Z histórie
Obec založili po roku 1257 poddaní na úteku z Turca /Turčania – Turčany/. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1293, kde sa spomína ako Nova Villa Turchan. Doložená je listinou kráľa Ondreja III., ktorou potvrdzuje vlastnícke právo kláštoru benediktínov v Klíži na majetky v okolí. Majetkom kláštora sa však obec stala až v roku 1341. Neskôr sa stala obec vlastníctvom rodiny Diviakovcov a postupne vystriedala niekoľkých majiteľov. Posledným z nich bola barónka Oldenburgová, rodená Freizenhof. V roku 1828 mala obec tridsaťpäť domov a 240 obyvateľov.
Obyvateľstvo sa zaoberalo prevažne poľnohospodárstvom. Sezónne odchádzali obyvatelia za prácou do Čiech, Nemecka a Francúzska. Po skončení I. svetovej vojny bol v obci založený kameňolom, tehelňa a pálilo sa vápno, čo po II. svetovej vojne postupne zaniklo.
V roku 1976 bola obec včlenená do obce Klátova Nová Ves. Toto zlúčenie však neprinieslo obci a občanom očakávané pozitívne zmeny a obec sa v roku 1990 osamostatnila.
Zmeny vyžadujú financie
Po osamostatnení sa od Klátovej Novej Vsi sa Turčianky ďalej rozvíjali. Vedenie obce sa s obmedzeným rozpočtom snažilo prostredníctvom rôznych projektov pokračovať vo zveľaďovaní obce. „Za posledné roky sa nám podarilo vybudovať v obci plynofikáciu, svojpomocne sme zrekonštruovali miestny rozhlas. V roku 2004 sa nám podarilo vybudovať aj vodovod, ktorý dovtedy v obci chýbal. Stálo nás to tri a pol milióna korún, čo je naozaj veľká položka. Ale podarilo sa nám to a občania sa vodovodu dočkali,“ hovorí o zmenách v obci jej starosta Gustáv Hodál. Rekonštrukciou prešlo aj verejné osvetlenie v obci a historický kostolík v centre obce. Okrem toho obec vynaložila nemalé finančné prostriedky na likvidáciu skládky stavebnej sute a protipovodňové opatrenie v budove obecného úradu. „Mali sme problémy s vodou v suteréne budovy, ktorá nám sem stekala najmä pri väčších dažďoch. Museli sme vybudovať kanál, ktorým by voda odtekala. Protipovodňové opatrenia nás vyšli na 270-tisíc korún,“ vyčísľuje náklady Gustáv Hodál. Práve budova obecného úradu, ktorá z časti plní aj funkciu kultúrneho domu a nachádza sa tu aj knižnica, by mala v najbližšej budúcnosti prejsť rekonštrukciou. „Chceme sa zapojiť do programu Leader a získať prostredníctvom eurofondov na rozvoj vidieka potrebné finančné prostriedky. Musíme ešte vypracovať plán sociálno-ekonomického rozvoja obce, čo je pre nás tiež dosť nákladné. Z týchto prostriedkov plánujeme rekonštrukciu obecného úradu, vrátane vybavenia počítačmi a podobne,“ dodáva na margo plánov do budúcnosti starosta.
Malá obec, nemalé problémy
V súčasnosti majú Turčianky 153 obyvateľov, z ktorých 23 spadá do vekovej kategórie do 18 rokov, 94 obyvateľov je vo vekovej kategórii od 18 do 60 rokov a nad 60 rokov je v obci 36 obyvateľov. „Počet obyvateľov našej obce sa radikálne nemení. Jedni odídu, druhí prídu. Je to vyvážené. Pohybujeme sa okolo tých 150 obyvateľov,“ hovorí starosta obce.
Nízky počet obyvateľov ako aj poloha Turčianok prinášajú jej obyvateľom isté nevýhody. V obci nie je škola a deti pravidelne dochádzajú do materskej a základnej školy do susednej Klátovej Novej Vsi. „Spoje v obci sú dosť obmedzené. Školopovinné deti musia vstávať veľmi zavčasu, aby sa do dostali do školy či škôlky. O situácii so spojmi, hlavne čo sa týka dochádzky detí do škôl, som hovoril aj s riaditeľom SAD Prievidza. Dostal som návrh, aby sme si zabezpečili dopravu aj s vodičom, ktorý bude rozvážať ľudí na zastávky spojov do susedných obcí a oni nám budú dodávať zlacnené pohonné hmoty. Toto riešenie sa však ukázalo nereálne, pretože jednak na to treba určité oprávnenie a na druhej strane sme nemohli vyhovieť všetkým občanom. Niekto potrebuje zaviezť skôr, iný neskôr a tým by vznikli len ďalšie problémy. Určite je to veľká nevýhoda oproti iným obciam, ale nepokladám problém s nedostatkom spojov až za taký katasrofálny, pretože každá rodina tu v obci má auto. Väčšina obyvateľov cestuje za prácou niekoľko kilometrov odtiaľto, takže auto jednoducho potrebuje,“ vysvetľuje starosta, ktorý vzápätí zdôraznil len päť percentnú nezamestnanosť v obci: „Môžem povedať, že nezamestnaní sú naozaj len tí, ktorí nemajú záujem zamestnať sa, alebo ide o ľudí, ktorí nemôžu pracovať zo zdravotných dôvodov“.