Pavol je jediným žijúcim potomkom kedysi početnej židovskej rodiny, ktorá žila v Drženiciach v okrese Levice. Židovským tradíciám zostal verný a viedol k nim aj celú rodinu.
V čase Vianoc oslavujú Weilovci Chanuku. Sviatok svetiel, ako Chanuku nazývajú, sa tohto roku začal 15. decembra. Vtedy sa zapaľuje prvá svieca na osemramennom svietniku-menore. Nasledujúce dni sa postupne zapaľujú aj ďalšie sviečky.
Židovská náboženská obec v Zurichu, kde Pavol Weil s rodinou žije, zapaľuje počas Chanuky sviecu, pre ktorú je na jednom námestí postavený svietnik. „Je to veselý sviatok. Rodina sedí pospolu, spieva sa, hráme spoločné hry a rozdávame si darčeky,“ opísal v krátkosti sviatok svetiel 64-ročný Pavol Weil. Tradičným jedlom Chanuky sú šišky, v tomto období ich nájdete aj na stole Weilovcov. Ako oslavujú príchod nového roku? „Nový rok vítame vlastne dvakrát. Raz podľa židovského kalendára a potom samozrejme ako ostatní na Silvestra s pohárom šampanského,“ povedal Pavol Weil.
Podľa židovského kalendára padne Nový rok vždy na iný dátum v našom kalendári. Tento rok, ktorý je 5767-tym, to bolo 23. septembra.
Po rodine pátral
zo Švajčiarska
Život Pavla Weila je námetom na film. Narodil sa totiž v židovskom tábore pri Seredi, svojich rodičov ale nepoznal. Krátko po rozpustení tábora v roku 1944 ich Nemci zastrelili v horách, v ktorých sa schovávali. Ešte pred útekom do lesa ukryli rodičia malého Pavla u sedliaka pri Novom Meste nad Váhom. Po vojne ho tam našiel brat jeho matky.
O koreňoch svojej rodiny sa Pavol dozvedel až v minulom roku. Pátral po nej zo Švajčiarska. Zistil, že jeho otec pochádzal z pätnástich detí drženického krčmára. Pavlov strýko Max Weil odišiel ešte začiatkom 20. storočia do Ameriky, kde sa z neho stal úspešný vynálezca – vlastnil 260 patentov. Jeho dcéra - Pavlova sesternica Maxine bola bezdetná vdova, ktorá bývala v štáte Greenwich. Zomrela pred štyrmi rokmi, Weilovci sa však k jej osobným veciam dostali len pred nedávnom. Aj vďaka nim je Pavol Weil opäť bližšie k histórii svojej rodiny.