čiteľa Dalibora Dúckeho už tretí školský rok. Kapela, ktorú tvoria žiaci hudobnej školy, je zaujímavá nielen zložením hudobných nástrojov, ale predovšetkým netradičným repertoárom a podaním skladieb.
„Podnetov, ktoré ma inšpirovali založiť našu kapelu, bolo viacero. Keď som nastúpil na školu ako učiteľ dychových nástrojov, vyučoval som okrem iného aj predmet komorná hra. Mal som niekoľko klarinetistov a okrem toho aj iné hudobné nástroje. Videl som, že nadšenie zo spoločného muzicírovania je omnoho väčšie ako pri sólovej hre. Vzniklo klarinetové kvarteto plus klavír. Jedným z prvých „významnejších“ vystúpení, ktoré kvarteto absolvovalo ešte v roku 2004, bol I. Európsky festival umeleckého školstva v Trenčíne. Počas mojich ciest po Slovensku som videl kapely s rôznym obsadením dychových nástrojov, tak mi napadlo, že by sme to mohli vyskúšať, dať dohromady ďalších hudobníkov a niečo z toho vytvoriť,“ spomína na začiatky vzniku kapely Dalibor Dúcky, ktorý postupne začal klarinetistov zasväcovať aj do hry na saxofón, čím sa vytvorila prvá nosná zložka kapely. Sekcia saxofonistov. K nim sa postupne pridala priečna flauta, klarinety, bicie, gitara, klavír a basgitara. Zostavenie hudobníkov v kapele a repertoár skladieb sa v priebehu troch rokov postupne menil. „Najnovšie sme pripojili ešte tenorsaxofón a spev, ktorý nám umožnil rozšíriť pestrosť nášho repertoáru. V súčasnosti máme desať základných členov: dva altsaxofóny, tenorsaxofón, dva klarinety, basgitara, bicie, kláves, priečna flauta a spev. V repertoári máme aj niekoľko skladieb pre menšie obsadenie, ktoré využívame pri komornejších akciách,“ hovorí o zložení kapely jej zakladateľ. Aj zoznam skladieb, s ktorými sa orchester prezentuje na verejnosti, sa podľa zloženia hudobných nástrojov časom menil. „Začínali sme s úplne jednoduchými skladbami. Boli to väčšinou pesničky z Repete a podobne. Ako sme však priberali ďalšie hudobné nástroje, musel som začať skladby vyberať, aranžovať, vymýšľať a šiť na mieru tak, aby boli vhodné pre naše zloženie nástrojov.. Asi osemdesiat percent skladieb máme prebratých, takže ich je potrebné pozmeniť a rozpísať pre osem hudobníkov, čo je veľmi náročné na čas a aj pracné. Čo sa týka štýlu hudby, v repertoári máme skladby od Hammela, skupiny Beatles, svetové aj domáce evergreeny, džezové skladby, a najnovšie hráme aj v štýle latino, napríklad sambu, argentínske tango a podobne. Skúšali sme hrať aj ľudové piesne, ale nebolo to ono, tak sme to vzdali,“ vysvetľuje Dúcky.
Mladí členovia orchestra, ktorý tvoria prevažne chlapci vo veku 14 až 15 rokov, berú svoju účasť v kapele a samotné vystúpenia veľmi zodpovedne. „Skúšky s kapelou mávame raz do týždňa, ale keď nás čaká nejaká akcia, tak aj častejšie. Môžem povedať, že všetci k tomu pristupujú naozaj seriózne. Je to aj o tom, že ich to baví. Mnohí dokonca sľubujú, že aj keď budú na strednej škole, budú ďalej hrávať v skupine. Ale pre istotu si nechávam aj zadné vrátka, keby niekto vypadol, a pripravujem si už ďalších malých hudobníkov,“ priznáva vedúci orchestra.
O tom, že tanečná hudba v podaní Malého tanečného orchester sa publiku páči, svedčí aj to, že okrem vystúpení v rámci základnej umeleckej školy a výchovných koncertov organizovaných pre školy, je kapela častým hosťom na rôznych podujatiach nielen v Bánovciach, ale aj v okolí. O svojich kvalitách presvedčila minulý rok aj porotu na Prehliadke súborov v interpretácii modernej, tanečnej a populárnej hudby v Novákoch. „Prvýkrát sme boli na tejto prehliadke pred dvomi rokmi. Už vtedy nás pochválili a vystúpenie sa im páčilo. O rok neskôr sme spravili taký skok, že nám bola udelená ako jedným z mála aj Cena poroty napriek tomu, že nešlo o súťaž, ale len o prehliadku. Tento rok sa tam opäť chystáme, takže dúfam, že budeme ešte lepší a naše vystúpenie sa bude páčiť,“ dodáva Dalibor Dúcky.