žiadalo ďaleko väčší priestor, preto prinášame iba tie najvýznamnejšie.
„Pingpong“, ako sa neodborne tento šport nazýva, sa začal v Topoľčanoch hrávať od roku 1926. Za toto obdobie vystupoval klub pod rôznymi názvami – v súčasnosti nesie názov ŠKST Topvar Topoľčany.
Hlavným zámerom klubu bola a je systematická práca s mládežou a výchova reprezentantov. Odchovanci klubu vybojovali doteraz 1 medailu z majstrovstiev sveta (0 – 0 – 1), 6 z majstrovstiev Európy (0 – 2 – 4) a 43 z majstrovstiev Európy juniorov a kadetov (11 – 15 – 17). Titulom majstra Európy sa môže pochváliť štvorica Milan Grman, Renáta Maňáková-Kasalová, Lenka Kmotorková a Barbora Balážová. Okrem nich získalo medailu z európskych šampionátov ešte ďalších 12 hráčov – Renáta Budayová-Žaťková, Erik Illáš, Michal Bardoň, Alena Kúdelová-Frťalová, Oto Mackovič, Andrej Bardoň, Róbert Krajčík, Daniel Goga, Tomáš Šesták, Michal Baláž, Iveta Klačanská a Andea Kubriková. Renáta Kasalová bola účastníčkou Olympijských hier v Soule 1988, kde v štvorhre s Hrachovou skončili na 5. mieste. Milan Grman sa stal víťazom európskeho turnaja TOP 12 juniorov 1987. Najväčším úspechom družstva je postup žien do finále európskeho Pohára ETTU v roku 1987.
Na majstrovstvách Československa do roku 1992 vybojovali hráči klubu 132 medailí, z toho 40 titulov (10 v dvojhre, 7 v družstvách, 17 v štvorhre a 6 v zmiešanej štvorhre). Titul majstra Československa si v dvojhre vybojovali Renáta Kasalová, Róbert Krajčík, Alena Frťalová, Norbert Chudý, Andrej Bardoň, Miriam Paučeková a Michal Bardoň. V družstvách boli prvé 3 razy dorastenky a žiačky, raz žiaci. Prvé medailové obdobie nastalo v rokoch 1958 – 1967. V roku 1977 bola odovzdaná do prevádzky špecializovaná stolnotenisová hala a klub sa už nemusel v Sokolovni deliť o priestory a tréningy s ďalšími športovými odvetviami. Zakrátko – od roku 1980 - nastalo ďalšie obdobie bohatej medailovej žatvy, ktoré trvalo až do konca éry Československa v roku 1992.
Za trinásť rokov novodobej éry samostatnej Slovenskej republiky získal klub úctyhodných 365 cenných kovov, z toho 131 titulov (38 v dvojhre, 32 v družstvách, 37 v štvorhre a 24 v zmiešanej štvorhre). V dvojhre si titul vybojovali Lenka Kmotorková, Barbora Balážová, Iveta Klačanská, Andrea Kubriková, Michal Baláž, Alexandra Pelcmanová, Alena Frťalová, Erik Illáš, Viktória Lučenková, Tomáš Šesták, Martin Gajdoš, Katarína Bielichová, Tomáš Poluch, Juraj Žatko a Ľubica Barčiaková. V družstvách boli 10-krát najlepšie v republike dorastenky, 9-krát ženy, 6-krát žiačky, 3-krát dorastenci a žiaci a raz ml. žiačky (táto kategória sa hrá až od r. 2004).
Topoľčany sú jediným klubom, ktorý od roku 1993 mal nepretržite zastúpenie družstvom žien v stredoeurópskej súťaži – Superlige, ktorú hrajú družstvá z Rakúska, Maďarska, Čiech, Slovenska, Chorvátska a Slovinska. V ročníku 1995/96 ju hrali aj muži. Najlepším umiestnením žien bolo 5. miesto v roku 2002.
Okrem športovej činnosti bol klub organizátorom mnohých významných športových podujatí. Boli to trikrát Majstrovstvá Európy juniorov a kadetov v rokoch 1981, 1992 a 1997, európsky TOP 12 juniorov 1987, troje medzinárodné majstrovstvá v mládežníckych kategóriách – 1978 ČSSR, 1990 ČSFR, 1994 SR a trinástich medzištátnych stretnutí reprezentácie v rámci Európskej ligy. Od roku 1993 každoročne usporadúva „Medzinárodný turnaj mládeže v stolnom tenise – SATELIT“, na ktorom štartuje takmer 400 hráčov z 10-15 krajín Európy.
V súčasnej dobe má klub zaradených do dlhodobých súťaží 20 družstiev, z toho 13 mládežníckych. Ženy hrajú medzinárodnú Superligu, najvyššiu domácu súťaž extraligu hrajú muži aj ženy. Mládežnícke družstvá vo všetkých kategóriách hrajú taktiež v najvyšších súťažiach. Hráči, tréneri a funkcionári klubu svojimi úspechmi šíria dobré meno Topoľčian nielen na Slovensku, ale v celej Európe.
Jubileum si klub pripomenul viacerými akciami. Prvou časťou bol na prelome augusta a septembra Festival stolného tenisu. Počas neho sa za 16 dní odohralo osem turnajov. Na dvoch medzinárodných a šiestich republikových turnajoch od kategórie najmladších žiakov až po veteránov súperila tisícka hráčov z 13 krajín Európy a Ázie.
Druhou časťou bol začiatkom decembra slávnostný galavečer s pozvanými vzácnymi hosťami športového, spoločenského i politického života a, samozrejme, hráčmi klubu. Nechýbali na ňom ani predseda Slovenského stolnotenisového zväzu a prezident Českej asociácie stolného tenisu.
Záverečnou časťou bude v období vianočných sviatkov turnaj pre najlepších odchovancov klubu – medailistov z európskych šampionátov a majstrov krajiny.
Autor: mab