a prvé podlažie plošinou, ale toto opatrenie, zamerané hlavne na vozíčkarov, je jediným bezbariérovým bodom. Ďalej sa už každý musí dostať len s pomocou božou, alebo s pomocou ľudí.
Rozhorčenie priznávajú aj pacienti. Starší pán s barlou sprevádzaný synom sa len čuduje, že v nemocnici musí prekonávať takéto prekážky. „Vadí nám to, na prvé poschodie sme sa dostávali večnosť,“ prikyvuje syn.
Zamestnanci nemocnice sa stavu, keď je na výťahu veľký zámok s oznamom o poruche, tiež čudujú. „Pomáhať musia sanitkári, inak človek s pohybovými problémami nemá šancu dostať sa hore. Keď má niekto barlu, nemôže sa dostať hore ani dolu, aj mamičky s kočíkmi to majú sťažené. Musia čakať na prízemí a prosiť okoloidúcich, aby im pomohli. Upratovačky sa zase nemôžu dostať na poschodie s vozíkom. Jedna musí zobrať vedrá, druhá kovový vozík a teperiť sa.“
Sanitkári postávajúci pred vchodom tiež priznávajú, že keď dovezú pacientov, musia im pomáhať aj na vrchné poschodia. Traumatológia, chirurgia a röntgen sú najčastejšie využívané. „Momentálne, keď dovezieme sanitkou pacienta, dáme ho na vozík, vyvezieme plošinou - tá funguje - na prvé podlažie, ale hore musíme dvaja odniesť človeka alebo postupne po schodíkoch ťahať vozík,“ prezrádzajú postup.
Riaditeľ nemocnice Martin Naništa, ktorý nastúpil do funkcie len v decembri, povedal, že hneď keď nastúpil do funkcie, začal sa o problém zaujímať. „Hneď som oslovil firmu, ktorá vykoná opravu, respektíve technicky zhodnotí výťah. V týchto dňoch sa finišuje zo strany firmy na predložení cenovej ponuky a technického riešenia,“ informoval. Keďže prebieha jednanie, o konečnej cene opravy sa riaditeľ nechcel vyjadrovať, podotkol iba, že pôjde o sumu blížiacu sa k 1,5 miliónu.
Riaditeľ M. Naništa argumentoval, že opravu ako komplex krokov nemožno urýchliť. Uvidíme, ako rýchlo sa situácia dostane do správnych koľají, aby tento stav nebol pre hendikepovaných ponižujúci. O ďalších krokoch však budeme čitateľov MY Dneška informovať.