Tento školský rok oslávila táto škola jubileum – 40 rokov od svojho založenia. Z jej brán vyšlo viac ako 6 900 absolventov. Riaditeľom školy je Dezider Sivák.
Poľnohospodárske školy v súčasnosti bojujú o každého jedného žiaka. Poľnohospodárstvo prestáva byť lákavým zameraním, ale ZSŠP sa snaží reagovať na pracovný trh novými odbormi. Podľa vzoru svojej partnerskej školy v českom Kyjove rozbieha odbor životné prostredie, lebo kvalifikovaných odborníkov ešte stále nie je v tejto oblasti dosť. Budúcnosť vidia aj v pomaturitnom špecializačnom štúdiu hygieny potravín.
Víziou budúcnosti je ekologické poľnohospodárstvo – spracovanie biomasy, keďže otázkou dnešných dní je naliehavá potreba hľadania nových, obnoviteľných zdrojov energie.
Z histórie
• 1. septembra 1966 sa otvorila Stredná poľnohospodárska technická škola v Topoľčanoch. Presťahovala sa z Bánoviec a delimitáciou sa k nej priradila aj SPTŠ Beladice a Trenčín. Mala iba štvorročné denné štúdium.
• Pri SPTŠ vzniklo Poľnohospodárske odborné učilište.
• 1967 vznikol na výmere 100 ha Školský majetok, ktorý mal slúžiť najmä na odbornú prax študentov
• Názov Združená stredná škola poľnohospodárska má od roku 2003, keď zriaďovateľ Nitriansky samosprávny kraj združil Stredné odborné učilište a Strednú poľnohospodársku školu pod jednu školu ako príspevkovú organizáciu na dobu neurčitú.
Ponuka je široká
Študijné odbory
4210 6 agropodnikanie
Absolvent je kvalifikovaný pracovník pre technicko-hospodársku riadiacu činnosť v podnikoch, pre vedenie malých a stredných podnikov a samostatné podnikanie. V rámci štúdia si môže študent zvoliť jedno z odborných zameraní: - poľnohospodársky manažment
- agroturistika – riadenie podnikov a samostatné podnikanie
- záhradnícka výroba – pestovanie záhradných plodín, viazanie a aranžovanie kvetín
- farmárstvo – technológia rastlinnej a živočíšnej výroby, podnikanie na farmách
3916 6 00 životné prostredie
Absolvent je kvalifikovaný pracovník pre výkon prác spojených s riešením problémov životného prostredia krajiny. Vie posúdiť kvalitu životného prostredia, projekty územného plánovania a riadiť zásahy pri ekologických haváriách.
Učebné odbory
2466 2 05 mechanik opravár – poľnohospodárska technika rastlinnej výroby
Trojročný učebný odbor pre chlapcov je ukončený záverečnou skúškou s možnosťou pokračovať v nadstavbovom štúdiu. Absolvent je kvalifikovaný pracovník v údržbe, opravách a diagnostike mechanizačných prostriedkov (traktory, nákladné automobily, samohybné stroje, stroje v rastlinnej výrobe). Súčasťou odboru je aj možnosť získať zváračské oprávnenie platné i v krajinách EÚ a osvedčenie na obsluhu obilných kombajnov.
Pre oba študijné odbory aj pre trojročný učebný odbor platí, že žiaci budú prijímaní bez prijímacej skúšky, na základe učebných výsledkov z 8. a 9. ročníka ZŠ a výsledkov monitoru. Podmienkou je, samozrejme, úspešné ukončenie 9. ročníka.
Učilište poľnohospodárske ponúka dvojročný učebný odbor
4572 0 poľnohospodárska výroba
Odbor je určený chlapcom i dievčatám, ukončený záverečnou skúškou a podmienkou je úspešné absolvovanie aspoň 6. ročníka ZŠ po deviatich rokoch školskej dochádzky. Absolventi sú kvalifikovaní pracovníci pre vykonávanie jednoduchých činností v poľnohospodárskej výrobe a pomocných prác pri údržbe a opravách poľnohospodárskej techniky.
Žiaci budú prijatí bez prijímacej skúšky, len na základe výsledkov z posledného absolvovaného ročníka ZŠ.
Pomaturitné špecializačné štúdium
4210 7 02 agropodnikanie – hygiena potravín
Ide o jednoročné pomaturitné špecializačné štúdium pre úspešných absolventov stredných odborných škôl s poľnohospodárskym alebo potravinárskym zameraním (s prvým dvojčíslím kódu študijného odboru 29, 42, 43, 45). Po úspešnom vykonaní skúšky budú absolventi kvalifikovaní pre výkon činností, ktoré kladú vysoké nároky na odbornú samostatnú prácu a rozhodovanie v oblastiach poľnohospodárskej prvovýroby, pri úprave, spracovaní a predaji výrobkov. Budú pripravení na samostatné podnikanie pri zabezpečovaní veterinárno-chovateľských činností. Uchádzači budú prijímaní bez prijímacej skúšky.
Kúzla s kvetmi
Lucia Urminská je v súčasnosti najúspešnejšou aranžérkou v škole. Od prvého ročníka vyhrávala školské kolá v aranžérskych súťažiach, ako napríklad naposledy v aranžovaní netradičných adventných vencov. Dvakrát bola na Viktorii Regii. „Tam som sa umiestnila celkom dobre – v strede, čo je úspech, lebo je to medzinárodná súťaž,“ povedala Lucia. Teraz sa pripravuje na celoslovenskú súťaž v Nitre. Tam by si mala pripraviť dve kvetinové kreácie na tému Vianočná kytica a Silvestrovská fantázia. A ako by tieto kytice mali vyzerať podľa Lucie? „Vianočná kytica by mala byť voňavá, maličká biela, aby vystihovala dobre zimnú náladu. Použijem na ňu smotanové ruže a niečo voňavé – škoricu a badián. Silvestrovská fantázia bude modernejšia, slovami to ani neviem opísať. V konštrukcii budú aj poháre, ktoré budú pripomínať slávnostný prípitok a, samozrejme, bude to oživené ružami,“ prezradila.
Autor: ab