebujú nové tváre, zmenu, čo je prirodzené a to tiež môže byť jeden z hlavných dôvodov. Samozrejme, okrem iných vecí, ktoré zavážili... Život ide ďalej, treba sa s tým všetkým vyrovnať a myslím si, že ja vyrovnaný som. Nikto nemá voľby vopred vyhraté, každý musí počítať aj s prípadným neúspechom, preto u mňa nenastalo žiadne veľké rozčarovanie či sklamanie.
Čo budete robiť po odovzdaní úradu novému primátorovi?
Teraz si čerpám dovolenku, takže prídem až na ustanovujúce zasadnutie zastupiteľstva. Teším sa na veľký relax, mám záhradku a nie všetko som stihol dokončiť, tak teraz mám možnosť. A budem vidieť, čo ďalej...
Čo bolo na funkcii primátora najťažšie a naopak, čo bolo príjemné?
Náročné bolo, že nie ste pánom svojho času. Od rána do večera sa musíte venovať funkcii primátora so všetkými radosťami či starosťami. Musíte riešiť i problémy, ktoré sú nepríjemné ako pre ľudí, tak i pre vás, no nejaké stanovisko musíte zaujať. A príjemné bolo, keď sme aj s vedením Mesta chodili po Topoľčanoch a videli všetky akcie ako sa rodia od začiatku až do finálnej podoby - a to bol vždy dobrý pocit.
Čo by ste chceli odkázať novému primátorovi? Čo hovoríte na zloženie poslancov v novom zastupiteľstve – bude to mať ľahšie alebo ťažšie ako vy?
Každý má svoju predstavu o riadení Mesta, preto sa ťažko niečo odkazuje. No už som Petra Baláža informoval, čo je v akom stave i o tom, čo je potrebné podniknúť, aby firma Sigus začala v lete stavať za Topoľčanmi smerom na Práznovce výrobnú halu a vývojové centrum, kde by malo nájsť prácu po dokončení všetkých etáp až 550 ľudí. Myslím si, že nový primátor to bude mať ľahšie ako ja čo sa týka zloženia poslancov v zastupiteľstve, lebo poslanci sa majú venovať zveľaďovaniu mesta a nie osobným záležitostiam.
A odkaz občanom Topoľčian, ktorým ste boli primátorom dvanásť rokov?
V prvom rade sa im chcem poďakovať za dôveru a pomoc. Za tých dvanásť rokov sa urobilo veľa dobrého, ale na druhej strane kto robí, môže sa občas i pomýliť... Mám rád Topoľčancov i Topoľčany, novému primátorovi a poslancom prajem veľa úspechov, aby sa im darilo i naďalej mesto zveľaďovať. Občanom prajem, aby nové vedenie mesta urobilo všetko preto, aby sa tu cítili dobre.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo bude robiť bývalý primátor Bánoviec?
Primátorom Bánoviec nad Bebravou bol štyri funkčné obdobia Ján Turčan. Po šestnástich rokoch sa rozhodol nekandidovať v tohtoročných komunálnych voľbách a opúšťa primátorské kreslo. Položili sme mu preto niekoľko otázok.
Čo budete robiť po skončení vášho posledného funkčného obdobia?
Som presvedčený, že nuda to isto nebude, lebo naďalej chcem zostať v oblasti verejnej správy. 29.12.2006 sa bude konať ustanovujúca schôdza mestského zastupiteľstva, kde odovzdám funkciu novému primátorovi. Od 1.1.2007 by som mal nastúpiť do funkcie splnomocnenca vlády SR pre reformu verejnej správy. Čo to znamená v praxi? Splnomocnenca vlády vymenúva a odvoláva vláda SR a má za úlohu koordinovať ďalší proces reformy verejnej správy na Slovensku medzi predstaviteľmi štátnej správy, samosprávy a ostatných mimovládnych inštitúcií. Predkladá vláde správy a pripravuje stanoviská k problematike týkajúcej sa procesu reformy po predchádzajúcej konzultácii s ministrom vnútra a ministrom financií. Následne informuje predsedu vládu SR o navrhovaných riešeniach. Skrátka je koordinátorom v oblasti reformy a modernizácie verejnej správy na Slovensku.
Je niečo, čo vám bude chýbať?
Dobré pracovné vzťahy a ľudia, s ktorými som denne hľadal riešenia ako ďalej. Samospráva je cesta bez konca a zložitý proces, veľká kniha, ktorá sa nedá dočítať. Každý deň je nová situácia, nové prístupy hľadania riešenia. Rád ich podporím. Práca zaujímavá, ale vyčerpávajúca, niekedy radostná, inokedy smutná. Bude mi chýbať, okrem iného, aj kontakt s našimi dôchodcami, ale ja to už nejako vymyslím.
A, čo vám určite chýbať nebude?
Neúprimnosť a faloš určitých skupín ľudí, v niektorých politických stranách na území mesta.
Čo považujete za najväčší úspech, ktorý ste počas svojho pôsobenia vo funkcii primátora dosiahli?
Príchod nového zahraničného investora a postupné znižovanie nezamestnanosti pod hranicu 7%, dobré vzťahy medzi inštitúciami na území mesta vrátane cirkevných, realizácia rekonštrukcie námestia a isto sú aj ďalšie.
Čo by ste odkázali novému primátorovi?
Aby zostal primátorom pre všetkých, získal podporu mestského zastupiteľstva a väčšiny občanov. Nech je lepší ako som bol ja.

