Prudký vietor spojený so silným dažďom zasiahol Nitriansky kraj v noci zo štvrtka na piatok v čase medzi 01.30 až 02.30 h. Nespôsobil žiadne výraznejšie škody. Podľa informácie dispečerov Integrovaného záchranného systému na Krajskom úrade Nitra zaznamenali hasiči prvé výjazdy v okrese Komárno. Približne o 01.30 h v obci Zemianska Olča vyvrátil vietor strom na cestu. Postupne po 02.00 h pribúdali hlásenia z Nitry, kde prudký vietor poškodil strechu na dome na sídlisku Chrenová. Na Jesenského ulici v centre mesta spadol strom na cestu. Obyvatelia najväčšieho nitrianskeho sídliska Klokočina zostali niekoľko minút bez elektrického prúdu. Strom spadnutý na cestu odstraňovali hasiči i na ceste medzi Nitrou a Vrábľami. Krátko pred 03.00 h sa situácia stabilizovala.
Počas tohto príchodu studeného vzduchu mali viaceré lokality na Slovensku veľmi teplú noc. Nočné teploty dosahovali výšku denných. Najnižšie sa pohybovali v rozpätí 3 až 8 stupňov Celzia. Priemerná rýchlosť vetra medzi 02.00 h až 04.00 h bola viac ako 70 km/h. Priemerná rýchlosť znamená, že vietor fúkal nezmenenou rýchlosťou aspoň 10 až 15 minút. Nárazový vietor, ktorý pôsobí iba krátkodobo, fúkal v okolí Bratislavy rýchlosťou až 100 km/h. V Nitre mal nárazový vietor rýchlosť až 120 km/h. Povíchricovú situáciu sme sledovali aj v Topoľčanoch. „Mali sme tri výjazdy, ale nesúviseli s víchricou. No už od 18. h mali pracovníci, ktorí pília spadnuté konáre či stromy, dosah,“ povedal nám riaditeľ Hasičského a záchranného zboru SR v Topoľčanoch Ľubomír Gera. Žiadne veľké škody neboli hlásené ani mestskému úradu a aj čo sa týka dopravných nehôd – počas noci, keď vyčíňala víchrica, sa žiadna nestala.
Víchrica odklonila múr o sedem metrov
Nočná víchrica pravdepodobne narušila starú tamojšiu nevyužívanú budovu v areáli bývalého obuvníckeho závodu ZDA v Partizánskom. Asi 40 metrov vysoká a 150 metrov dlhá stena so železnou konštrukciou obložená obkladovým materiálom z odľahčeného umelého kameniva sa vplyvom vetra odklonila v jednej časti až o sedem metrov od plochej strechy. Budovu postavili v sedemdesiatych rokoch minulého storočia a pravdepodobne mala slúžiť ako sklad obuvi. Stavali ju poľskí stavbári vlastnou technológiou. Ak by spadla, ohrozí budovu a aj pracovníkov susednej firmy. Vedúci Odboru krízového riadenia Obvodného úradu v Prievidzi Daniel Daško vymenoval komisiu, ktorá mimoriadnu situáciu na mieste posúdila. Komisia prijala viacero opatrení, aby neboli ohrození aj obyvatelia mesta. Stenu sa ešte minulý týždeň pokúsili pomocou stavebných mechanizmov znovu pritlačiť na pôvodné miesto. Stroj s potrebným výškovým dosahom prišiel z Českej republiky. O ďalšom osude celej budovy rozhodnú statici. Musí ju však vyriešiť majiteľ budovy, ktorý je zatiaľ neznámy, pretože nie sú vyjasnené vlastnícke vzťahy, uviedol Daško. Podľa niektorých informácií budova je súčasťou konkurzného konania a je určená na demoláciu. V minulých mesiacoch však pracovníci nezistenej firmy z jej interiéru poodstraňovali kovové zariadenia a konštrukcie, čím skelet pravdepodobne oslabili, takže neodolal prudkým nárazom vetra. Okolie narušenej budovy strážili príslušníci Mestskej polície v Partizánskom, aby zabránili vstup do jej blízkosti zvedavcom a ostatným nepovolaným ľuďom.