Najčítanejšie na My Topoľčany

Inzercia - Tlačové správy

 1. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 2. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 3. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 5. Znalec slovenského brandy
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 1. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 2. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 3. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 4. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 5. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 6. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 7. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 8. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 9. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 10. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 7 164
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 697
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 182
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 472
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 594
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 495
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 234
 8. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 197
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 131
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 603

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Len aby si neublížil(a)!
 2. Jozef Sitko: Zákonnosť či spravodlivosť? Že by neaktuálna téma?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 17. - Antarktída a jej zabudnutí objavitelia
 4. Robert Škerko: Ďalší životný zážitok !
 5. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Moderátor Junior: Nezmením a nevyliečim nikoho, ale môžem pomôcť zviditeľniť
 6. Soňa Fröhlichová: Aj ženy už budú môcť ochraňovať pápeža
 7. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Kostol nanebovzatia Panny Márie v Tismicích
 8. Lukáš Zeleník: James Bond: Ako pozrieť všetky filmy za 10 minút
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 477
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 13 738
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 002
 4. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 5 838
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 461
 6. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 656
 7. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 3 905
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 807
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Nenechajte si ujsť ďalší diel LIVE diskusie na tému zelenej energie s fundovanými hosťami už v utorok 28. septembra o 11:00 hod.


6 h

Keď sa v zime cítite na začiatku behu z pohľadu teploty pohodlne, budete mať problém! Konštatoval v našom podcaste odborník na behanie Rastislav Magna z Intersportu.


16 h

V aute objavili policajti bielu a hnedú kryštalickú látku, biely prášok a ďalšie predmety súvisiace s drogovou trestnou činnosťou.


20 h
Žiaci navštívili i zubriu zvernicu.

Členovia Klubu Stromu života Mravenisko pri ZŠ s MŠ v Ludaniciach absolvovali v školskom roku 2020/2021 osem kôl súťaže „Enviropátračky“, ktoré pre členov klubov na Slovensku pripravil Strom života – environmentálna, mimovládna, dobrovoľná a nezisková organizácia.


23. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Opitý vodič BMW zrovnal so zemou stĺp verejného osvetlenia. Ťažko zranenému vodičovi druhého auta poskytol prvú pomoc hasič mimo služby.


18 h

V ankete uspelo až päť žilinských lekárov.


23. sep

Z miesta, na ktoré pred dvadsiatimi rokmi ľudia prichádzali s radosťou, sa stal objekt, od akého obyvatelia radšej odvrátia zrak. Avšak, možno už nie nadlho.


23. sep

Sieť supermarketov sa o expanziu v Žiline môže pokúsiť aj napriek tomu, že u mestským poslancov neuspela.


23. sep

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Len aby si neublížil(a)!
 2. Jozef Sitko: Zákonnosť či spravodlivosť? Že by neaktuálna téma?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 17. - Antarktída a jej zabudnutí objavitelia
 4. Robert Škerko: Ďalší životný zážitok !
 5. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Moderátor Junior: Nezmením a nevyliečim nikoho, ale môžem pomôcť zviditeľniť
 6. Soňa Fröhlichová: Aj ženy už budú môcť ochraňovať pápeža
 7. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Kostol nanebovzatia Panny Márie v Tismicích
 8. Lukáš Zeleník: James Bond: Ako pozrieť všetky filmy za 10 minút
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 477
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 13 738
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 002
 4. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 5 838
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 461
 6. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 656
 7. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 3 905
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 807
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu